0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل قیمت میلگرد کویر کاشان در هفته اول آبان ماه

طبق ارزیابی های صورت گرفته قیمت میلگرد کویر کاشان در ماه جاری هم چون قیمت این محصول در سایر کارخانجات نوسانات زیادی را به همراه داشته است. بنابر آمار منتشر شده با شروع ماه جاری قیمت میلگرد کویر کاشان برای میلگرد ۱۲ به میزان ۲۵۵۰ تومان و برای میلگرد ۱۴ نیز به میزان ۲۵۵۰ تومان بوده است. با ورود به روز دوم آبان ماه قیمت این محصول برای هر دو سایز ثابت بوده است. این در حالی است که روزهای نخستین ماه جاری بازار میلگرد داخلی ایران و هم چنین قیمت میلگرد کویر کاشان تحت تاثیر بازار فولاد چین بوده است.

در روزهای ابتدایی این ماه جو بازار آهن آلات چین روشن نبوده و ابهاماتی راجع به تاثیر کاهش میزان تولید فولاد بر میزان عرضه محصولات در بازار داخلی و صادراتی این کشور وجود داشته است. جو بازار طی آن روزها بسیار نوسان داشته است. هم چنین کمبود اعتماد در بازار داخلی چین سبب نوسانات چشمگیری در بازار پیش خرید میلگرد شده و این نوسانات بر قیمت میلگرد در سایر کشورها نیز تاثیرگذار بوده که ایران نیز از این نوسانات مستثنی نبوده است.

هم چنین با شروع ماه آبان شاهد افزایش قیمت شمش فولادی بودیم که تاثیر آن بر بازار فولاد بسیار محسوس بوده است. این در حالی است که با وجود کاهش میزان تقاضا شاهد افزایش قیمت ها از جمله افزایش قیمت میلگرد کویر کاشان بودیم. در روز چهارشنبه مصادف ۳ آبان ماه نیز مشاهده شد که اکثر کارخانه های میلگرد قیمت خود را ثابت اعلام کردند و برخی نیز این قیمت را با ۳۰-۱۰ تومان کاهش اعلام کردند.

قیمت میلگرد اصفهان

مقایسه قیمت میلگرد در کارخانجات مختلف

هم چنین کارخانه ذوب آهن اصفهان نیز قیمت میلگرد تولیدی خود را از کارخانه و انبار با کاهش جزئی اعلام کرد. این قیمت برای میلگرد کارخانه کویر کاشان هم چنان به میزان ۲۵۵۰ تومان گزارش شد. به گزارش منابع خبری با پایان یافتن هفته نخست آبان ماه بازار چین نیز رونق یافته و پس از افت جزئی طی روزهای گذشته، مجددا شاهد افزایش قیمت در بازار میلگرد چین بودیم. این در حالی است که قیمت میلگرد در بازار پیش خرید نسبت به بازار نقدی چین پایین تر بوده و به نظر می رسد که قیمت آن طی روزهای آینده بالاتر رفته در حالی که نوساناتی هم چنان در بازار نقدی چین گزارش شده بود.

هم چنین در روزهای نخستین آبان ماه شاهد تداوم ثبات در بازار میلگرد بودیم. به نظر می رسید که بسیاری از واحدهای تولیدی در برابر افت قیمت میلگرد مقاومت کرده و برخی نیز به ناچار قیمت محصولات تولیدی خود را کاهش دادند. هم چنین مشاهده شد که با پایان یافتن هفته نخست آبان ماه قیمت میلگرد کویر کاشان نیز به ثبات خود ادامه داد. هم چنین در کنار تمام حقایق موجود در بازار شاهد افت قیمت شمش نیز بودیم در حالی که با شروع هفته قیمت شمش روند صعودی را در پیش گرفته بود.

بنابراین تمامی این عوامل نشان دهنده رقابت منفی در بطن بازار فولاد طی روزهای نخستین آبان ماه بوده است. با این حال در کنار نشانه های منفی موجود در بازار رشد قیمت تیرآهن و ورق فولادی دو نشانه مثبت و مهم در بازار آهن آلات تلقی گردید و به نظر می رسید که این نشانه ها بر قیمت میلگرد کویر کاشان نیز تاثیرگذار باشد. بنابراین شتاب رشد قیمت ها در اوایل هفته جاری در روزهای پایانی به سرعت کاهش یافت.

تاثیرات قیمت شمش بر قیمت میلگرد کویر کاشان

به گفته فعالان بازار با توجه به تجربه نوسانات مشاهده شده در بازار داخلی پیش بینی شد که احتمال رشد قیمت ها در بازار داخلی هم چنان وجود دارد. هم چنین برخی معتقد بودند که افزایش قیمت شمش طی روزهای آتی نیز بر قیمت میلگرد کویر کاشان تاثیر خواهد گذاشت. هم چنین به گفته منابع خبری اخیرا وزارت صنعت، معدن و تجارت فرمول جدیدی را برای جلوگیری از نوسانات شدید قیمت شمش فولاد در بازار داخلی اعمال نموده، هر چند هنوز نتایج رضایت بخشی حاصل نشده است.

هم چنین مشاهده شد که فولاد میانه و فولاد کویر هم تولیدات محدودی داشته و هر وقت که با کمبود بیلت در بازار داخلی مواجه می شوند قیمت های میلگرد تولیدی خود را پایین می آورند تا بتوانند بیلت ارزان تری خریداری و ذخیره نمایند. هم چنین در روز چهارشنبه به گزارش متال بولتن در بازار چین مشاهده شد که در بازار نقدی قیمت میلگرد در شرق چین با كاهش ۱۰ تا ۲۰ يوان نسبت به روز قبل ۳۹۱۰ تا ۳۹۵۰ یوان بود. و در شمال چین با كاهش ۲۰ يوان نسبت به روز قبل ۳۷۶۰ تا ۳۷۸۰ یوان معامله شد.

هم چنین تعدادي از فولاد سازها قيمت بيلت را در اواخر روز چهار شنبه ۳۰ يوان كاهش داده و به ۳۷۴۰ يوان رساندند و ديگر فولادسازها در روز جاري اقدام به كاهش قيمت بيلت نمودند. این در حالی است که برخي از نوردكارها جهت تغيير سوخت كوره ها متوقف هستند و در نتيجه عرضه ميلگرد به بازار كاهش يافته است. اما تضعيف بازار آتي عامل اصلي فشار بر قيمت ميلگرد بود. در بازار صادراتی چین نیز فولادسازها قيمت ۵۲۵ تا ۵۵۵ دلار FOB دبراي ميلگرد صادراتي مطرح كردند. برخي خريداران در جنوب شرق آسيا پيشنهاد قيمت ۵۰۰ دلار FOB مطرح كردند كه نشان مي دهد نياز ضروري به خريد ندارند.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری