0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی ثبات در قیمت میلگرد کارخانجات داخلی

اگر بخواهیم شرح مختصری از بازار مقاطع طویل فولادی خصوصا میلگرد ارائه دهیم، باید بگوییم که قیمت میلگرد و قیمت کلاف آجدار در هفته جاری نوسانات چندان زیادی نداشته است. در حال حاضر که هنوز اسفند به نیمه نرسیده است، قیمت میلگرد کارخانه های مختلف اختلاف چندانی را تجربه نکرده است.

به عنوان مثال ارزیابی قیمت میلگرد تبریز و قیمت سایر کارخانجات نشان دهنده این است که روند بازار این محصول ثابت اعلام شده است و علاوه بر این، در برخی از مبادی فروش هم کاهش اندکی در این حوزه دیده شده است.

اما برخی از کارشناسان هم می گویند که امروز روز خوبی برای عرضه و تقاضا بوده است و اعتماد تقاضا به بازار به واسطه مارجین های قابل پذیرش فعلی در مواجه با روزهای پایانی سال باز گشته است.

همچنین علیرغم آغاز دومین هفته اسفند ماه، در روز جاری با کاهش حدود 10 الی 20 تومانی قیمت در تعداد انگشت شماری از مبادی تولیدکننده میلگرد آجدار رو به رو شدیم؛ که با توجه به این که مارجین حوزه ‌های نورد و شمش زنجیره تامین گروه B با عقب‌ نشینی های اخیر به محدوده قابل اعتمادی بازگشته است؛ همچنین در حال حاضر بارندگی های اخیر و سرمای حاکم را پشت سر گذاشته ایم؛ شرایط آب و هوایی هم در وضعیت نسبتا مطلوبی برای حمل و نقل کالا در اکثر نقاط کشور دیده می شود.

مسائل و مشکلات موجود در صنعت فولاد کشور

از طرفی هم مهلت تجدید موجودی ها رو به اتمام است؛ و ثبات در متغیر حاشیه ‌ای اثر گذاری مثل بازار ارز بر بازار کالایی دیده می شود؛ تقاضای انباری نه چندان مضطر به جهت تجدید موجودی و آماده شدن برای استقبال از روزهای تعطیل و نیمه تعطیل هفته آخر اسفند 96 و نیمه اول فروردین 97 به منظور تامین پروژه های نیمه کاره در خلال این تعطیلات به عنوان تامین‌کننده آلترناتیو یا جایگزین در روز هایی که دفاتر فروش تولید کنندگان در تعطیلات به سر می برند.

میلگرد مرکزآهن

علاوه بر این مسایل، مشکلاتی هم در صنعت فولاد وجود دارد که یکی از آن ها تولید محصولاتی با کیفیت پایین است. این شاید به این دلیل است که خریداران و مشتریان اغلب توانایی خرید محصولات با کیفیت را با قیمت های بالا تر ندارند. اما به هر حال تولید این محصولات با کیفیت پایین به ضرر مشتریان تمام خواهد شد.و بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد بازار داخلی تاثیرگذار خواهد بود.

در هر حال اگر از نگاه دولت و همچنین از نگاه بالا به پایین به این موضوع بنگریم؛ در صورتی که قرار باشد در شرایط کنونی نظارت های سفت و سختی بر کیفیت تولیدات اعمال شود دهها و شاید هم صد ها تولید کننده داخلی باید تعطیل شوند چون در یک مقطع زمانی از بنیان، در وضعیت نظارت ضعیف اشتباه پایه ریزی و مبنا گذاری شده اند؛ و اگر قرار باشد روزی تعطیل شوند هزاران نفر از کارکنان آن ها بیکار می شوند.

ضرورت مصرف کالای داخلی

آن هم در این شرایط بیکاری جوانان و کمبود اشتغال و فشارها و مشکلات موجود جامعه … پس بنابراین شاهد این هستیم که به ناچار و گاها آشکارا  با شیوه “کج دار و مریز” با آن ها رفتار می نمایند. اما واقعا چه بر سر ما امده است که کارخانه های تولید کننده محصولات پر مصرف ما به اینجا رسیده اند؟

دقیقا زمانی نه چندان دور حدود 10 سال پیش؛ کالای ساخت داخل بی کیفیت برای تولید کننده داخلی یک مسئله عادی یا یک هنجار نبود؛ اگر گاها کالای فولادی بی کیفیتی در بازار رویت می شد؛ همه بر این باور بودند که بی شک تولید چین و واردات محصولات این کشور است؛ اما اکنون چه؟ آیا الان هم که خودمان ید طولایی در تولید محصولات فولادی بی کیفیت داریم، می توانیم به راحتی کالای بی کیفیت داخلی را به گردن چین بیاندازیم؟

رکود بازار فولاد در اسفندماه

البته بماند که در حال حاضر حتی کالای چینی بی کیفیت هم به سفارش خود ما از این کشور وارد ایران می شد یا می شود؛ مضاف بر این که کشور چین امروزه بهترین کالا و قطعات را حتی در زمینه هوا و فضا برای اروپا ساخته و ارسال می کند.در واقع اگر بخواهیم دست به فرافکنی نزنیم و با خودمان و خریداران محصولات فولادی صادق باشیم این طور استنتاج می شود که از ماست که بر ماست؛ ما نباید به دنبال مقصر باشیم؛ زیرا مقصر خود ما هستیم؛ ما در اصل مشوق اصلی تولید کنندگان کالای بی کیفیت هستیم؛ البته در این میان کاهش قدرت خرید مردم در بازار داخلی و تنگای وضعیت اقتصادی هم مزید علت شده است.

علاوه بر این، کارشناسان در تحلیل بازار اسفند ماه می گویند که: بازار فولاد با یک رکود مصرفی در داخل کشور مواجه بود که خوشبختانه آرام آرام در حال بهتر شدن است. ظرفیت‌های فولاد در کشور افزایش پیدا کرده بود اما سازوکارهای صادراتی در واحدهای فولادی وجود نداشت. در 2 تا 3 سال اخیر جهش خوبی در تمامی بخش‌های موجود در کشور در ارتباط با صادرات رخ داد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0