0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی نوسانات بازار شمش و افزایش قیمت ورق کارخانجات مختلف

در حال حاضر و در وضعیت فعلی مهم ترین سوالی که به ذهن متبادر میشود که رقابت 60 تومانی شمش فولاد خوزستان و یا افزایش 75 تومانی قیمت ورق سیاه B فولاد مبارکه چه تاثیری در روند بازار دارد :

➖ بازار شمش :

به گفته گزارشگر فولاد برای منطقی ترین پاسخ رجوع شود به آخرین اعداد و ارقام نرخ شمش معاملاتی بازار؛ و همچنین توجه شود به نوع معامله شمش فولاد خوزستان که اعتباری بوده است.

در واقع انتظار بازار و جو مثبت حاکم در سمت تقاضا، نرخ شمش بورس را با رقابت انجام شده به قیمتهای بازار آزاد نزدیک کرد مضاف بر اینکه این خرید عرفی یا اعتباری بوده است. با نگاهی به نرخ اعتباری میانگین 2330 تومان به ازای هر  کیلو شمش قوس فولاد خوزستان و آخرین قیمتهای شمش قوس بازار حدود 2250 تومان؛ قطعا در زنجیره تامین گروه A؛ تغییرات قابل توجهی در خصوص عقب ‌نشینی صورت نخواهد گرفت؛

اما نوردکاران زنجیره تامین گروه B؛ می بایست به این نکته توجه ویژه داشته باشند که نرخ کنونی شمش حوزه القایی گذشته از اینکه با نرخ حوزه قوس تناسبی ندارد؛ با توجه به میانگین شاخص فعلی نرخ قراضه آهن، دارای حباب بوده و قابل اطمینان نیست؛ مضاف بر اینکه هر چقدر حوزه نورد B میانگین نرخ حوزه خود را به گروه A نزدیک نماید.

در واقع از قدرت رقابتی خود در مواجه با زنجیره تامین A کم کرده و به نوعی راه افزایشی قراضه آهن را با ترغیب حوزه شمش القایی هموار تر خواهد نمود و در نهایت با ادامه این وضعیت؛ کل پروسه به ضرر قابل توجه و بدون بازگشت یا با دشواری بازگشت زنجیره تامین گروه B ختم خواهد گردید. نگاه زنجیره تامین گروه A به بازارهای صادراتی است اما به راستی ایا زنجیره تامین گروه B راه فراری را برای ادامه این سناریو برای خود پیشبینی نموده است ؟

➖ ورق سیاه B

همانطوری که رفتار بازار نشان می دهد؛ برخی از حوزه‌های مصرفی این کالا مدتی است که توجه خود را معطوف به ورق تولیدی سایر کارخانجاتی مثل گیلان نموده اند کما اینکه امروز دیدیم اولا تقاضای موثر عرضه ورق فولاد مبارکه کمتر از عرضه آن بود و استقبال قابل توجهی از این سطح قیمت ورق صورت نگرفت.

قیمت ورق سیاه

و دوم اینکه علی رغم افزایش 75 تومانی نرخ معاملاتی این کالا در بورس کالا؛ نوسانات قابل توجهی در سمت حوزه قیمت قوطی و پروفیل صورت نگرفت و این یک پیام واضح به بازار مخابره می نماید مبنی بر اینکه توجهات حوزه قوطی و پروفیل فعلا به سمت قیمت ورق گیلان معطوف شده و مصرف عمده این محصول عرضه و معامله شده فولاد مبارکه، فعلا به نظر می رسد که به لایه های پایینی دیگر حوزه ها معطوف شده باشد.

به گفته گزارشگر فولاد مسئله مهم دیگری که قابل تامل است؛ تأثیرات مهم معاملات تختال در ماه های اخیر است؛ به طوری که به نظر می رسد، تختال مصرفی فولاد گیلان هم این روزها، نقش مهمی را در کف سازی قیمت ورق سیاه ایفا می نماید؛ به طوری که فولاد مباركه اصفهان مدتی است با افزایش ظرفیت تولید فولاد گیلان به تنهایی نمی تواند تعیین کننده قیمت ورق سیاه بازار داخلی باشد و می بایست با عرضه تختال داخلی فولاد خوزستان هماهنگ باشد؛ در واقع اکنون نقش فولاد خوزستان به طور غیر مستقیم با عرضه تختال در تعیین قیمت ورق سیاه در بازار آزاد داخلی و میزان استقبال خریداران؛ موثر تر از قبل دیده می شود.

احتمال قوت گرفتن عقب ‌نشینی شمش القایی در روزهای آتی

به گفته گزارشگر فولاد چندی پیش مقارن با وعده ترقه بازی فولاد سازی تراز اول در خصوص عرضه شمش قوس در بورس کالا با قیمتهایی به مراتب بالاتر؛ در حالی از سوی برخی رسانه ها اعلام شد که منبع اصلی خبر پس از دقایقی آن را پیش تر حذف نموده بود؛ این وضعیت همراه با سایر متغیرهای همسو موجب شدت بخشیدن به التهابات زنجیره تأمین حوزه مقاطع طویل فولادی گردید.

به گونه ای که برآیند مثبت متغیرهای حاکم بر بازار موجب گردید تا متوسط شاخص نرخ شمش القایی تا روز گذشته به حدود 2250 تومان به ازای هر کیلو و یا در محدوده 2220 تا 2280 تومان افزایش یابد و این در حالی بود که در بازار و در بین حوزه های مختلف زنجیره تامین‌ شایعه شده بود که شمش این فولادساز مطرح حداقل با نرخ پایه  2150 تومان به ازای هر کیلو یا 2340 تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده، این هفته به میدان خواهد آمد.

قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه

این شایعه پیش تر، با عرضه و معاملات آهن اسفنجی به ازای هر کیلو 1060 تومانی به قدری قوت گرفته بود که اکثر بازیگران زنجیره تامین مقاطع طویل فولادی، نقشه راه پیش روی خود را بر اساس آن برنامه‌ریزی نموده و اقدام به معاملات انواع شمش در حاشیه بازار آزاد و بر اساس نسبت متداول و مشخصی از  نرخ گمانه زنی شده می نمودند.

بازار مقاطع فولادی در شوک افزایش قیمت شمش

نرخ شمش قوس بازار آزاد هم تا مرز 2300 تومان به ازای هر کیلو پیش رفته بود تا اینکه اواخر روز گذشته بر اساس شنیده ها؛ گویی که خبر عرضه شمش قوس 2080 تومانی یا حدود 2270 تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده، در بازار درز کرده باشد؛ پیشنهادات جذاب شمش قوس یا شمش گروه A تا کف 2250 تومان به ازای هر کیلو هم توسط برخی از تولیدکنندگان این حوزه به گوش می رسید؛ تا اینکه خبر عرضه شمش فولادساز مطرح امروز با تاخیر زیاد و معنی دار بالاخره علنی گردید و در این بین خیل زیادی نوردکار متحیر مانده بودند با خریدهای شمش القایی که حتی شنیده شد تا سقف 2280 تومانی هم پیش روی داشته است !

امروز بازار زنجیره تامین مقاطع طویل فولادی بصورت یکپارچه و پشت پرده در شوک شمش 2270 تومانی عرضه فردای بورس کالا بسر بردند بطوریکه نگران و در انتظار نتیجه معاملات فردای این کالا  نشسته اند؛ از یک سو با توجه به تقاضای موثر فعلی و وضعیت خاص عرضه های شمش این فولادساز؛ نه می توان امید چندانی به رقابت قابل توجه به این عرضه داشت، و از سوی دیگر در صورتیکه شمش عرضه شده زیر 2300 تومان در بورس فردا معامله شود؛ حوزه شمش القایی ناچار است به احتمال زیاد در شیپور عقب‌نشینی خود بدمد و اینگونه میشود که کل زنجیره تامین و لایه های پایین تر و به خصوص حوزه نورد به گونه ای در شرایط فعلی در وضعیت آچمز قرار گرفته اند.

اکنون تمامی امیدها به رقابت در سمت شمش قوس ارائه شده فردا و اعلام معاملات با نرخ بالاتر چشم دوخته شده است؛ آنقدر بالاتر که بتواند خرید شمش القایی 2280 تومانی دیروز را توجیه نماید؛

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0