4/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نکاتی در خصوص قیمت ورق روز گذشته که بسیار متأثر از افزایش نرخ ارز می باشد:

قیمت ورق این روز ها با افزایش 100 تومانی همراه بود وتقاضای ورق گرم HB در بورس کالا با افزایش روبه رو بوده و تقاضای پروفیل سازان در بازار نسبت به گذشته با افزایش روبه رو می باشد و با وجود افزایش شدید نرخ ارز و عدم توجیه واردات بخشی از تقاضای محصول وارداتی به تأمین از داخل منتقل خواهد شد.

تقاضای HC ( ورق سرد ) در بازار وضعیت خوبی داشته و تقاضای نسبتا بالایی در بورس برخوردار است. کاهش نرخ تعرفه در ابتدای سال 97 تاثیری بر میزان تقاضا نداشته است.

قیمت ورق روغنی B: به نظر می رسد با افزایش قیمت های محصولات گرم و پایه، به نظر می رسد نسبت به هفته های گذشته در محصولات سرد بازار پر رونق تری داشته باشیم چرا که قیمت محصولات سرد خیلی به قیمت های محصولات گرم نزدیک شده و توجیه پذیری بالایی دارد. قیمت های وارداتی بسیار بالاتر از محصول تولیدی در داخل کشور بوده و توجیه تأمین از داخل کشور بسیار منطقی می باشد.

قیمت ورق گالوانیزه و ورق رنگی و قلع اندود در وضعیت بسیار مناسبی قرار داشته و تقاضا بسیار بالاتر از عرضه بوده و احتمال افزایش قیمت ورق گالوانیزه و سایر ورق های این نمادها بسیار بالاست. به خصوص در محصول قلع اندود که 10 درصد افزایش این نماد دور از ذهن نیست.

گزارشات ارائه شده از قیمت ورق فولاد مبارکه در بورس کالا

آنچه از گزارشات منتشره بورس کالا بر می آید تقاضا برای تمامی محصولات  فولاد مبارکه  بیش از میزان عرضه اولیه است که چنانچه فروشنده به هر دلیلی نتواند آن را پوشش دهد معاملات رقابتی خواهد شد و در صورت وقوع چنین فرآیندی موج افزایشی جدیدی مجدا در بازار ایجاد خواهد شد. این روزها فارغ از نوسانات ارز و بویژه  دلار و درهم آنچه در شرف وقوع است بازی بزرگان صنعت فولاد است که امیدواریم تصمیم گیرندگان و قیمت گذاران بجز منافع شخصی و سازمانی ، منافع مصرف کننده را نه تنها در کوتاه مدت بلکه در دراز مدت مد نظر قرار دهند.

نکته قابل تأمل دیگر در خصوص عرضه روز گذشته فروش اسلب می باشد که با افزایش 130 تومانی در قیمت پایه عرضه می شود. میزان این عرضه 20 هزار تن بوده و به نظر می رسد بازار این محصول از وضعیت فروش خوبی برخوردار باشد. شرکت های نورد مجدد از مشتریان پرو پا قرص اسلب مبارکه می باشند

قیمت ورق فولاد مبارکه

پیش بینی افزایش دسته جمعی کلیه محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا

در روز گذشته تقاضا برای نمادهای ضخیم بارHC و نازک بار HB بسیار بالا بوده. گرچه عرضه کمتر از میزان تقاضاست که به احتمال فراوان با رقابت قیمتی برای همه نمادها روبه رو خواهیم شد.

از شنيده هاي گوشه وكنار بازار اين طور بر مي ايد كه فولاد مباركه در بورس روز گذشته با افزايش قيمت كار خود در سال ٩٧را آغاز مي نمايد همه فعالان بازار افزايش ورق سرد را قطعي می دانستند و هم چنين افزايش نماد Hbرا محتمل مي دانند

با توجه به عرضه های روز گذشته فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا و تا مشخص شدن وضعیت معاملات ورق در بورس کالا به خصوص ورق نماد B و تختال؛ اکثر مبادی فروش ورق در بازار و تبع آن فروشندگان حوزه قوطی و پروفیل؛ در ساعات ابتدایی فروش محصولات خود را بازگشایی ننموده و منتظر تعیین تکلیف این موضوع بودند .

در این میان تعداد اندکی از این واحدها هم تحت تأثیر التهابات متاثر از حوزه دلار و اخبار منتشر شده از سمت بازار ارز، توام با 50 الی 80 تومان افزایش قیمت نسبت به صبح روز گذشته محصولات خود را پیشنهاد دادند.

در خصوص بازار مقاطع طویل فولادی هم شرایط کمی گنگ و به نوعی بلاتکلیف بنظر میرسد؛ نگاه اکثر فعالان لایه های مختلف زنجیره تامین‌ این حوزه به سمت بازار ارز خیره شده؛ چرا که عمده نوسانات افزایشی به وجود آمده طی چند روز اخیر متاثر از التهابات این حوزه بوده است

نگاه به قیمت ارز از زاویه‌ای دیگر:

این روزها متاسفانه حجم مشخصی از معاملات ارزی تعیین‌کننده قیمت پایانی روزانه ارز در بازار نیست. به آن معنا که با چه میزان معاملات ارزی در یک روز، قیمت در پایان روز تثبیت و به عنوان قیمت پایه روز بعد مورد استفاده قرار می‌گیرد. سازوکاری که در بورس تحت عنوان حجم مبنا برای تعیین قیمت پایانی سهام در هر روز تعیین شده است.

در شرایط عام (نه زمان خروج سرمایه از کشور) شاید بتوان با بررسی نیاز روزانه ارزی در کشور حجم مبنایی برای قیمت پایانی ارز بنیان نهاد. طبق آمار ایران سالانه به حدود 65 تا 70 میلیارد دلار ارز جهت واردات (مجموع واردات رسمی و قاچاق) نیاز دارد. با احتساب 300 روز کاری برای کشور، این رقم به طور متوسط معادل نیاز ارزی روزانه 220 تا 230 میلیون دلار برای واردات خواهد بود. بدین ترتیب رقم 220 میلیون دلار را می توان حجم مبنا برای تعیین قیمت پایانی ارز فرض نمود.

شرایط ارزی کشور سنگ انداخت در بازار

در شرایط خاص نوسانات ارزی، شاید بتوان اینطور فرض کرد که تجار و واردکنندگان بدلیل نوسانات شدید، از تهیه ارز و ورود به بازار معاملات خودداری می‌کنند. از طرف دیگر سرمایه‌داران و سایر مردم جهت خروج سرمایه و جلوگیری از افت ارزش پول وارد معاملات ارزی می شوند.

اگر رقم نیاز ارزی روزانه واردات کشور را به عنوان حجم مبنا برای تعیین قیمت پایانی قرار دهیم، با قیمت ‌های حالا یعنی روزانه حدود 1250 میلیارد تومان معاملات ارزی در ارقام دلار 5500 تومانی باید انجام شود.

به عنوان مقایسه، کل ارزش معاملات بورس و فرا بورس تهران روزانه حدود 200 تا 300 میلیارد تومان است.

آیا روزانه حدود 1250 میلیارد تومان معامله ارزی در حال انجام است که قیمت‌ها روزانه 200 تا 300 تومان در حال افزایش است و قیمت روز بعد بر آن اساس شروع می‌شود!!!

شاید تمام این فرضیات غیرواقعی و نادرست باشد… به هر حال بازار ارز این روزها به کسی حساب پس نمی دهد.

4/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0