0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد هفته گذشته در سکوت و آرامش سپری شد

در روزهای اخیر به دنبال کنترل نرخ ارز و تمهیدات دولت برای برقراری ثبات و آرامش در بازارهای کالایی؛ بازار آهن آلات نیز از این قاعده پیروی کرده است و طی هفته گذشته در جهت  ثبات قیمت پروفیل و دیگر مقاطع تلاش هایی صورت گرفته است ، این در حالی است که با شدت یافتن کنترل بر کارخانجات عرضه کننده شمش قوس با قیمت های پایین در بازار بورس و بنابر شاخص قیمت شمش معادل با کالای فوب دریای سیاه با دلار 4200 تومانی تصویب شده توسط دولت؛ و رهسپار شدن این محصولات به بازار داخلی و متعادل کردن قیمت محصولات نسبت به آخرین قیمت عرضه قبلی در بورس کالا؛ به نظر می رسد که بازار فولاد به ثبات نسبی رسیده باشد؛ هم چنین به نظر می رسد که بخشی از حباب قیمت ایجاد شده در لایه های مختلف از جمله قیمت پروفیل و سایر محصولات واحدهای کوچک تر زنجیره تامین فولاد کشور هم چنان دیده می شود؛

 • نوسانات نامحسوس در قیمت قراضه آهنی که مهم ترین کالای مورد نیاز زنجیره تأمین آهن آلات می باشد نسبت به ماه های پایانی سال گذشته
 • تامین شمش قوس در بازار فولاد با قیمت معقول و بازگشت به قیمت قبل از نوسانات؛
 • افزایش میزان تقاضای در بازار آهن آلات به علت تخلیه کامل حباب قیمتی و بازگشت قیمت‌ پروفیل و دیگر محصولات به قبل از افزایش شدید نرخ دلار
 • افزایش محصولات انباری به دنبال نوسانات شدید نرخ محصولات فولادی در روزهای اخیر
 • چشم انداز نه چندان امیدوار کننده میزان تقاضای در بازار فولاد با توجه به نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و نبود نوسانات زیاد در حجم کلی تقاضای داخلی؛ از مهم ترین دلایل آرامش کنونی بازار فولاد به حساب می آیند.

قیمت پروفیل اصفهان

تقاضای موجود در بازار قوطی پروفیل

به طور کلی می توان گفت که ، با هر افزایش قیمت فولاد در بازار ؛ در صورتی که تغییرات محسوسی در قیمت ها به وجود نیاید انتظار بازگشت قیمت ها برای حوزه های پایین دست بازار و به خصوصا مصرف کننده نهایی را به دنبال خواهد داشت؛ خصوصا این که در حوزه های بالا دستی نیز این نشانه ها به طور محسوس مشاهده می گردد؛ متوقف شدن در مسیر بازگشت و مقاومت برخی حوزه ها به علت تغییرات قیمت پروفیل و سایر محصولات ، سبب شدت یافتن رکود و مقاومت میزان تقاضای بازار، خصوصا تقاضای انباری را به دنبال خواهد داشت زیرا تقاضا انتظار هم خوانی و تناسب نرخ در لایه مختلف زنجیره تامین از این بازار را دارد.

در طی هفته گذشته هم چنان ضعف شدید در بازار فولاد مشاهده گردید و مشخص شد که تمایل قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل هم چنان به سمت کاهش می باشد. این شرایط همراه با کاهش میزان تقاضا در بازار داخلی بوده و این روند را شدت بخشیده است. هم چنین معاملات بورس کالا طی هفته گذشته نیز تاثیر زیادی بر بازار داشته و به نظر می رسد تاثیر این امر طی هفته جاری بیشتر نمایان گردد.

برای مثال معامله شمش خوزستان در روز چهارشنبه که با قیمت 2200 تومان انجام شد موجب ورود بازار فولاد به فاز جدیدی گردید. این معامله علاوه بر این که نتوانسته تکلیف بازار را مشخص کند بازار را در ابهام جدیدی وارد کرده است و نمی تواند سبب رشد بازار گردد. هم چنین آن طور که از شواهد مشخص است بازار فولاد هنوز به ثبات لازم نرسیده است و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل ثابت نشده است.

هم چنین با ورود به ماه مبارک رمضان با کاهش شدید میزان تقاضا مواجه خواهیم شد و این امر تهدید بزرگی برای صنعت فولاد به شمار می رود. با این حال تا شروع ماه رمضان هنوز فرصت برای ثبات و یا بهبود قیمت ها باقی می باشد. هم چنین به نظر می رسد با توجه به این که در روزهای اخیر میزان تقاضا کاهش یافته است به نظر می رسد در ماه رمضان میزان تقاضا نسبت به سال های گذشته افزایش داشته باشد.

قراضه 1725 تومانی ( در اصل 1580 تومانی؛ بماند که مالیات ارزش افزوده هم گاها در این لایه رد و بدل نمی شود و از آن چشم پوشی می شود )؛ شمش 1725+470= 2200 تومانی و میلگرد 1725+470+270= 2465 تومانی را طلب می نماید؛ مادامی که اصرار بر تزریق میلگرد آجدار 2650 تومانی در بازار باشد؛ انتظار تقاضای مضطرب و ناآگاه؛ و ورود سرمایه به این بازار؛ انتظاری خام و دور از واقعیت خواهد بود؛ هر چند اگر بازار فروش با مهندسی عرضه توام باشد؛ در واقع سرمایه این روزها هوشمند است و به سمتی سوق پیدا خواهد کرد که اگر جذاب نیست، حداقل ضمانت شده باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0