5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بازار ورق فولادی ایران

قیمت ورق فولادی نورد گرم شده به ضخامت دو میلی متر افزایش یافته است.قیمت ورق فولادی در روز شنبه در بازار بند انزلی ۲۲۴۰۰ ریال و در بندر امام ۲۲۰۰۰ ریال پیشنهاد شده است.در پایان هفته قیمت این محصولات به میزان ۲۲۶۰۰ ریال در بندر انزلی افزایش یافت.ورق صادراتی از چین به بندر انزلی نیز طی هفته ثابت باقی مانده است.

قیمت ورق فولادی نورد گرم شده به ضخامت ۱۵-۵/۲ میلی متر تولید مبارکه نیز روند افزایش داشته و تا پایان هر هفته ۳۰۰ ریال به ازای هر کیلو نسبت به هفته گذشته افزایش قیمت داشته است.در حال حاضر پیش بینی می شود که باافزایش قیمت شمش، قیمت ورق فولادی نیز افزایش یابد.هم چنین قیمت ورق فولادی نورد سرد شده بدون تغییر بوده است و بازار آرامی را تجربه کرده است.هم چنین قیمت ورق فولادی نورد سرد شده بدون تغییر بوده است و بازار آرامی را تجربه کرده است.ورق گالوانیزه نیز بازار آرامی داشته و در برخی مناطق تا کیلویی ۱۰۰ ریال افزایش قیمت مشاهده شده است.

بازار محصولات فولاد بلند در ایران

میانگین قیمت میلگرد به ابعاد ۲۵-۱۴ در بازار اهواز به میزان ۱۶۴۰۰ ریال و در اصفهان به میزان ۱۶۸۰۰ ریال اعلام شده است.اما با فرارسیدن روز یک شنبه، شاهد افزایش اندک قیمت این محصولات بودیم و در نهایت در روز چهارشنبه با افزایش قیمت شمش فولادی ، شاهد افزایش قیمت سایر محصولات بودیم.طبق اخبار رسیده تا پایان هفته متوسط قیمت میلگرد ابعاد ۲۵-۱۴ به میزان ۱۶۹۰۰ ریال در اصفهان رسید.تیرآهن اهواز نیز به قیمت ۱۹۸۰۰ ریال افزایش یافت.

هم چنین تولیدکنندگان نبشی و ناودانی تا روز چهارشنبه قیمت های خود را به ازای هر کیلو ۲۰۰ ریال افزایش دادند.هم چنین طبق اخبار رسیده قیمت پیشنهادی کارخانه ذوب آهن اصفهان طی ماه های قبل نسبت به کارخانجات دیگر کم تر بوده به گونه ای که در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه قیمت میلگرد پیشنهادی ذوب آهن ۱۵۰۰۰ ریال بوده که این قیمت تا تاریخ ۳۱ خرداد ماه به ۱۶۲۱۰ ریال افزایش یافته است که تفاوت قیمت ۱۲۰۰ ریال مشاهده می شود.

بنابراین افزایش قیمت میلگرد طی هفته های آینده کاملا طبیعی می باشد.هم چنین کارخانه نیشابور قیمت خود را به میزان ۱۶۴۰۰ ریال ثابت اعلام کرده است که سیاست این کارخانه برای عدم تبعیت از روند بازار هنوز مشخص نمی باشد.با این حال با افزایش قیمت شمش بیلت ، شاهد افزایش قیمت محصولات فولاد بلند در بازار داخلی بوده ایم.

بازار شمش در ایران

به نقل از پایگاه خبری ایفنا، برخلاف تعطیلی بازار طی هفته گذشته قیمت شمش در بازار ایران افزایش یافته است. طبق اخبار منتشر شده قیمت شمش به ابعاد ۱۲۵ میلی متر در روز شنبه به میزان ۱۴۳۰۰-۱۴۱۰۰ ریال پیشنهاد شده بود.با این حال میزان عرضه بسیار پایین بوده است.با پایان رسیدن هفته، شمش به ابعاد ۱۲۵ میلی متر به میزان ۱۴۶۰۰-۱۴۵۰۰ ریال افزایش یافت و هم چنین شمش به ابعاد ۱۵۰ میلی متر نیز به قیمت ۱۵۲۰۰ ریال افزایش یافت.با این حال عرضه محصولات هم چنان ضعیف بوده و فروشندگان تمایلی به انجام معاملات نداشته اند.

