0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت ورق سیاه برخی از کارخانه های مطرح ایران

طی هفته گذشته شاهد نوسانات زیادی در قیمت ورق سیاه بازار ایران و جهان بودیم. قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان با ضخامت ٢ میلی متر در تاریخ ٢٠ دی ٩۶ در حدود ٢٨٧۵ تومان اعلام شد. طبق بررسی های انجام شده، قیمت میلگرد این کارخانه طی هفته ی گذشته ٢٧٢٠ تومان شنیده شده که در حدود ١۵۵ تومان نسبت به قیمت های فعلی کم تر بوده است. مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه ی اصفهان می گوید:

به دلیل این که کارخانه های فولاد ساز حاشیه ی سود کم تری را برای خود بر می گزینند، در نتیجه کارخانه های کوچک تر در انحصار هزینه های بالای تولید این محصولات قرار گرفته و برای پرهیز از توقف خط تولید مجبورند قیمت مواد را افزایش دهند.

رییس انجمن فولاد سازان گفت: قیمت سنگ آهن، هزینه های مربوط به نیروی انسانی، گاز، برق و غیره به هیچ عنوان کاهش نیافته است و به تبع آن ما نه تنها هیچ کاهشی در قیمت ورق سیاه کارهانه ی فولاد مبارکه مشاهده نمی کنیم، بلکه شاهد افزایش قیمت ها نیز هستیم.

تاثیر قیمت سنگ آهن

علاوه بر این، وی گفت: در کارخانه هایی که از سنگ آهن داخلی برای تولید محصولات فولادی خود استفاده می کنند شاهد افزایش چشمگیر قیمت ورق سیاه نیستیم اما برخی از واحد های تولیدی که مواد اولیه ی خود را از خارج تامین می کنند، به دلیل نوسانات نرخ ارز، مجبور به افزایش محسوس قیمت این مواد هستند.

قیمت ورق سیاه فولاد سبا با ضخامت ٢ میلی متر در تاریخ چهارشنبه ٢٠ دی ٩۶ در حدود ٢٧۴٠ تومان اعلام شد که نسبت به دو روز گذشته بدون تغییر باقی مانده است. قیمت ورق سیاه این کارخانه نسبت به قیمت یک هفته ی گذشته به مبلغ ٢٧٣٧ افزایش چشمگیری پیدا نکرده است. این در حالی است که بازار داخلی ضعیف است و واکنش خاصی به روند فعلی قیمت ورق سیاه کارخانه ی سبا نشان داده نشده است.

ورق سیاه اصفهان

نوسانات قیمت طی هفته گذشته

فاصله ی قیمت ورق سیاه داخلی کم تر از ۶٠ تومان شده است و با ادامه ی روند کاهشی فعلی تحلیل گران عقیده دارند که کم تر شدن این فاصله را به زودی شاهد خواهیم بود. علاوه بر این، خریداران سکوت کرده اند و دیگر از عدم تناسب قیمت ورق سیاه در بازار داخلی با بازار جهانی حرفی نمی زنند.

قیمت ورق سیاه انزلی با ضخامت ٢ میلی متر طی هفته ی سوم دی ماه نوساناتی داشته است و هم اکنون در روز پنجشنبه ٢١ دی ماه ٩۶ به مبلغ ٢٧۶٠ تومان خرید و فروش می شود. طبق نمودار تحلیل قیمت ها و با مقایسه ی روند فعلی و روند هفته ی گذشته، قیمت ورق سیاه کارخانه ی انزلی افزایش پیدا کرده است. طبق گزارشات رسیده قیمت ورق سیاه طی روز های گذشته در بازار های جهانی روند کاهشی داشته است اما با این حال این امر نتوانسته بر قیمت بازار داخلی تاثیر چندانی بگذارد.

با وجود این طی یکی دو روز آینده احتمالا این تاثیرگذاری بیش تر شده و شاهد نوساناتی خواهیم بود. طبق گزارش خبرگزاری ها، در ماه گذشته میزان واردات ورق سیاه به ایران در حدود ٨٠ هزار تن بوده است که این رقم بالا ترین نرخ واردات این مواد در سال ٩۶ را به خود اختصاص می دهد.

رشد ١٨٠ درصدی سود کارخانه های چینی در بازار ورق های فولادی

گزارشات رسیده حاکی از آن است که میزان سود دهی کارخانه های چینی علی رغم فشار ها برای کاهش تولید ورق های فولادی، قابل قبول بوده است و تولید کنندگان این کشور در سال ٢٠١٨ نیز همانند سال گذشته افزایش سود دهی را شاهد هستند. تحلیل گران معتقدند که از ماه نوامبر سال گذشته تا کنون سود خالص حاصل از این صنعت در حدود ١٨٠ درصد افزایش پیدا کرده و به ۴٧ میلیارد دلار رسیده است.

علاوه بر این، درامد عملیاتی این صنعت نیز تا ٢٠ درصد رشد داشته است. پیش بینی می شود که کشور چین ظرفیت تولید ورق های فولادی خود را تا آخر سال ٢٠٢١ تا میزان ١٠٠ الی ١۵٠ میلیون تن کاهش دهد. در حال حاضر قیمت ورق سیاه شرق چین حدود ١٠ دلار در هر تن کاهش یافته و به مبلغ ۴٠٠٠ یوان در هر تن معامله می شود. علاوه بر این، انتظار می رود که فولادسازان چینی به دلیل سیاست های دولت این کشور در جهت حمایت از محیط زیست، با افت شدید تولیدات محصولات فولادی خود مواجه شوند زیرا دولت دستور تعطیلی اکثر کارخانه ها را برای سال جاری صادر کرده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0