0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بالارفتن بهای خرید ورق سیاه وارداتی در ایران، به دنبال پایین آمدن میزان دسترسی و بالارفتن بهای حمل نقل

خرید ورق سیاه وارداتی در ایران به گزارش مرکزآهن طی هفته گذشته به دوشنبه ۲۳ اکتبر سال جاری در جریان محدودیت دسترسی به ورق سیاه وارداتی از کشور روسیه، بالارفته است. حمل و نقل محصولات وارداتی ورق سیاه از بندر آستاراخان درکشورروسیه، در مدت چند هفته پیش با محدودیت روبرو شده است؛ چون که در فصل پاییز تمرکزدرکشور روسیه بر روی صادرات غلات این کشور بوده است . به دنبال این محدودیت ها کمبود وسیاه حمل ونقل برای سایر واردات ایجاد شده است.

هم اکنون به دنبال وضعیت کنونی، بهای حمل از طریق دریا ورق سیاه از بندرآستاراخان به بندرانزلی؛ مجددا به میزان ۳۰ دلار به ازای هر تن نسبت به اوایل ماه اگوست افزایش یافته است و به میزان ۶۰دلار به ازای هر تن ورق سیاه ( حدودا ۲۳۰ تومان به ازای هر کیلو) رسیده است.

ارزیابی خرید ورق سیاه به گزارش مرکزآهن

ارزیابی هفتگی مرکزآهن برای خرید ورق سیاه رول وارداتی به ضخامت ۳ میلی متر در بنادر ایران در تاریخ ۲۳ ماه اکتبر به میزان ۵۸۰-۵۷۵ دلار به ازای هر تن (۲۳۱۵-۲۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو) بوده است که در مقایسه با خرید ورق سیاه به میزان ۵۷۵-۵۷۰ دلار به ازای هر تن cfr اعلام شده طی قبل بالارفته است.

پیشنهاد خرید ورق سیاه کارخانه فولادسازی  msfواقع در کشورروسیه به میزان ۴۷۵یورو (۵۵۰ دلار) به ازای هر تن فوب آستاراخان شده است که نسبت به بهای اعلام شده در مدت هفته گذشته از آن بدون تغییرمانده است. (حدود ۲۲۲۵ تومان به ازای هر کیلو). با در نظر گرفتن افزایش بهای حمل و نقل، این بها برابر با ۶۱۰ دلار به ازای هر تن به صورت CFR خواهد بود [۲۴۴۵ تومان به ازای هر کیلو] که این بها برای خریداران در داخل کشور ایران صعودی بوده و غیر قابل اجرا خواهد بود.

به گفته برخی منابع خبری مرکز آهن درصورت پیدا کردن یک کشتی حتی با چنین بهای کرایه بالا بازهم بسیار سخت خواهد بود.

پیشنهاد خرید ورق سیاه قزاقستان به دنبال کم شدن رقابت ها در بازار باعث تقویت شرکت ArcelorMittal Temirtau گردید تا بهای کالای تولیدی خود را به میزان ۱۱ دلار به ازای هر تن افزایش یافته و به قیمت ۵۶۵ دلار به ازای هر تن فوب Aktau ارتقاء دهد. (۲۲۵۵ تومان به ازای هر کیلو). براورد هزینه حمل و نقل از Aktau به بندر انزلی به میزان ۲۰ دلار به ازای هر تن می باشد (تقریبا به میزان ۷۰ تومان به ازای هر کیلو).

 ورق سیاه مرکزآهن

ارزیابی خرید ورق سیاه به گزارش مرکزآهن

ارزیابی خریدورق سیاه رول وارداتی به ایران به ضخامت ۵/۱-۵/۰ میلی متر در بندرهای ایران در روز سه شنبه  نسبت به هفته پیش بالارفته است و به قیمت ۶۱۵-۵۹۰ دلار به ازای هر تن cfr رسیده است؛ (۲۳۳۵ الی ۲۴۷۵ تومان به ازای هر کیلو)؛ این در حالی است که خرید ورق سیاه در طول هفته گذشته ۶۱۵-۵۹۰ دلار به ازای هر تن گزارش شده بود.

