0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

انتظار رونق بازار سودی دارد؟

بازار آهن آلات طی چندین ماه اخیر در انتظار رونق و بهبود قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات نورد و محصولات تخت بوده است.

این در حالی است که هم چنان شرایط مطلوب و مطمئنی در بازار فولاد ایجاد نشده است. فعالان بازار به خصوص در هفته های اخیر در انتظار بهبود رونق خرید و فروش در بازار فولاد بوده اند و این شرایط حتی در عرضه های بورس نیز مشاهده نشد.

بهبود بازار فولاد به دلایل مختلفی تا روزهای اخیر به تعویق افتاده است. در روزهای پایانی سال 95 بهبود چندانی در بازار آهن آلات اتفاق نیفتاد و پس از آن نیز با آغاز سال 96 با توجه به رخدادهای پیش بینی نشده در بازار فولاد از جمله افزایش ناگهانی نرخ ارز و التهابات ایجاد شده در بازار انتظارات برای بهبود بازار افت کرد.

در حال حاضر بازار به آرامش زیادی نیاز داشته تا به مدد آن قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل روند ثابتی را در پیش گیرد. این امر در صورتی رخ خواهد داد که بازار بتواند علاوه بر جذب تقاضای موثر شرایط را برای رونق بازار آماده سازد. پس از تصمیم دولت در جهت بهبود شرایط بازار ارز و کنترل این بازار شاهد فشار زیاد بر تولیدکنندگان محصولات فولادی و سردرگمی آن ها در تعیین قیمت ها بودیم.

مشکلات کارخانجات پس از عرضه های دستوری بازار بورس

نخستین قدم در این راه و تبعیت از نرخ جدید دلار توسط بازار بورس برداشته شد به طوری که نخستین عرضه در بازار بورس عرضه شمش فولاد کاوه با تبعیت از نرخ مصوب دلار توسط بانک مرکزی بود. پس از آن با تبعیت از این کارخانه شمش فولاد خوزستان و ورق فولاد مبارکه نیز ناچار به تسلیم نرخ جدید دلار شدند.

این مساله بازتاب های زیادی در بازار فولاد به همراه داشت به طوری که اکثر تولیدکنندگان از این شرایط ناراضی بوده و برخی از آن ها هنوز هم نرخ های پیشنهادی خود را با روند فعلی بازار هماهنگ نساخته اند. با این حال پس از نخستین عرضه با دلار 4200 تومانی در بازار بورس شاهد عرضه های پیاپی کارخانجات با قیمت های مطابق نرخ جدید ارز بودیم.

قیمت پروفیل اصفهان

برای مثال شمش فولاد خوزستان به میزان 30000 تن و با قیمت 2200 تومان در بازار عرضه شد و سبب تعجب فعالان بازار گردید. بر خلاف تسلیم برخی از کارخانجات مشاهده کردیم که در هفته گذشته فولاد کرمان با رشد قیمت در بورس کالا از روند جاری بازار پیروی نکرد. هنوز هم برخی کارخانجات هم چنان تسلیم نرخ جدید نشده اند.

باید دید در هفته جاری تصمیم کارخانجات تولید فولاد برای مواجه با روند فعلی بازار چه خواهد بود. آن چه از روند بازار طی هفته گذشته کاملا واضح بود این است که در روزهای آتی بازار در نوعی گیجی و ابهام به سر می برد به طوری که نه خریداران تمایل چندانی به خرید داشته و نه فروشندگان تمایلی به خرید دارند و به طور کلی می توان گفت که تمایل چندانی به ایجاد معامله در روزهای جاری در بازار وجود ندارد.

سردرگمی بازار با نزدیک شدن به ماه رمضان

به گفته فعالان بازار عرضه های جدید بورس کالا نیز نه تنها کمک چندانی به بهبود بازار فولاد و رونق این بازار نکرده است بلکه بازار را در نوعی گیجی و سردرگمی فرو برده است.

از نظر برخی فعالان بازار سردرگمی بازار در روزهای اخیر دلایل زیادی دارد که از جمله آن ها می توان به افزایش شدید نرخ دلار در روزهای پایانی فروردین ماه و به دنبال آن افزایش نرخ محصولات فولادی برای مثال افزایش قیمت پروفیل و میلگرد اشاره کرد که این امر سبب هیجان خریداران و فروشندگان در بازار گردید.

دلیل دوم برای سردرگمی روزهای اخیر بازار را می توان کاهش قیمت ها پس از افزایش شدید و ناگهانی در روزهای نخست اردیبهشت ماه دانست. اگرچه کاهش قیمت ها باید موجب افزایش میزان تقاضا و بهبود بازار گردد ولی با توچه به روند بازار در روزهای اخیر خریداران به شرایط فعلی اعتماد نداشته و در انتظار کاهش بیشتر قیمت پروفیل و سایر محصولات می باشند.

این در حالی است که فروشندگان نیز با توجه به روند فعلی در برابر کاهش بیشتر قیمت ها مقاومت کرده و این امر سبب دامن زدن به التهابات بازار شده است. تمامی این عوامل در حال حاضر به رکود بیش از حد بازار فولاد کمک کرده است.

باید دید در هفته جاری بازار به چه سمتی پیش خواهد رفت و آیا در نهایت فعالان بازار ناچار به کاهش بیشتر قیمت پروفیل و سایر محصولات خواهند شد و یا این که خریداران تسلیم شرایط موجود می شوند؟

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0