0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر افت تراز تجاری چین در ماه مارس بر روی بازار جهانی آهن آلات

طبق گزارشات اعلام شده توسط مقامات گمرک چین، ارزش تجارت خارجی چین طی مارس 2018 نسبت به سال گذشته 5/3 درصد افزایش داشته و به 353/226 میلیارد دلار رسیده است. در این ماه، ارزش کل صادرات آهن آلات چین 174/121 میلیارد دلار برآورد شده که نسبت به سال گذشته 2/7 درصد کاهش را نشان می دهد و واردات این کشور 179/104 میلیارد دلار ارزش داشته و با افزایش 14/4 درصد همراه شده است.

این امر بیانگر این مطلب است که تراز تجاری چین در ماه مارس نزدیک به 5 میلیارد دلار و برای اولین بار از فوریه 2017 منفی شده است.

این امر را بایستی زنگ خطری برای بازارهای صادراتی آهن آلات تلقی نمود. صادرات فولاد چین طی سه ماه گذشته همواره روندی افزایشی داشته و افت قیمت آهن آلات در بازار داخلی که پس از سال نو چینی به وجود آمده است بر فشار فولادسازان برای صادرات افزوده است.

از سوی دیگر، فشار امریکا برای کاهش تراز منفی تجاری با چین بدان معناست که چین یا بایستی صادرات خود به دیگر کشورها را افزایش داده و یا واردات خود از آن مناطق را کاهش دهد. به نظر می رسد که دولت مرکزی با سیاست پایین نگه داشتن ارزش یوان قصد دارد تا تولیدکنندگان در اکثر صنایع را به صادرات بیشتر تشویق نماید. از این رو بایستی منتظر ادامه صادرات آهن آلات چین به بازارهای صادراتی طی ماه های آتی بود.

قیمت آهن اصفهان

افزايش تقاضاي سنگ آهن عيار پايين

در بازار سنگ آهن علايمي مشاهده مي شود كه نشان از كمرنگ شدن تقاضاي سنگ آهن عيار بالا براي ماه مي از سوي فولادسازهاي چيني دارد. پس از چند ماه افزايش تخفيف فروش كه از اواخر سال 2017 اعمال شد، شركت Fortescue (توليد كننده سنگ آهن عيار پايين) براي اولين بار تخفيف انواع سنگ آهن را كاهش داده است.

به گزارش متال اكسپرت و به نقل از منابع داخلي چين، شركت بزرگ Fortescue تخفيف سنگ آهن عيار 58 درصد تحويل ماه مي را از 35 درصد به 34 درصد كاهش داده است. هم چنين تخفيف قيمت سنگ آهن بسيار نرم 56.7 درصد را از 40 درصد به 39 درصد رسانده است.

به گفته فعالان بازار علت افزايش قيمت سنگ آهن عيار پايين افت قيمت ها در  بازار آهن آلات چين در ماه هاي گذشته و افزايش بدبيني در بازار فولاد مي باشد.

در شرايط كنوني سنگ آهن عيار پايين مطلوبيت بيشتري دارد زيرا براي مدت طولاني در روند كاهشي قرار داشت و اختلاف قيمت ان با نوع عيار بالا افزايش يافته است تا جايي كه حتي به سطح هزينه توليد رسيده است.

بدبینی بازار چین به بازار محصولات نهایی فولادی

به علاوه فعالان بازار چين در مورد شرايط محصولات نهايي آهن آلات بسيار بدبين هستند و احتمال كاهش قيمت فولاد و افت حاشيه سود فولاد سازها وجود دارد. در نتيجه فولادسازها به دنبال راه هاي براي كاهش هزينه توليد خواهند بود.

هفته قبل ذخاير محصولات نهايي آهن آلات كاهش زيادي داشت اما هنوز در سطح بالايي قرار دارد. همچنين با كند شدن روند رو به رشد مصرف ظاهري، قيمت محصولات فولادي چندان رشد نكرده است.

با اين وجود قيمت محصولات اين شركت بزرگ توليد كننده سنگ آهن فاصله زيادي از قيمت هاي معمول ان دارد. قبلا تخفيف سنگ آهن بسيار نرم اين شركت نسبت به بهاي شاخص 62 درصد 10 تا 15 درصد بوده است.

در شرق چين قیمت ورق سیاه افزايش يافت اما در ادامه با تضعيف بازار بورس كمي از مقادير افزايش يافته را از دست داد.

نوسانات قیمت ورق سیاه بورس شانگهای

به گزارش متال بولتن امروز 16 آوریل ورق سیاه در بازار نقدي شرق چين (شانگهاي) با افزايش 10 تا 30 یوان نسبت به روز قبل 3930 تا 3980 يوان و در شمال چين ( تيانجین) بدون تغيير نسبت به روز گذشته به 3870 تا 3890 يوان معامله شد.

در بورس شانگهاي معاملات تحویل ماه اكتبر با 90 يوان كاهش نسبت به روز قبل به 3459 یوان رسید. امروز هر1 دلار برابر با 6.28 یوان می باشد.

شاخص قیمت ورق سیاه صادراتی چين امروز با كاهش  0.33 دلار نسبت به روز قبل به 578.17 دلار FOB رسید.

قيمت پيشنهادي يكي از فولادسازهاي شرق چين با 5 دلار افزايش نسبت به جمعه گذشته به 585 دلار FOB رسيد اما تجار بر اين باورند فولادسازها به 575 دلار FOB هم راضي خواهند شد.

پيشنهاد خريداران همانند هفته قبل 570 دلار است و تلاش مي كنند قيمت ها را در همين حد نگه دارند

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0