اخبار رسیده حاکی از آن است که آخرین قیمت پیشنهادی فولاد خوزستان در بورس در تاریخ ۱۰ خرداد بوده که شمش تولیدی این کارخانه به قیمت ۱۳۶۰۰ ریال در آن تاریخ پیشنهاد شد.در روز چهارشنبه فولاد خوزستان پس از یک ماه قیمت شمش تولیدی خود را به میزان ۱۴۴۰۰ ریال رسانده است.هیچ معامله ای با این قیمت صورت نپذیرفت.

مشاهده می شود که تفاوت قیمت شمش فولاد خوزستان در عرض یک ماه ۸۰۰ ریال بوده که با احتساب مالیات بر ارزش افزوده این تفاوت قیمت به میزان ۸۷۰ ریال خواهد رسید.طبق محاسبات طی یک ماه قیمت شمش این کارخانه ۶ درصد افزایش یافته است که علت این امر افزایش قیمت آهن اسفنجی به میزان ۴۰۰ ریال می باشد.با این حال انجام نگرفتن معامله برای خرید شمش فولاد خوزستان در بازار بورس سوالات متعددی را ایجاد کرده است.

در این باره نظرات متفاوتی وجود دارد. عده ای از تحلیل گران معتقدند که این افزایش قیمت به بازار داخلی خبر می دهد که برای قیمت های جدید آماده شود. هم چنین عده ای دیگر معتقدند که افزایش قیمت شمش فولاد خوزستان برای هماهنگی قیمت بازارهای داخلی و بازارهای صادراتی لازم می باشد.اما در این میان عده ای اعتقاد دارند که این افزایش قیمت تنها ناشی از افزایش قیمت آهن اسفنجی می باشد.

با این حال صرف نظر از علت این امر بازار شمش پس از یک سال نیاز به تغییر عمده ای داشته است.اما این افزایش قیمت به هیچ وجه به معنای بهبود بازار داخلی نیوده و تنها یک تفاوت قیمت به شمار می رود.هم چنین طبق اخبار شنیده شده با در نظر گرفتن احتمال تعطیلی تولیدکنندگان آهن اسفنجی به مدت یک ماه می توان هم چنان محدودیت عرضه شمش تا شهریور ماه سال جاری را انتظار داشت.

به نقل از منابع خبری با وجود فرارسیدن فصل تابستان در کشورهای خارج از ایران، میزان صادرات شمش به این کشورها کاهش خواهد یافت و در نتیجه این امر کارخانجات صادر کننده شمش در ایران مجبور به فروش محصولات خود در بازار داخلی می گردند.با در پیش گرفتن این روند در بازار، احتمالا شاهد افت قیمت خواهیم بود.با این حال عده ای از تحلیل گران با این نظریه مخالف می باشند.

عده ای معتقدند که این کاهش قیمت در بازار شمش صورت نخواهد گرفت زیرا میزان صادرات شمش ایران به بازارهای جهانی در حال افزایش بوده و ایران از نظر صادرات شمش از جایگاه نسبتا مطلوبی برخوردار می باشد.علاوه بر شمش محصولات فولادی دیگری از جمله گندله، کنسانتره، سنگ آهن و آهن اسفنجی نیز از ایران به کشورهای دیگر صادر شده و صادرات این محصولات نیز در حال افزایش می باشد.

بنابراین با توجه به صادرات مواد خامی مانند گندله به خارج از ایران، تعطیلات بازار جهانی نمی تواند سبب رکود صادرات ایران گردد.از طرفی عده ای معتقدند که برخلاف رکود بازار به علت ماه مبارک رمضان و تعطیلات پس از آن، روند قیمت دلار در حال افزایش می باشد و از میزان ۳۷۲۹۰ ریال در تاریخ ۱۷ خرداد به میزان ۳۷۵۸۰ ریال در تاریخ ۷ تیر افزایش یافته است.هم چنین محصولات ایرانی در بازار جهانی شناخته شده بوده و خریداران زیادی دارد. با توجه به تمامی این مسائل پیش بینی می شود که روند صعودی بازار صادرات ایران در فصل تابستان نیز ادامه خواهد یافت.

 

۵
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • ۵عالی بود
  • ۳خوب بود
  • ۲معمولی بود
  • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها

    اشتراک گذاری