0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش بهای قراضه وارداتی بازار آهن آلات ترکیه علی رغم افت مجدد ارزش لیر

در اولین روز کاری هفته جاری، نرخ برابری لیر در برابر دلار مجددا کاهش یافت و به ۴/۲۵ رسید. با این حال، تولیدکنندگان آهن آلات ترک که به شدت به خرید قراضه برای ماه ژوئن نیاز داشتند، مجبور به پذیرش قیمت های بالاتر شده و معاملاتی از آمریکا و کانادا به ثبت رسید.

در معامله اول، یک محموله از ایالات متحده متشکل از ۱۴ هزار تن قراضه ۸۰ درصد به قیمت ۳۵۷ دلار به ازای هر تن سی اف آر، ۱۴ هزار تن قراضه شرد به قیمت ۳۶۲ دلار به ازای هر تن سی اف آر و ۲ هزار تن قراضه پرمیوم به قیمت ۳۶۷ دلار به ازای هر تن سی اف آر نهایی شده است. لازم به ذکر است که آخرین محموله قراضه ۸۰ درصد آمریکایی به قیمت ۳۵۳ دلار به ازای هر تن سی اف آر معامله شده بود.

همچنین، یک محموله قراضه پرمیوم نیز از بازار آهن آلات کانادا به قیمت میانگین ۳۷۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر نهایی شده که عملا برآوردها برای قراضه ۸۰ درصد این منطقه را به ۳۶۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر می رساند.

احتمال رشد بهای بیلت در سایر مناطق

کمبود محموله های پرمیوم نیز عامل دیگری در قبول قیمت هایی در این سطح از سوی خریداران ترک بوده است.

پیرو افزایش بهای قراضه و افت نرخ برابری لیر در برابر دلار، تولیدکننده آهن آلات بزرگ ترکیه مجددا قیمت میلگرد خود را در بازار داخلی افزایش داد. بر طبق شنیده ها، این شرکت ۴۰ لیر دیگر بر پیشنهادات قیمت خود افزوده و هم اکنون در محدوده ۲۸۲۰ لیر به ازای هر تن محصول میلگرد خود را به فروش می رساند.

این در حالی است که به دلیل نوسانات نرخ ارز، قیمت روز میلگرد در مقیاس دلاری تنها ۲ دلار افزایش یافته اند. انتظار می رود واکنش صادر کننده اصلی بیلت به ترکیه یعنی منطقه سی آی اس به تحولات بازار طی روزهای آتی دیده شود و شاهد رشد بهای بیلت در دیگر مناطق نیز باشیم.

ارسلور ميتال مجوز خريد ايلوا را دريافت كرد

به نقل از متال اكسپرت شركت آرسلور ميتال از كميسون اروپايي چراغ سبز خريد شركت ايلوا را دريافت كرد. خريد شركت ايلوا مشروط به فروش برخي از واحدهاي توليدي ارسلور ميتال شده است كه در قالب بسته اي از سوي كميسيون اروپا پيشنهاد شده است.

شركت ارسلور متعهد شده است كه واحدهاي توليدي خود در كشورهاي  ايتاليا، روماني، مقدونيه،جمهوري چك، بلژيك و لوكزامبورگ به فروش برساند. ضمنا شركت مارچگاليا نيز از كنسرسيوم خريد ايلوا خارج شود.

بازار آهن آلات

طبق نظر كميسون تحت اين شرايط شرايط رقابتي در بازار آهن آلات اروپا تحت تاثير قرار نخواهد گرفت.

خريد ايلوا با اين شرايط قيمت آهن آلات در اروپا افزايش نخواهد داد و صنايع اروپا و كاركنان آن ها و مصرف كننده هاي آهن آلات مجبور به پرداخت هزينه آن نخواهند شد.

شركت آرسلور موافقت خود را براي فروش واحدهاي توليدي در كشورهاي مذكور به ظرفيت 10 ميليون تن در سال اعلام كرده است.

البته بر اساس اعلام كميسيون اروپا فروش هر كدام از واحد هاي مذكور به يك خريدار كه پس از آن توليد ان واحد را متوقف كند قابل قبول نخواهد بود.

به عنوان مثال شركت اوكرايني Metinvest كه با تعرفه ضد دامپينگ از سوي اتحاديه اروپا مواجه شده است به عنوان راه حلي براي بازيابي موقعيت خود در اروپا به دنبال خريد شركت Galati در روماني است. شركت هاي Vostalpine اتريش و Erdemir تركيه نيز قصد خريد همين شركت را دارند.

شركت بزرگ Hesteel چين تقاضاي خريد شركت Ostrava جمهوري چك را نموده است. همچنين شركت روسي NLMK تمايل خود را به خريد خط گالوانيزه آرسلور در بلژيك  و لوكزامبورگ اعلام كرده است.

احتمال تعطيل شدن خطوط توليد شركت NLMK در آمريكا

شركت NLMK به دليل عدم معافيت روسيه از تعرفه آمريكا ممكن است خطوط توليد خود را در آمريكا متوقف كند. تعرفه جديد بر واردات فولاد در امريكا واردات اسلب مورد نياز اين خطوط را با مشكل مواجه كرده است. در عين حال توليد كننده هاي داخلي آمريكا قادر به تامين اسلب مورد نياز واحدهاي توليدي شركت NLMK نيستند.

به نقل از متال اكسپرت با اين اقدام شغل هاي زيادي  در صنعت آهن آلات امريكا تحت الشُعَاع قرار خواهد گرفت. شركت NLMK امريكا تلاش زيادي براي تامين اسلب از بازار داخلي انجام داده است اما موفق نبوده است و امكان توقف توليد ان را افزايش داده است.

در سال هاي 2016 و 2017 تنها 2 درصد اسلب اين شركت از بازار داخلي امريكا تامين شده است و باقي مانده از طريق واردات تامين شده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0