0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

نوسان قیمت محصولات فولادی

به گزارش متال نیوز پس از یک دوره رکود در صنعت فولاد کشور، به‌ نظر می‌رسد در حال حاضر رکود در این صنعت پایان یافته است و تقاضای محصولات فولادی در کشور به ‌شدت افزایش یافته است. به گفته منابع خبری در تیر ماه سال جاری در حدود یک میلیون تن تقاضا برای محصولات فولادی وجود داشته است که این میزان طی چندین سال گذشته بی سابقه بوده است. با این حال شرکت فولاد مبارکه توانسته است معاملات زیادی را به انجام رسانده و شرکت ذوب آهن نیز از این موقعیت بی‌نصیب نمانده است و افزایش میزان تقاضا محصولات فولادی کشور سبب رونق یافتن مجدد این دو شرکت بزرگ تولیدکننده فولاد کشور گشته است. اخبار رسیده حاکی از آن است که افزایش تقاضای محصولات فولادی در کشور به علت رونق یافتن صنایع پایین ‌دست و مصرف‌کننده می باشد. طی ماه‌ های گذشته نیز رشد تدریجی تقاضای محصولات فولاد و افزایش آن نسبت به عرضه را در صنعت فولاد مشاهده کرده ایم و آمار منتشر شده نشان دهنده افزایش هم زمان میزان عرضه و تقاضا در صنعت فولاد کشور بوده است. با این حال در تیر ماه سال جاری، میزان تقاضای محصولات فولادی در کشور در بورس کالا به حداکثر میزان خود و به رقم بی ‌سابقه ۹۲۳ هزار تن رسیده است. این در حالی است که با مقایسه این میزان تقاضا نسبت به سال گذشته، متوجه خواهیم شد که در سال گذشته و طی تیر ماه سال قبل تنها در حدود ۵۶۰ هزار تن تقاضا برای محصولات فولادی در کشور وجود داشته است که این میزان نسبت به آمار منتشر شده از میزان تقاضا در تیرماه سال جاری بسیار کم تر بوده است.

با مقایسه میزان تقاضا در دوسال اخیر متوجه خواهیم شد که میزان تقاضا در تیرماه سال جاری بی سابقه بوده است. به گفته منابع خبری طی تیر ماه سال جاری، بیش تر از ۳۸۸ هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالا عرضه شده است و در مقابل این میزان عرضه رقم بالای ۹۲۳ هزار تن تقاضا وجود داشته است که در نهایت ۶۷۱ هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفته و به فروش رفته است و این آمار نشان دهنده هماهنگی بالای میزان عرضه و تقاضا در صنعت فولاد کشور بوده است. از این میزان معاملات منعقد شده، مانند دوره های گذشته، معاملات محصولات تخت از قبیل ورق گرم، ورق سرد و ورق گالوانیزه  بیشترین میزان را به خود اختصاص داده اند و حدود ۵۵۴ هزار تن محصولات فولاد تخت طی ماه گذشته معامله شده است.

در میان این محصولات، ورق گرم بیشترین میزان معاملات را به‌خود اختصاص داده است به طوری که طی هفته گذشته بیشترین میزان معاملات مربوط به معاملات منعقد شده ورق گرم بوده است. این محصول به میزان بیش از ۳۱۸ هزار تن طی هفته گذشته معامله شده است که بیشترین آمار را در میان محصولات فولاد تخت داشته است. پس از ورق گرم، تختال نیز به میزان ۱۳۷ هزار تن عرضه شده که از این میزان حدود ۱۲۷ هزار تن مورد معامله قرار گرفته است و نشان دهنده میزان تقاضا بالا در این بخش می باشد. محصول تخت دیگر معامله شده طی این ماه ورق سرد بوده که حدودا ۹۰ هزار تن به فروش رفته است.

ورق ‌های گالوانیزه و قلع ‌اندود نیز به ترتیب به میزان ۱۳ هزار تن و ۵ هزار تن معامله شده اند و پس از ورق گرم و تختال بیشترین آمار را به خود اختصاص داده اند. هم چنین به گفته برخی منابع خبری علاوه بر محصولات فولاد تخت، محصولات فولاد بلند نیز به میزان ۱۱۷ هزار تن مورد معامله قرار گرفته اند. با این حال در مورد محصولات فولاد بلند، تقاضای حدود ۲۸۰ هزار تنی این محصولات بسیار مورد توجه قرار گرفته است و این امر می‌تواند نشان دهنده افزایش مصرف فولاد در کشور و به خصوص افزایش مصرف محصولات فولاد بلند و رونق مجدد این صنعت باشد که بسیار امیدوارکننده می باشد. با این حال این افزایش تقاضا در مورد محصولات شمش بلوم و سبد میلگرد و تیرآهن نیز قابل مشاهده بوده و در این بخش نیز آمار بسیار قابل توجهی منتشر شده است.

به گفته منابع خبری در این بخش شاهد عرضه ۴۰ هزار تنی شمش بلوم در تیر ماه و هم چنین میزان ۱۰۴ هزار تن تقاضا برای این محصول بوده ایم. در بخش میلگرد نیز شاهد عرضه ۶۱ هزار تنی سبد میلگرد و تیرآهن و تقاضای ۱۴۱ هزار تنی بوده ایم. علاوه بر آن، میلگرد نیز با عرضه ۲۶ هزار تنی حدود ۳۴ هزار تن تقاضا داشته است. اخبار رسیده حاکی از آن است که شرکت فولاد مبارکه و شرکت ذوب آهن توانسته اند بیشترین میزان معاملات را در تیر ماه بورس کالا به خود اختصاص دهند که در این میان سهم فولاد مبارکه ۴۷۷ هزار تن بوده است. به گفته منابع خبری این شرکت بیشترین میزان محصولات فولاد تخت از قبیل انواع ورق ‌های سرد، ورق گرم و ورق گالوانیزه را در بورس کالا عرضه و معامله کرده است. شرکت ذوب آهن نیز توانسته است در حدود ۹۶ هزار تن از محصولات خود را که اکثرا شامل محصولات فولاد بلند بوده اند در بورس کالا به فروش برساند. لازم به ذکر است  که مجموع تقاضای محصولات این شرکت در تیر ماه به حدود ۲۰۰ هزار تن رسیده است.

هم چنین شرکت فولاد خوزستان حدودا ۷۲ هزار تن محصول خود از قبیل شمش بلوم و تختال را در بورس کالا عرضه کرده است که توانسته ۵۲ هزار تن از آن را مورد معامله قرار دهد. فولاد هرمزگان نیز ۴۰ هزار تن تختال را در بورس عرضه و معامله کرد. هم چنین طی چند روز اخیر شاهد افزایش قیمت آهن آلات در بازار داخلی کشور بوده ایم. به گفته منابع خبری در خصوص دلایل افزایش قیمت آهن‌آلات در بازار طی چند روز اخیر، بیان شده است که صادرات و وارادات محصولات مختلف دارای تاثیرات مستقیم بر روی یکدیگر هستند و صادرات بازار هدفی را دنبال می‌کند و نیازمند حجم تولید ثابتی می باشد. بنابراین تحت هر شرایطی تولیدکنندگان میزان صادرات خود را ثابت نگه می دارند و اگر در زمان کاهش میزان تولید شاهد کاهش میزان صادرات نیز باشیم قیمت محصولات افزایش پیدا می‌کند.

حتما بخوانید:

لیست جداول وزنی محصولات

 مشاهده جدول:

قیمت محصولات مفتولی, قیمت میلگرد

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • ۵عالی بود
  • ۳خوب بود
  • ۲معمولی بود
  • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها

    اشتراک گذاری