0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر افزایش تعرفه واردات ورق بر قیمت پروفیل

بر اساس گزارشات منتشر شده، طی روز های گذشته، تعرفه واردات ورق زیر ۳ میلی متر از ۲۰ درصد به ۱۰ درصد کاهش یافت. نکته قابل توجه در این خصوص این است که این رخداد به نفع تولید کنندگان لوله و پروفیل است که مدعی عدم تامین نیاز خود از فولاد مبارکه بودند. علاوه بر این، طبق همین گزارشات، اطلاعاتی در مورد قیمت پروفیل ،  پروفیل آلومینیم  منتشر شد.

بر اساس این گزارشات در تاریخ چهارشنبه 9 اسفند ماه 1396 قیمت پروفیل استیل تحویل انبار اصفهان با ضخامت 1 در حدود️ 17200 تومان اعلام شد. همین محصول با ضخامت 1.25 نیز با قیمتی معادل 17200 تومان به بازار عرضه شد. همچنین امروز قیمت پروفیل استیل با ضخامت 1.5 در حدود ️17200 تومان شنیده شد.

علاوه بر این، طبق نظر کارشناسان، علیرغم افزایش قیمت ورق کلاف گرم B؛ هنوز هیچ سیگنال رسمی مبنی بر افزایش قیمت پروفیل دریافت نشده است؛اما گفته می شود که برخی از مبادی این حوزه تحت تاثیر این رخداد در وضعیت صبر و انتظار بسر برده و علاوه بر این که در امر فروش، جانب احتیاط را رعایت می کنند، منتظر بازخورد بازار و شفاف شدن روند معاملات در روز های آتی نیز هستند.

بازار بورس قوطی پروفیل

همچنین اخبار دیگری نیز در مورد نتیجه نشست لوله و پروفیلی ها با بورس کالا و برخی از نمایندگان فولاد مبارکه مبنی بر این که مصرف واحد ها و میزان واردات باید شفاف شود ؛ از گوشه و کنار به گوش می رسد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. در جلسه هم اندیشی سندیکای لوله و پروفیل در بورس کالای ایران، که دیروز برگزار گردید، مقرر شد که سازمان حمایت طی مدت یک هفته به بررسی قیمت ورق در بازار های جهانی و وارداتی بپردازد و سپس مراتب را به بورس کالا اعلام کند و در گام بعدی هم سندیکای لوله و پروفیل آمار میزان مصرف واحد های مختلف را ارائه دهد.

همچنین اگر بخواهیم گزارش مختصری از وضعیت امروز بازار مقاطع طویل فولادی یعنی در تاریخ نهم اسفند، ارائه دهیم، باید بگوییم که در حوزه مقاطع طویل فولادی امروز شاهد بازاری ساکت و آرام بودیم که حداقل تقاضای ممکن در آن قابل مشاهده بود که با توجه به تعدیل نرخ حوزه شمش القایی به نظر می رسد که علیرغم تخفیفات زیرپوستی و قیمت های پیشنهادی جذاب در برخی از این مبادی و علی الخصوص حواله های خریداری شده توسط برخی از واسطه ها؛ اما معاملات هنوز هم به شکل کم رنگی انجام می شود. به طوری که به نظر می رسد در حال حاضر تقاضای ضعیف باقی مانده در بازار داخلی، در وضعیت انتظار و سکوت قرار گرفته است.

علاوه بر این، نکته قابل توجه این است که فقط در یک حالت می توان در داخل کشور قیمت ‌ها را پایین نیاورد و آن هم این است که دولت آنقدر تعرفه واردات را افزایش بدهد که قیمت محصولات فولادی وارداتی‌ از تولیدات داخلی جلو بزند اما طبق آمار دریافتی، این کار تا‌کنون انجام نشده است.

قیمت پروفیل اصفهان

تاثیر بازار سنگ آهن و انرژی

البته همان طور که می دانید در این زمینه در ابتدای امسال تعرفه واردات محصولات فولادی به‌ صورت میانگین به میزان ۱۵ درصد رسید ولی قیمت ‌محصولات داخلی مانند قیمت پروفیل، میلگرد، تیرآهن و … با چنان کاهشی همراه شد که آن افزایش تعرفه دیگر موثر نبود و عملا خنثی شد. دلیل این مدعا آماری است که چندی پیش منتشر شد. طبق این آمار، طی دو ماه گذشته فولاد سازان کشورمان قیمت محصولات خود را با هر کیلو ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان کاهش، به فروش رساندند و در حال حاضر نیز به قیمت‌ های سال 1392 رسیده‌اند. پس نتیجتا قیمت اجزای آن نیز باید کاهش پیدا کند.

در حال حاضر دو بحث در این باره وجود دارد که یکی سنگ‌آهن و دیگری انرژی است. وقتی قیمت نفت به این شکل پایین آمده چرا قیمت گاز ۸۰ درصد بالا رفته است؟ با توجه به توجیحات فنی و اقتصادی صنعت فولاد، وفور سنگ‌ آهن، منابع سرشار گاز، انرژی و… مزیت‌ های نسبی ما بوده است.

تولید کنندگان ما در آغاز کار خود با همین مزیت ‌های نسبی واحد های۵۰۰ هزار تنی، ۸۰۰ هزار تنی، و حتی یک میلیون تنی زده‌ اند که در شرایط بین‌المللی در واقع غیر اقتصادی به نظر می رسد. از سوی دیگر اگر این واحد ها بخواهند با قیمت‌ های جهانی و بین‌المللی محصولات خود را تولید کنند، هیچ‌کدام نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند و همه تعطیل خواهند شد.

مشکلات متعدد صنعت فولاد کشور

علاوه بر این، باید در رابطه با تعطیلی فولاد سازان این نکته را نیز متذکر شد که اگر فعالیت کارخانه ذوب ‌آهن متوقف شود، به دنبال آن تمام واحد های زغال کشور نیز تعطیل خواهند شد و در این صورت چه تنش بزرگی در کشور به وجود می‌آید. در مراحل بعدی نیز هیچ کس خریدار زغال طبس با گوگرد ۸۲/ ۱ نخواهد بود.

همچنین چندین استان مانند کرمان، سمنان، یزد و مازندران با این مسئله درگیر می‌شوند. لازم به ذکر است که در حال حاضر در کارخانه ذوب ‌آهن اصفهان ۲۰ هزار نفر به‌ صورت مستقیم فعالیت می‌کنند اما برای این قضیه باید تدبیری اتخاذ شود زیرا در شرایط سختی به سر می بریم و متاسفانه در حال حاضر صنعت فولاد دارای متولی رسمی نیست و یک نفر را مشخص نمی کنند تا مصاحبه کند.

در نتیجه همه حرف می‌زنند و این به تنش ها مجددا دامن می ‌زنند. در خصوص منع دخالت دولت نیز باید گفت که در برخی اوقات ورود و مداخله دولت هم زیاد بد نیست. با گذر زمان، اگر کارخانه های فولاد سازی تعطیل شوند، فعالیت سنگ‌ آهنی ‌ها نیز متوقف می‌شود. البته تا حدی می‌شود به صادرات فکر کرد اما بازار، بازار جهانی است و حدود ۱۶ میلیون تن از ۲۲ میلیون تن تولید داخل کشور را واحد های فولادی مصرف می‌کنند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0