انواع ورق فولادی ورق های گرم (سیاه) * ورق های سرد (روغنی) * اسید شوئی * سفید (گالوانیزه) * رنگی * تین پلیت

1- ورق های گرم نوردیده (سیاه)
به ورقهایی می گویند که کاربردهای ساختمانی دارد و از نظر کیفیت به اصطلاح از ST۳۳ شروع می شود و به ST۵۲ ختم میشود. ورقه ای ST۳۷ از نظر سختی و نرمی معمولی می باشد و هر چه پایین تر از st۳۷ باشد ورق نرمتر میشود. به عبارتی هرچه عنصر کربن در ورقهای فولادی بیشتر باشد ورق سختتر میباشد مانند ST۵۲. ورقهای گرم در کارخانههای فولادسازی مستقیماً از شمش ورق (بیلت) و گنداله آهن تولید میشود و اولین مراحل تولید ورق میباشد. برخی ورقهای فولادی در گروه گرم (سیاه) میباشد که قابل کشش هستند. جهت بدنه کشتی و ماشین آلات سنگین که اصطلاحاً DD۱۱ و DD۱۲ و DD۱۳ و همچنین STW۲۲ و STW ۲۴ که نرمتر میباشد قابل استفاده است و برخی دیگر در گروه گرم (سیاه) میباشد که سخت میباشد. جهت تولید لولههای تحت فشار و مخازن نفتی و غیره با استانداردهای SPHT۱-SPHT۲-SPHT۳-SPHT۴ همچنین ورقهای A۲۸۵ با گرید GR سی (C) با ۹۰ A۵۹۶ با گرید GR ۵۵ تا ۹۰ نیز برای مخازن تحت فشار و سیلندرهای فشار قوی مورد استفاده قرار میگیرند.

2-ورق سرد(روغنی)
از ورقهای گرمی که مناسب برای نورد مجدد میباشد تولید میشود که به طور معمول  ST۲۲ یا ST۲۴ میباشد تولید میشود و دارای الانگیشن (قابلیت کشش) میباشند. (الانگیشن این گونه ورقها معمولا بین ۱۲ تا ۲۸ میباشد که ورق کش میآید.) ورقهایی که کاربردهای کششی دارند و یا فوق کشش که انواع ورق های سرد (روغنی) را شامل میشود دارای کیفیت های ST۱۲ و ST۱۳ و ST۱۴ که فوق کشش میباشد. (یعنی ورق بدون اینکه پاره شود کشیده میشود. مثلاً فیلتر روغن اتومبیلها و تولیداتی که اشکال هندسی و محدبی به خود میگیرند.) برخی ورقها قابلیت لعابکاری دارند یعنی لعاب که به رنگهای متنوع میباشد مثلاً سفید در اجاق گازهای خوراک پزی روی ورقهای خاص میچسبد که اصطلاح به این نوع ورقها EK۲ میگویند. (ای کا دو)

 3-ورقهای اسید شویی
ورقهای اسیدشویی شده نیز از ورقهای گرم تولید میشود که طی پروسهایی اسیدشویی میشوند و زغالهای سطحی ورق و مقداری از ناخالصیها گرفته میشود و قدری ظاهر ورق براقتر میشود یعنی نزدیک به ورق روغنی است. ورقهای دیگری که برای لولههای نفت و گاز مناسب میباشند کیفیت GRB و X۴۲ وx۴۶ و x۵۲ psl ۲ را دارا هستند. همچنین برای کشتیسازی ورقهای با کیفیت GR.A و NVA میباشد. برخی ورقهای فولادی جهت رینگ و شاسی اتومبیل بکار میرود که بایستی ضد سایش و سخت باشند که از کیفیت SAPH ۳۷۰-SAPH ۳۱۰تا SAPH۴۴۰ برخوردارند. همچنین کیفیت QSTE۳۸۰ نیز ضد سایش و سخت میباشد.

4-ورق های گالوانیزه
از ورقهای سرد (روغنی) تولید میشود که ورقها طی پروسهای نسبتاً طولانی در تمام سطح ورق مقدار چندین میکرون فلز روی را در سطح ورق مینشانند تا ورق در مقابل زنگ زدگی مقاوم شود و هر چقدر مقدار فلز روی (zn) بیشتر پوشانیده شده باشد اصطلاحاً کتینگ ورق بالاتر میرود. ورقهای چینی معمولاً کتینگ ۱۰۰ الی ۱۲۰ و ورقهای کره ای ژاپنی و هندی و غیره تا کتینگ ۱۸۰ را دارا هستند.

5-ورقهای رنگی
معمولاً ورقهای گالوانیزه را در کورههای خاص رنگ پاشی میکنند تا ورق رنگی تولید شود. ورقهای رنگی در سقف سالنها و کانکس مورد استفاده میباشد.

6-ورقهای تین پلیت (قلع اندود)
به ورقهایی با ضخامت ۰.۱۶ میلیمتر تا ۰.۴۵ میلیمتر گفته میشود که بیشتر جهت قوطیهای چای ، کنسرو ، مواد غذایی و روغن های نباتی استفاده میشود که یک لایه قلع روی ورق سرد روغنیST۱۲ پوشیده شده جهت مصون مواد غذایی .

گاهی اوقات دو طرف ورق قلع یکسان ندارد (یک طرف ۲.۸ و طرف دیگر ۵.۶) که طرف قلع بیشتر جهت داخل ظرف و طرف قلع کمتر جهت بیرون ظرف مورد استفاده قرار میگیرد. تین پلیت ها از نظر سختی و نرمی به ۳ گروه شامل تمپر ۲ که نرم و تمپر ۳ که معمولی و تمپر ۴ که سخت بوده تقسیم می شود.
بازدید : 1664
22 مرداد 1394
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری