0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

هفته ای سراسر ابهام در بازار فولاد سپری شد

در هفته پایانی فروردین ماه شاهد ابهامات زیادی در بازار فولاد بودیم. از ابتدای هفته قیمت اکثر محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی و ناودانی روند نزولی را در پیش گرفت. این در حالی است که در برخی از بازارهای کالایی رشد قیمت محصولات مشاهده گردید. به طور کلی این شرایط نشان دهنده تاثیر نرخ دلار و تصمیمات جدید دولت برای کنترل نرخ ارز بر بازار کنونی می باشد.

با این حال ابهامات زیادی هم چنان در بازار برای کنترل قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی و ناودانی و تاثیر تصمیمات اخیر بر این روند در بازار وجود دارد. این در حالی است که تاثیر تصمیم تک نرخی کردن دلار بر روی قیمت محصولات فولادی به طور واضح مشخص نمی باشد.

آن چه واضح است این است که این تصمیم ابعاد گسترده ای خواهد داشت و بر روند کلی حاکم بر بازار تاثیر زیادی خواهد گذاشت. در حال حاضر یکی از مشکلات موجود در صنعت فولاد که تاثیر زیادی بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی و ناودانی داشته است کاهش شدید میزان تقاضا در هفته جاری بوده است.

این امر در نتیجه رکود چندین ساله در بازار مسکن و پروژه های عمرانی بوده است. بنابراین با توجه به کاهش میزان تقاضا در این بخش تنها امید تولیدکنندگان به رونق در بازارهای صادراتی می باشد. همچنین از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات و رکود بازار فولاد در روزهای اخیر را می توان تنش های سیاسی موجود در بازار دانست که سبب آشوب در بازار گردیده است.

مشکلات تولیدکنندگان در فراهم آوردن مواد اولیه

هم چنین در حال حاضر تولیدکنندگان برای فراهم کردن مواد اولیه نیاز به ارز دارند که هنوز مشخص نمی باشد برای فراهم کردن آن با چه مشکلاتی مواجه خواهند شد. بنابراین مشکلات ایجاد شده برای نرخ ارز در بازار داخلی ممکن است سبب مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان گردد و آن ها را برای تعیین قیمت نبشی و ناودانی و سایر محصولات فولادی با مشکل مواجه سازد.

آن چه از تحلیل ها و مشاهده آمار منتشر شده در روزهای اخیر مشخص است این است که در حال حاضر بازار فولاد در رکود به سر می برد و حتی برخی از پروژه ها که هنوز به اتمام نرسیده اند نیز کار خود را متوقف ساخته اند تا قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی آهن به ثبات برسد.

قیمت نبشی و ناودانی

می توان گفت یکی از مقصران اصلی افزایش ناگهانی قیمت محصولات فولادی خود فولادسازها بوده اند. طی هفته گذشته و همزمان با افزایش ناگهانی نرخ ارز هجوم تقاضا به بازار برای خرید دلار افزایش یافت و برخی نیز که موفق به فراهم کردن ارز برای انباشت سرمایه خود نشده بودند اقدام به خرید محصولات آهنی کردند.

شعله ور شدن بازار فولاد توسط کارخانجات

در همین راستا فولادسازان قوت گرفته و به بهانه افزایش نرخ دلار و هم چنین افزایش میزان تقاضا قیمت محصولات تولیدی خود را از جمله قیمت نبشی و ناودانی افزایش دادند. در حقیقت می توان گفت که خود فولادسازان آتش این افزایش قیمت را در بازار شعله ور کرده و در ابهام و هیجان ناگهانی ایجاد شده در بازار نقش داشتند.

این در حالی است که در آخرین هفته فروردین ماه همچنان شاهد نوسانات قیمتی می باشیم و این قیمت ها هنوز به ثبات نرسیده اند. خبرهایی موجود در بازار فولاد نیز تنها از رکود در بازار حکایت دارد. هم چنین در این هفته تقریبا هیچ گونه معامله ای در بازار صورت نگرفته است و خریداران در انتظار ثبات بیشتر قیمت ها می باشند.

امید به بهبود قیمت نبشی و سایر محصولات

با این حال وضعیت کنونی بازار کاملا طبیعی می باشد زیرا در هفته های اخیر بازار با نوسانات شدیدی روبرو بوده است و تا آرام شدن این روند اندکی زمان لازم است. این در حالی است که نوسانات از هیچ منطقی نیز تبعیت نکرده است و همین امر کار را مشکل تر ساخته است.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که کاهش شدید میزان تقاضا در هفته اخیر و همچنین توقف و رکود در بازار آهن آلات ممکن است در روزهای آتی مشکلات زیادی را فراهم کند زیرا به نظر می رسد در هفته آتی بازار با حجم زیادی از تقاضا روبرو گردد که مجددا در روند کلی بازار و ایجاد هیجانات ساختگی موثر خواهد بود. بنابراین به نظر می رسد هفته آتی مجددا بازار فولاد با مشکلات زیادی مواجه گردد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0