0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت ورق گالوانیزه، ثابت یا افزایشی؟ تکلیف خریداران چیست؟

طبق گفته کارشناسان، در حال حاضر قیمت ورق گالوانیزه توسط عده قلیلی از تولید کنندگان با افزایش اندک اعلام می شود اما جمع کثیری از آنان قیمت ورق گالوانیزه را ثابت اعلام می کنند. در بازار داخلی نیز جمعی از کارشناسان برخی از عرضه  کنندگان مواد اولیه را در بورس انحصاری می دانند و برخی دیگر معتقدند که برای شکستن این انحصار و جلوگیری از زیان کارخانه هایی که به مواد اولیه محتاج اند، باید به طور شفاف برنامه تولید و همچنین عرضه مواد اولیه را در بورس کالا اعلام کرد تا از این طریق امکان برنامه‌ریزی برای صنایع فولادی هم به وجود ‌آید.

در چنین شرایطی تولید کنندگان ورق و سایر محصولات فولادی دیگر دغدغه ای برای تامین مواد اولیه خود ندارند و شرایطی به وجود خواهد آمد که تولید داخل پاسخگوی نیاز مصرف کنندگان باشد.

تولید کنندگان ورق های فولادی هم با این روش دیگر دغدغه خوراک اولیه را نخواهند داشت. حتی این راه حل به عدم نوسانات قیمت ورق و همچنین دیگر محصولات نیز کمک می کند و مصرف کنندگان به یک باره شاهد افزایش قیمت ها نخواهند بود. بنابراین هم تولید کنندگان خیالشان راحت است که مواد اولیه را گران نخریده اند و بابت تامین آن مشکلی نداشته اند و هم خریداران زیانی نمی بینند.

اما در شرایط فعلی که هنوز این راه حل اجرایی نشده است، بازار ورق هم چنگی به دل نمی زند. امروز در تاریخ شنبه ٢٨ بهمن ٩۶ قیمت ورق گالوانیزه در کارخانه برخی از کارخانه ها افزایشی اعلام شد ولی کمی آن طرف تر قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس پس از نوسانات بی شمار ثابت ماند.

قیمت ورق گالوانیزه در کارخانجات مختلف

قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس با ضخامت ٠.۴ و ابعاد ١ متر معادل ۴١١٠ تومان شنیده شد. علاوه بر این، قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد هم با ضخامت ٠.۴ و ابعاد یک متر در حدود ۴١۴۵ تومان اعلام شد که پس از نوسانات بسیار در حال حاضر روند افزایشی را دنبال می کند. قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد با ضخامت ٠.۵ نیز معادل ٣٩۴۵ تومان به بازار عرضه شد.

ورق سیاه اصفهان

نرخ این محصول حدود ٩٠ تومان نسبت به دیروز افزایش داشت. در بازار ورق رنگی وضعیت قیمت اکثرا کارخانه ها ثابن اعلام شد. در حال حاضر قیمت ورق گالوانیزه رنگی چین بارگیری از انبار اصفهان و تهران نرخ ثابتی دارد. علاوه بر این، قیمت ورق گالوانیزه رنگی کارخانه فولاد هم طی چند روز گذشته بدون تغییر بوده است. راهکار یکی از متخصصان برای بهبود وضعیت بازار ورق و سایر محصولات فولادی این است که در مورد مواد اولیه، برنامه تولید کوتاه مدت و بلند ‌مدت ارائه شود.

دغدغه تامین مواد اولیه در کارخانجات تولیدی

وی تصریح کرد: با این اقدام کارخانه ‌های داخلی دیگر هیچ گونه دغدغه ‌ای برای تامین مواد اولیه نخواهند داشت و می‌توانند برای تولید بیش تر محصولات خود و عرضه آن ها به بازار، برنامه مشخصی طراحی کنند. یکی از متخصصین این حوزه با بیان این که قیمت مواد اولیه در بورس کالا و بر حسب عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، گفت: در حال حاضر قیمت مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات فولادی در بورس کالا با توجه به میزان تقاضا و برخی فاکتور های دیگر تعیین می‌شود.

وی همچنین گفت: با ورود عرضه‌ کنندگان مواد اولیه به بورس کالا علاوه بر تامین نیاز های مصرف ‌کنندگان داخلی، روند پرداخت‌ها نیز در چارچوبی مشخص انجام خواهد گرفت. وی درخصوص راهکار انجمن در تنظیم بازار مواد اولیه گفت: در سال‌های اخیر تعداد زیادی از صنایع پایین دستی و محصولات اولیه و نیمه نهایی به تولید کشور افزوده شده‌اند و در راستای توسعه و برنامه‌‌ریزی آن ها برای تنظیم بازار، انجمن مواد اولیه تشکیل شده است.

متاسفانه برخی از مشکلات مالیاتی که عده ای از شرکت‌ ها دارند، باعث شده است تا این انجمن ها با مشکل ثبت مواجه شود و توانایی انجام رسالت و وظیفه اصلی خود را نداشته باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0