0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تولید کنندگان آهن و فولاد با دلار تک نرخی چه می کنند

در حالي كه حدود 10 روز از اعلام مصوبه دولت در خصوص تعيين نرخ ثابت 4200 تومان براي دلار مي گذرد و در جندين مرحله اطلاعيه هاي تكميلي اين تصميم اعلام شده، هنوز ابعاد و اثرات اين تصميم بر بر حوزه هاي مختلف اقتصاد و توليد كشور و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی به طور دقيق مورد بررسي قرار نگرفته است.

اين تصميم به ويژه در مورد فولاد و توليد كنندگان آن چه در بخش فولاد  خام و چه در بخش نورد بسيار حائز اهميت بوده و قطعا بر سيستم مالي (هم درآمد و هم هزينه) و به تبع آن بر بخش توليد اين شركت ها تاثيرگذار خواهد بود.

با وجود ركود چندين ساله در حوزه مسكن و ساختمان كه منجر به كاهش شديد تقاضاي داخلي براي محصولات فولادي و كاهش توليد در اين بخش شده تنها روزنه اميد بخش قابل توجهي از توليدكنندگان محصولات فولادي، صادرات و حضور در بازار هاي خارجي و به ويژه كشورهاي همسايه بوده است.

دستيابي به صادرات بيش از 7 ميليون تني در سال گذشته نتيجه همين نگرش و توجه بوده كه اكنون با اين سياست جديد در مورد ارز، با مخاطرات جدي روبرو شده است؛

از طرفي ادامه تنش هاي سياسي و تهديدات پيرامون برجام و از طرف ديگر نرخ دستوري 4200 تومان براي  تبديل ارز حاصل از صادرات به ريال، درآمد شركت هاي فولادي از سمت صادرات را با ريسك جدي كاهش مواجه ساخته است. آن هم در شرايطي كه در بازار كشورهاي همسايه از جمله هرات افغانستان يا اربيل در عراق دلار با نرخي بسيار بالاتر در حدود 4300 تا 5400 تومان معامله مي شود!

آيا نمي توان گفت كه اين اختلاف بيش از 1000 توماني در واقع درآمد از دست رفته صادركنندگان است؟!

قیمت پروفیل آهن

تامین خواسته تولیدکنندگان برای واردات مواد پایه با ارز تک نرخی

از سوي ديگر بخشي از نيازهاي توليدكنندگان لاجرم بايستي از طريق واردات تامين شود كه خود نيازمند ارز است و مشخص نيست آيا واقعا ارز با نرخ اعلام شده در اختيار توليدكنندگان قرار خواهد گرفت يا نه؟

بي گمان اين معادله چند مجهولي به جز موارد ذكر شده اثرات پيدا  و پنهان زيادي بر فعالان اقتصادي، توليدكنندگان، صادركنندگان و وارد كننده ها خواهد گذاشت.

به نظر مي رسد ابعاد مختلف اين تصميم بايد به طور جدي بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل تاثیر گذاشته و مورد بررسي كارشناسان قرار گرفته و در صورت نياز در اسرع وقت مورد اصلاح يا بازنگري قرار گيرد.

به طور کلی در روزهای ابتدایی هفته گذشته قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل به شدت تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز بوده است. با این حال قیمت این محصولات در هفته گذشته در هاله ای از ابهام بوده است. در هفته جاری این روند معکوس گردیده و قیمت محصولات به سمت کاهش پیش رفته است. طبق اخبار رسیده شیب کاهش قیمت محصولات در هفته جاری ثابت نبوده است و به نظر می رسد در صورت ثابت شدن این شیب قیمت پروفیل و سایر محصولات نیز به ثبات برسد.

تاثیر دلار تک نرخی بر قیمت گذاری محصولات فولادی در بورس

هم چنین به نظر می رسد که اقدامات صورت گرفته در بورس کالا نیز نتوانسته است آن طور که باید بر قیمت آهن آلات بازار داخلی تاثیر داشته باشد. آن چه مسلم است این است که بازار در حال حاضر بسیار هیجانی می باشد و قیمت های تعیین شده به شدت تحت تاثیر هیجانات و جو روانی بازار بوده است. برای ثبیت نرخ محصولات فولادی به چندین عامل در بازار نیاز می باشد که از جمله آن ها می توان به افزایش میزان تقاضا اشاره کرد. هم چنین از دیگر الزامات این امر کاهش شتاب روند نزولی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل می باشد.

با این حال اکثر فعالان بازار عقیده دارند که به زودی قیمت روز پروفیل و سایر محصولات فولادی ثابت باقی خواهد ماند. در بازار هم چنان تمایل به کاهش محصولات فولادی دیده می شود. با توجه به تصمیم دولت در خصوص تک نرخی شدن نرخ ارز و ورود دلار به کانال 4200 تومانی باید در آینده ای نه چندان دور در انتظار کاهش مجدد قیمت این محصولات باشیم. هم چنین قیمت شمش نیز برخلاف روزهای پیش از تعطیلات روند نزولی را در پیش گرفته است و در روزهای آتی این روند بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل آهن تاثیرگذار خواهد بود. در حال حاضر نمی توان پیش بینی دقیقی از روند پیش روی بازار داشت و باید در انتظار سیگنال های بیشتری در روزهای آینده باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0