0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارش روز قیمت آهن آلات

بازار قوطی و پروفیل بر اساس رصد روز گذشته بازار همچون چند روز گذشته؛ همچنان با ثبات در برخی مبادی و تعدیل منفی در برخی دیگری از مبادی دیده میشود. پروفیل زد  و زد رنگی بارگیری از اصفهان با قیمت ثابت  اعلام شد. قوطی پروفیل بارگیری از تهران با 10 تومان کاهش اعلام گردید. قوطی پروفیل بارگیری از اصفهان با 30 تومان کاهش قیمت اعلام شد. قوطی ستونی بارگیری از انبار با 20 تومان کاهش قیمت اعلام گردید. قیمت لوله داربستی بارگیری از اصفهان ،ثابت  اعلام گردید. با توجه به تکمیل تقریبی جدول متوسط نرخ تولیدکنندگان حوزه میلگرد آجدار، حدود 10 تومان کاهش میانگین قیمت این جدول نسبت به روز گذشته رصد گردید. میلگرد ذوب آهن بارگیری از کارخانه با 25 تا 60 تومان کاهش اعلام گردید.

میلگرد ذوب آهن بارگیری از انبار با نوسان اعلام گردید. تیر آهن ذوب آهن بارگیری از کارخانه با 10 تومان کاهش در سایزهای سنگین اعلام گردید. تیرآهن ذوب آهن بارگیری از انبار ثابت اعلام گردید. هم چنین اکثر کارخانه های تولید کننده میلگرد ثابت اعلام کردند. سیم مفتولی حرارتی و زیگزاگ با قیمت ثابت اعلام گردید. سپری نبشی و ناودانی بار گیری از انبار اصفهان نیز ثابت اعلام شد. کلیه ی قیمت های لوله گاز  روکار و توکار کارخانه ی سپاهان و کچو با قیمت ثابت اعلام گردید.

قیمت تسمه کوره ای بارگیری از انبار اصفهان با قیمت ثابت  اعلام شد. کلیه ورقهای گالوانیزه در برخی کارخانه ها و ضخامت ها  نیز نسبت به روز گذشته 30 الی 150 تومان افزايش قيمت داشته است. ورق سیاه فولاد مبارکه نسبت به روز گذشته هیچگونه تغییر قیمتی نداشته است .

ارزیابی بازار آهن آلات

گزارش بازار مقاطع

قیمت میلگرد آجدار پس از افزایش بی وقفه در مدت 5 ماه و رسیدن به نقطه اوج قیمت در اواخر ماه مرداد و خصوصا در تاریخ 23 ام مرداد ماه، با 60 درصد افزایش قیمت نسبت به ابتدای سال جاری، رکورد کم سابقه ای را برجا گذاشته است به طوری که متوسط قیمت میلگرد آجدار به میزان 2435 تومان رسیده است. طی تاریخ ذکر شده میانگین قیمت شمش القایی به میزان 2240 تومان در بازار اعلام گردیده است. این در حالی است که قیمت اعلام شده به میزان حدودا 140 تومان یا 7 درصد از قیمت متوسط در بازار کشورهای مستقل اتحادیه ای (CIS) بیشتر بوده است.

پس از تاریخ ذکر شده مشاهده شد که قیمت محصولات فولاد بلند تعدیل منفی و تدریجی یافته به طوری که تا امروز و طی 20 روز گذشته حدود 10 درصد کاهش قیمت در این بخش مشاهده شده است. با این حال با وجود کاهش قیمت 10 درصدی هم چنان شاهد 50 درصد افزایش قیمت میلگرد نسبت به ابتدای سال جاری می باشیم که این میزان افزایش قیمت رکورد کم سابقه و مطلوبی برای این بخش می باشد. این در حالی است که بازار فولاد بتواند این موفقیت چشم گیر را حفظ نماید. نکته حائز اهمیت این است که در حال حاضر بهبود یافتن بازار برای تولیدکنندگان بازار داخلی و رسیدن به این میزان قیمت در بخش محصولات فولاد بلند به علت برجام و باز شدن روزنه های صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد دولتی کشور بوده است. واضح است که در حال حاضر بازار محصولات فولاد بلند داخل کشور در مقایسه با جذب حجم تولید فولادسازان کشور هم چنان کوچک و نامتناسب می باشد.