 چندمورد پیش خریدورق سیاه صورت گرفته است که بهای ورق سیاه تولیدی قزاقستان در اولین روزهای هفته، در این پیش خریدها حدودا به میزان ۵۹۰-۵۷۰ دلار به ازای هر تن فوب Aktau یا ۵۹۰-۵۸۵ دلار به ازای هر تن cfr دربندرانزلی به گوش رسیده است  که به میزان ۲۳۳۵ الی ۲۳۹۵ تومان به ازای هر کیلوگرم می باشد.

این درصورتی است که در پایان هفته گذشته، شرکت ArcelorMittal Temirtau به دلیل کمبود دسترسی به این خرید ورق سیاه در منطقه؛ پیشنهاد خود را به میزان ۶۵۰ دلار برای هر تن فوب Aktau افزایش داده است. (۲۴۹۰ تومان به ازای هر کیلو).

کاهش خرید ورق سیاه در بازار داخلی چین به دنبال ضعف درخرید ورق سیاه در بازار داخلی کشور چین در روز چهارشنبه مورخ ۲۵ماه اکتبر به دنبال کاهش در بازار داخلی این کشور پایین آمده است که به گفته منابع خبری مرکزآهن دلیل این قضیه کاهش در بازار صادراتی این کشور بوده است.

برآورد خرید ورق سیاه در بازار کشور چین

خرید ورق سیاه در بازار شرق چین به میزان ۴۱۰۰-۴۰۲۵ یوان (۶۱۰-۶۱۵ دلار) به ازای هر تن بوده است که نسبت به بهای اعلام شده درمدت هفته پیش به میزان ۱۰۰-۷۵  یوان به ازای هر تن پایین آمده و خرید ورق سیاه در بازار شمال چین نیز به میزان ۴۰۳۵-۴۰۰۰ یوان به ازای هر تن بوده که به نسبت به بهای اعلام شده طی هفته پیش به میزان ۶۵ یوان به ازای هر تن کم شده است.

به گفته منابع خبری مرکزآهن علت این قضیه کاهش در بازار لحظه ای خرید ورق سیاه کشور چین بوده است. اخبارحاکی از آن است که پایین آمدن میزان تولیدی ورق سیاه در کارخانجات این کشور که به علت مشکلات تولیدی طی ماه های گذشته در شمال کشور چین بوده است منجر به پایین آمدن مجدد بهای خرید ورق سیاه گشته است.

خرید ورق سیاه در بازار صادراتی کشور ژاپن

ارزیابی مرکز آهن از خرید ورق سیاه در بازار صادراتی کشورژاپن به میزان ۵۵۵ دلار به ازای هر تن بوده است که در قیاس به بهای اعلام شده طی هفته گذشته از آن به میزان۸۹/۵ دلار به ازای هر تن پایین آمده است. به گفته منابع خبری مرکزآهن بازار صادراتی خرید ورق سیاه این کشوردر حال حاضر دچارتوقف شده است. تاجران در این کشورگفته اند که هم اکنون حاضر هیچ درخواستی از سوی کارخانجات و خریداران در این کشور دریافت نکرده اند.

منابع خبری مرکزآهن گفته اند که کمترین بهای خرید ورق سیاه اعلام شده در شرق ژاپن به میزان ۵۶۵ دلار به ازای هر تن بوده که بهای کارآمدی می باشد و توسط خریداران مورد قبول قرارگرفت. این در صورتی است که تاجران پیش بینی کرده اند که تعداد کمی از کارخانجات خرید ورق سیاه پیشنهادی خود را به میزان ۵۶۰-۵۵۵ دلار به ازای هر تن اعلام کرده اند.

یکی ازخریداران واقع دراکیناوا نیز بیان کرده است که آخرین درخواست خرید ورق سیاه در مناقصه های در روز شنبه اعلام گردیده است که در ویتنام به میزان ۵۷۰-۵۶۵ دلار به ازای هر تن بوده است که شامل ۱۵ دلار به ازای هر تن بهای حمل می باشد. بالارفتن کمی در میزان خرید ورق سیاه در این کشور طی هفته پیش گزارش شده است که نشان دهنده ضعف در بازار داخلی طی روزهای گذشته می باشد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری