0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بلایی که نوسانات نرخ ارز بر سر قیمت ورق می آورد!

قیمت ورق در بازار داخلی طی روزهای گذشته تحت تاثیر نوسانات ارز بوده است. طبق ارزیابی های انجام شده، امروزه اکثر تولید کنندگان محصولات فولادی برای ادامه کار خود نیازکند حمایت دولت، تسهیلات بانکی و یا سرمایه گذاری های افراد مختلف در این زمینه هستند. در مورد این مسئله عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید: در حدود ٢٠٠ میلیارد دلار از پس اندازهای مردم در هیچ حوزه ای سرمایه گذاری نمی شود!

علاوه بر این، یکی از کارشناسان در این زمینه می گوید: سپرده گذاری مردم در بانک ها کار غلطی است و در نهایت خود آن ها هستند که ضرر می کنند. وی طی سخنانی گفت: سپرده گذاری مردم در بانک ها به جای سرمایه گذاری مولد و کمک به اقتصاد کشور شاید به طور موقت مثبت باشد، اما در نهایت غلط است.

از طرف دیگر، با توجه به نیاز کارخانه ها به سرمایه گذاری و… مشکلات دیگری هم سد راه شده است. برای مثال عقب ‌نشینی نرخ دلار طی روز های گذشته تأثیرات مختلفی بر بازار محصولات فولادی بر جای گذاشته است. برای بررسی این موضوع به عنوان نمونه به ارزیابی نرخ انواع ورق مانند قیمت ورق اسید شویی ، قیمت ورق کرکره و قیمت ورق آجدار خواهیم پرداخت تا متوجه شویم وضعیت فعلی این محصولات چگونه است و این که عقب نشینی نرخ ارز دارای تاثیرات منفی بوده است یا مثبت.

طبق اطلاعات مربوط به نمودار ها، قیمت ورق آجدار نسبتا دارای نوساناتی بوده است. به این صورت که قیمت ورق آجدار در هنگام افزایش نرخ ارز روند صعودی پیدا کرده است و هم اکنون با فروکش کردن بازار ارز، ثابت اعلام می شود. اما در مورد قیمت ورق کرکره و قیمت ورق اسیدشویی وضعیت کمی متفاوت بود.

قیمت انواع ورق فولادی در بازار داخلی

قیمت ورق کرکره نسبت به یک ماه گذشته ثابت اعلام شده است و قیمت ورق اسید شویی هم همین روال را طی مدت زمان مشابه طی کرده است. در ادامه باید بگوییم که اگر چه در بازار فولاد شاهد سقوط آزاد قیمت‌ها برای تحویل از کارخانه به دلیل کاهش نرخ ارز بودیم اما این کاهش نرخ آن‌چنان که باید و شاید در همه محصولات فولادی هم دیده نمی شود و در بیش تر موارد برای تحویل از انبار این محصولات هم کاهش قیمت ثبت نشده است.

قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه

علاوه بر این، برخی معتقد بودند که با توجه به کاهش قیمت شمش و بارندگی ‌های چند روز اخیر و همچنین تعطیلی یک روزه در اواسط هفته با افت قیمت فولاد در واحدهای توزیعی رو به رو خواهیم شد یعنی کاهش نرخ کارخانه های تولیدی به کاهش قیمت‌ ها در بازار آزاد نیز خواهد انجامید که البته باز هم این مسئله در تمام حوزه های مربوط به محصولات فولادی قابل مشاهده نبود و تنها قیمت برخی از محصولات با توجه به این چالش ها تغییر کرد.

البته لازم به ذکر است که این شرایط نشان دهنده واقعیت‌ های زیر پوستی بازار فولاد است که با ضعف تقاضای مؤثر خود نمایی می‌کند. با توجه به مسایلی که به بررسی آن ها پرداختیم، بازار ورق در این هفته بی‌رمق و کم‌حجم براورد می شود. دلیل این مدعا صرف نظر از مواردی که به توضیح آن ها پرداختیم، اعلام وضعیت معاملات در بورس تهران است که شرایط خوبی را نشان نمی دهد.

نوسانات قیمت ورق در بازار بورس

بورس تهران در معاملات انجام شده طی هفته جاری با فشار عرضه های بیش تر ناشی از ضعیف بودن تقاضای مناسب رو به رو شد اما به طور کلی امروز چهره بازار تفاوت خاصی با روز گذشته نداشت با این تفاوت که معامله گران بیش تری میل به عرضه نشان دادند؛ آن هم به این دلیل که در بازار داخلی خبری از تقاضای جدی نبود.

شاید بتوان برای این وضعیت دلیل دیگری هم اضافه کرد و آن هم این است که به وجود آمدن این شرایط می تواند ناشی از نزدیک شدن به روز های پایانی سال و همچنین تعطیلی یک روزه در اواسط هفته جاری هم باشد. ضمن این که روند صعودی دلار هم فروکش کرده و در حال حاضر مختل شده است.

و همگی از تاثیر نوسانات نرخ ارز بر بازار محصولات فولادی به خوبی آگاهیم.همچنین علاوه بر اطلاعاتی که تا به حال از بازار محصولات فولادی بیان شد و مورد بررسی قرار گرفت،  بورس کالا از ابتدای امسال تا کنون ١٠٠ هزار میلیارد تومان معامله را شفاف سازی کرده است. البته این عدد به هیچ وجه خوشحال کننده نیست و در حقیقت این یک رکورد است. این در حالی است که فقط معاملات مر بوط به محصولات فولادی کشور باید رقمی بیش از این باشد.

علاوه بر این، طبق نظر یکی از اقتصاد دانان کشور، بررسی های آماری نشان داده است که سیستم بانکی ایران به تولید و صادرات پشت کرده است! این در حالی است که همگی از لزوم پشتیبانی بانک ها در امر تولید و صادرات کالا های مختلف از جمله محصولات فولادی مطلع هستیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0