0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ارزیابی نوسانات قیمت ورق گالوانیزه در کشور

در بازار اصفهان، شاهد نوساناتی در قیمت ورق گالوانیزه بوده ایم. قیمت ورق گالوانیزه کاشان با ضخامت ٠.۴۵ میلی متر و ابعاد ١.٢۵ متر، در تاریخ یک شنبه ٢۴ دی ماه ٩۶ در حدود ٣٩۴۵ تومان اعلام شد که نسبت به دو هفته ی گذشته ثابت باقی مانده است. علاوه بر این، در زمان مشابه، قیمت همین محصول با ضخامت ٠.٣۵ میلی متر و ضخامت ١ متر، در کارخانه ی مذکور در حدود ۴١٨۵ تومان براورد شد.

این قیمت طی ده روز گذشته نوسانات بسیاری داشته است و بین قیمت ٣٩۵٠ و ۴١٩۵ متغیر بوده است. کارشناسان می گویند دلیل این عدم ثبات قیمت ممکن است مربوط به نوسانات قیمت اسلب و یا میزان تقاضای خریداران در بازار باشد. پیش بینی می شود که مادامی که نوسانات موجود در بازار اسلب و میزان تقاضا ادامه یابد، قیمت ورق گالوانیزه هم به همین منوال متغیر باقی بماند.

علاوه بر این، کارخانه ی فولاد مبارکه ی اصفهان یکی از کارخانه های شناخته شده در ایران و جهان است که در یک دوره ی زمانی با توجه به فراز و فرود هایی که داشته است، لیدر هم محسوب می شد. این کارخانه در حال حاضر بزرگ ترین سهام بازار به ارزش ٧۵ میلیارد را در اختیار دارد. در چرخه ی تولید محصولات فولادی این کارخانه ورق گالوانیزه هم وجود دارد که به دلیل استفاده از گاز طبیعی در جهان منحصر به فرد است و در بخش تولید ورق گالوانیزه از توان رقابتی بالایی برخوردار است.

قیمت ورق گالوانیزه مرکز آهن

نوسانات قیمت ورق گالوانیزه در بازار بورس

هم اکنون در بورس کالا قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان اندکی بیش تر از ٣١٠٠ تومان اعلام شده است. محصولات مختلف این شرکت از جمله ورق گالوانیزه تولیدی آن مصرف کنندگان بسیاری دارد و اصطلاحا روی زمین نمی ماند.  علاوه بر این، پیش بینی می شود که در صورت تداوم قیمت های فعلی این مواد، میزان فروش نیز تا ٢٠ درصد افزایش می یابد.

قیمت ورق گالوانیزه تا حد زیادی وابسته به قیمت اسلب است. در حال حاضر در بازار داخلی قیمت اسلب نوسانات زیادی به همراه نداشته است و از این رو انتظار می رود که قیمت ورق گالوانیزه هم در بازار اصفهان و به طور کلی ایران طی روز های آینده روند مطلوبی را طی کند. علاوه بر این، قیمت ورق گالوانیزه  وارداتی از چین در حدود ۴١٠ دلار در هر تن فوب شنیده شده است که با توجه به پرداخت ١٠ درصد مالیات ورود کالا، برای مصرف کنندگان داخلی بسیار هزینه بر بوده و اصطلاحا به صرفه نیست.

قیمت ورق گالوانیزه

اما نظر به این که قیمت ورق گالوانیزه تولید شده در کارخانه ی فولاد مبارکه بسیار مناسب تر است و این شرکت هم محصولات فولادی خود را سلف ٢ تا ٣ ماهه می فروشد، صرفه اقتصادی با خرید ورق گالوانیزه تولیدی این کارخانه است.

چشم انداز بازار ورق گالوانیزه

از سوی دیگر تحلیل گران بازار ایران می گویند: در آینده ای نه چندان دور شاهد جهش بزرگی در قیمت ورق گالوانیزه خواهیم بود. آن ها عقیده دارند که دلیل این امر این است که بزودی مصرف کنندگان محصولات فولادی از ورق گالوانیزه به جای ورق های معمولی استفاده خواهند کرد. در حال حاضر برخی دیگر از تحلیل گران نیز معتقد هستند که در بازار های جهانی رشد تولید ورق های گالوانیزه بیش تر از میزان مصرف آن است. آن ها می گویند: شاید این مسئله به این خاطر است که قوانین صد دامپینگ برای برخی از کشور ها به شدت اعمال می شود.

علاوه بر این، قیمت ورق گالوانیزه در روز شنبه ی هفته ی گذشته در کارخانه ی انزلی در حدود ٢٧٨٠ تومان بود که تا آخر هفته روند نزولی داشت. این روند نزولی به این دلیل اتفاق افتاد که قیمت ارز در مقایسه با هفته ی گذشته افزایش یافته بود و تقاضای ضعیف به همراه عرضه ی محصولات اهواز و گیلان در بازار، دست به دست هم دادند تا قیمت ورق گالوانیزه انزلی کاهش یابد.

پیش بینی کاهش تقاضا طی روزهای آتی

پیش بینی می شود که با توجه به کاهش تقاضا در بازار ایران و واردات ٨۴ هزار تنی ورق گالوانیزه به کشور، حداقل تا پایان این ماه قیمت این محصول افزایش چندانی پیدا نکند. قیمت ورق گالوانیزه ی کارخانه های کاویان و اکسین نیز در روز شنبه ١۶ دی ماه ٩۶ به طور متوسط معادل ٢۴۴٠ تومان اعلام شد که تا روز چهارشنبه ٢٠ دی به مبلغ ٢۴٣٠ تومان رسید.

علت اصلی این کاهش قیمت روند کاهشی میزان تقاضا در بازار بود که بیش تر مربوط به بنکداران و افت میزان تقاضای آن ها بود که با نگرانی مسایل سیاسی را دنبال می کردند. در نهایت قیمت این محصول تا روز یک شنبه ٢۴ دی ماه ثابت باقی ماند. پیش بینی می شود که با توجه به اوضاع سیاسی کشور و میزان تقاضای فعلی خریداران داخلی، قیمت ورق گالوانیزه ی کارخانه های اکسین و کاویان، در روز های آتی نیز به همین منوال باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0