می توان گفت در حال حاضر چنانچه صادرات محصولات را نداشتیم، بازار فولاد به هیچ عنوان نمی توانست به چنین سطح قیمتی دستیابی پیدا کند. این در حالی است که با توجه به شرایط خاص حاکم بر وضعیت کشور در بخش فولاد و با توجه به اینکه تولیدکنندگان فولاد دولتی کشور با سهم عمده ای که در تامین نیاز صنایع زیر دست داخلی دارند، هم چنان سکان دار تنظیم عرضه محصولات پایه ای در بازار داخلی می باشند و در نتیجه در اولویت قرار دادن تامین نیاز صنایع داخلی و صنایع زیردستی همواره بایستی جزو اصلی ترین اهداف تولیدکنندگان فولاد کشور در کنار صادرات باشد، و در این میان وظیفه دولت است که بایستی همواره به عنوان یک مقام عالی و مافوق تولیدکنندگان خصولتی؛ همواره بر این موضوع نظارت داشته باشد و نسبت به رعایت تامین نیاز صنایع زیردست داخلی در جهت تنظیم قیمت های عادلانه از سوی تولیدکنندگان فولاد دولتی حساسیت ویژه داشته باشد.

در حال حاضر مشاهده می شود فاصله نرخ شمش در بازار آزاد (1930 تومان) با عرضه تولیدکنندگان فولاد خصولتی (2345 تومان) مدام افزایش یافته و دیده می شود که این فاصله قیمت یه 350 تا 400 تومان نیز رسیده است. با این حال به نظر می رسد در صورت تداوم مقاومت خصولتی ها در قیمت پایه عرضه شمش در بازار بورس کالا؛ ادامه این روند کاملا بستگی به میزان تعادل در میزان عرضه و تقاضای بازار داخلی داشته باشد. تا زمانی که تولیدکنندگان شمش القایی بتواند پاسخگوی نیاز بخش نورد خصوصی ها باشند، نمی توان انتظار استقبال قابل توجهی در خصوص شمش عرضه شده از سوی دولتی ها را داشت.

در واقع از الان به بعد عرضه شمش دولتی در بورس کالا تا مادامی که این اختلاف زیاد قیمتی را با بازار القایی حفظ نماید؛ تنها حکم دریچه‌ اطمینانی برای جبران کمبود شمش در بازار نورد را ایفا نموده و به جز خریداران خاص مثل تولیدکنندگان تیرآهن بخش خصوصی و یا نوردکارانی که در استفاده از شمش قوس اجبار دارند؛ تقاضای بالقوه دیگری در بازار داخل نخواهند داشت. با این حال این موضوع به معنای آن نیست که تولیدکنندگان خصولتی شمش چیزی را از دست داده باشند.

خرید آهن آلات اعتباری

زیرا بازارهای صادراتی کشور در حال حاضر بدون محدودیت به آن ها تعلق داشته و آن ها می توانند در کنار تامین کردن و تنظیم میزان تقاضای داخلی، در بازارهای بین المللی نیز فعالیت داشته باشند. این موضوع که چرا به محض اشباع بازار داخلی فولاد در زمینه شمش فولادی؛ فاصله زیادی مابین قیمت شمش القایی و شمش دولتی ایجاد شده است؛ به هزینه ‌های تولید و زیرساخت های هر دو بخش مربوط می گردد؛ بخش تولیدکنندگان شمش القایی در گذشته نشان داده اند که هر چند در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن ندارند؛ اما در زمان هایی که حجم تقاضای موثر در بازار داخلی محدود باشد؛ به دلیل هزینه های پایین تر تولید به نسبت دولتی ها و انعطاف ‌پذیری ویژه آن ها؛ در صورت در دسترس بودن مواد اولیه؛ توانایی بالقوه‌ای را در جذب تقاضای محدود بازار دارند و می توانند به راحتی از تولیدکنندگان فولاد دولتی در این خصوص سبقت بگیرند.

 

خبرهای مرتبط:

تاثیر آهن آلات بر قیمت مسکن

بازار صادرات فولاد و آهن آلات کشور

نوسانات قیمت ورق گرم وارداتی کشور ایران

 

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0