0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی تولید ورق گالوانیزه و تاثیر آن بر صنعت

تولید ورق‌ گالوانیزه برای صنایع ذینفع همچون صنعت لوله به مسئله مهمی در صنعت فولاد تبدیل شده است. در برنامه ویژه اخبار شبکه دو با حضور اعضایی از صنعت آهن آلات ، انجمن تولید ورق گالوانیزه و اعضای صنف لوله و پروفیل این مشکلات مورد بررسی قرار گرفت. فعالان در تولیدات لوله و پروفیل از نامتعارفی در قیمت تولید ورق‌ گالوانیزه در چند سال اخیر شکایت داشتند. در این‌ خصوص رئیس شرکت نورد و لوله اهواز بیان کرد: مسائل موجود در صنف لوله در سال های اخیر کاهش مواد اولیه یعنی تولید ورق گالوانیزه است. در سال ۹۵ بسیاری از کارخانه‌ها به‌ دلیل کمبود مواد اولیه و گرانی آن تعطیل شده‌اند.در حال حاضر تولید ورق گالوانیزه برای کارخانه‌های نورد توسط 3 شرکت انجام می شود که شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان هستند. البته مسئله اصلی کمی مواد اولیه نیست، بلکه مشکل ارائه مواد اولیه است. این در صورتی است که بسیاری از کارخانه‌ها با ۵۰درصد حجم تولید ورق گالوانیزه کار می‌کنند. مهریزی با اشاره به مسئله نقدینگی این قسمت ها بیان کرد: مشکل نقدینگی در تمام صنعت کشور وجود دارد اما موضوع اصلی این است که مواد اولیه در این سالها با قیمت ارزان‌تر صادر می‌شود.

 تولید ورق گالوانیزه توسط سیدرضاشهرستانی در این برنامه بررسی شد او بیان کرد: کشور ما امسال در قسمت های تولید ورق گالوانیزه با کمی مواد اولیه مواجه نبوده‌اند، مشکل اصلی این است که این قسمت ها با کمبود درآمد و ارزش مالی روبه‌رو هستند. ازطرف دیگر نیاز خود بازار هم مدنظر است که اکنون با کمبود تقاضا مواجه است.او همچنین با توجه به عملکرد صادراتی برخی قسمت های تولید ورق گالوانیزه بیان کرد: در اصل مبحث صادرات به سیاست کشور برمی‌گردد و مشوق‌هایی هم برای صادرات پیشنهاد کرده است.

قیمت ورق گالوانیزه

همان‌ صورت که برای واردات تعرفه هایی ارائه شده، به‌ طور حتم مشوق‌های صادراتی هم اگر ارائه شود قسمت های صادراتی بیشتر کشش به صادرات محصولات پیدا می کنند. ولی مسئله این است که هیچ شرکتی نمی‌تواند تولیدات خود را نگه دارد و وادار است آن را بفروشد و حق هر شرکتی است که به‌ دنبال سوددهی باشد، زیرا با توجه به عدم درخواست داخلی زمانی که امر درآمد و مالی به‌ وجود می آید با وجود سودهای سنگین بیشتر شرکت‌ها بدون درخواست کالا مانده‌اند، به همین دلیل شرکت‌هایی که تولید ورق گالوانیزه دارند سعی می‌کنند محصول‌تشان را صادر کنند.

با نگاهی به آمارهای صادراتی در سالهای اخیر روشن است با تولید ورق گالوانیزه با ضخامت کمتر از ۳ میلیمتر، امسال به میزان ۶۰ تن صادر شده است. پس با نظر به این آمار کل تولید ورق گالوانیزه ما در داخل در حال مصرف شدن است. با توجه به آمار واردات ورق زیر ۳ میلیمتر، امسال نیز به میزان ۷۰۰هزار تن بوده است. این مطلب نشانگر مصرف یا در داخل کشور تامین می‌شود یا اینکه برخی محصولات استفاده آن از رده خارج شده است. برای مثال تولید پروفیل دروپنجره با توقف روبرو شده و مواد دیگری را جایگزین خود کرده است. قیمت‌ تولید ورق گالوانیزه را عرضه و تقاضا در بازار مشخص می‌کنند. قیمت اولیه داخلی به‌ صورت رقابت داخلی تعیین می‌شود. درحال‌ حاضرزنجیره تولید آهن آلات  کامل نیست و با موانعی روبرو است.

شهرستانی بیان کرد: ما در انجمن فولاد درخواست تکمیل زنجیره آهن آلات را ارائه داده ایم که انجمن سنگ آهن، انجمن فولاد و صنف پروفیل ادغام شوند تا به صورت یکجا مشکلات آنها رفع شود و از این مطلب آقای کرباسیان بسیار استقبال کردند تا با یکپارچگی این گروه‌ها «ستاد فولاد» تشکیل شود. که این کار به روند تولیدات و صنعت فولاد کمک شایان ذکری می کند.

افزایش حجم تولید لوله و پروفیل

همچنین در این برنامه درباره مشکلات صنعت لوله و پروفیل صحبت شد. تولید لوله و پروفیل با کمی مواد اولیه مواجه است. از طرف دیگر نرخ های داخلی از صادراتی آن بالاتر است. قیمت‌ تولید ورق گالوانیزه نیز در بازار بورس ثابت نیست و پیرو عرضه‌ کنندگان است. ۳۵درصد حجم صنایع ذینفع به‌ علت کمبود مواد اولیه از قبیل تولید ورق گالوانیزه تعطیل شده‌اند و بقیه کمتراز حجم تولیدی شان مشغول به ‌کار هستند. ابویی‌مهریزی در پاسخ این پرسش که اندازه مصرف صنعت لوله و پروفیل به چه میزان است، گفت: حجم تولید لوله و پروفیل در حا حاضر نزدیک به ۱۸میلیون تن است.

بورس کالا بر مبنای نرخ حراجی

مدیرعامل بازار بورس در پاسخ به این مسئله که آیا قیمت‌ ورق که در بورس کالا تعیین می‌شود قیمت انحصاری تولید ورق است و در زمینه قیمت ورق هم فقط فولاد مبارکه تعیین‌ کننده است و آن هم فقط در جهت افزایش است و قیمت کاهشی ندارد، او بیان کرد: بورس کالا جایگاه انجام داد و ستد براساس عرضه و تقاضا است. بورس کالای ایران برپایه نظام حراجی برنامه ریزی شده است، یعنی عرضه‌ کننده قیمت خودش را اعلام می‌کند و خریداران رقابت می‌کنند تا به آن قیمت برسند، اگر قیمت‌ ورق عرضه شده از طرف تولید کننده بالا باشد سامانه عرضه و تقاضا باعث می شود که خریداران خرید نکنند تا عرضه‌ کننده به کاهش قیمت محصول خود اقدام کند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0