0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار بي تحرك بيلت و اسلب صادراتي ايران

در بازار آهن آلات ایران مشتريان محصولات نيمه نهايي منتظر مشخص شدن مسير قيمتها براي شروع مجدد خريد هستند. به همين دليل بازار صادرات اسلب و بيلت ايران در هفته منتهي به 10 ژانويه بدون انجام هيچ معامله اي در سكون قرار داشت.

به دليل افزايش صادرات محصولات نيمه نهايي فولادي در ايران متال بولتن اقدام به تعريف شاخص جديدي براي تعيين قيمت اسلب و بيلت صادراتي ايران نموده است. در ارزيابي 10 ژانويه شاخص بيلت صادراتي ايران 510 تا 520 دلارFOB بوده است.

ذوب آهن اصفهان در اواخر هفته گذشته در بازار آهن آلات مزايده فروش بيلت خود را با هدف 520 دلارFOB به بازار عرضه كرد.اين مزايده در 10 ژانويه بسته شد و جزييات بيشتري از ان گزارش نشد.

فولاد خوزستان محموله هايي بيلت را در بازار در محدوده 510 تا 515 دلار FOB به فروش رساند و به نظر مي رسد قيمت مورد قبول در بازار باشد. در ارزيابي متال بولتن در 10 ژانويه اسلب صادراتي ايران 485 تا 490 دلار FOB ارزيابي مي شود. آخرين محموله هاي فروش رفته فولاد خوزستان در بازار در محدوده قيمتي فوق بوده است.

فولاد هرمزگان در بازار آهن آلات حضور ندارد و در حال آماده شدن براي مزايده فروش جديد خود در بازار است. به نقل از منابع آگاه در فروش بعدي افزايش قيمت حداقل 15 دلاري نسبت به اخرين قيمت فروش يعني 480 دلار هدف گذاري شده است.

میزان صادرات آهن آلات سال جاری

بر اساس آمار انجمن فولاد ايران در بازار آهن آلات در 8 ماه گذشته از سال شمسي ايران 2.32 ميليون تن بلوم و بيلت صادر كرده است كه 46 درصد افزايش نسبت به سال قبل داشته است. صادرات اسلب ايران نيز در دوره مذكور با رشد چهار برابري به 1.9 ميليون تن رسيده است.

به گفته منابع خبری ظاهرا شمش  دریای سیاه فعلا روند عقب‌نشینی و تعدیل را پیش گرفته است :

حذف تعرفه واردات ميلگرد موجب دامپينگ به كشور خواهد شد

به گفته منابع خبری، انجمن صادر كنندگان آهن آلات در تركيه روز گذشته بر عليه اقدام اخير دولت در خصوص حذف تعرفه واردات ميلگرد به كشور بيانيه اي را صادر نمودند. رئيس اين اتحاديه امروز در جمع خبرنگاران در استانبول گفت: برداشتن تعرفه واردات آهن آلات به كشور باعث شده تا انتظارات از صنعت آهن آلات تركيه براي افزايش صادرات در سال 2018  رنگ ببازند، در حالي كه كشور در سال قبل بسيار خوب عمل كرده و بخشي از ضررهاي سال 2016 را جبران نموده است.

وي افزود: فعالان صنعت آهن آلات تركيه اين تصميم را ضربه اي به صنعت مي دانند. تصميم حذف تعرفه واردات تنها تحت فشار پيمانكاران و بر خلاف هشدار فعالان حوزه آهن آلات در تركيه اتخاذ شده است. اين تصميم به هيچ وجه قيمت ميلگرد را در بازار داخلي تركيه طي سال جاري پايين نخواهد آورد و افزايش بهاي مواد اوليه و نهاده هاي توليد مانند الكترود گرافيتي، فروآلياژها، نسوزها، قراضه و زغال سنگ حتي به رشد بيشتر بهاي اين محصول نه تنها در تركيه بلكه در جهان منجر خواهد شد.

بر اساس برآوردهاي انجام شده، بهاي مضاعف تحميل شده به تولیدکنندگان آهن آلات توسط قراضه، الكترود گرافيتي، فروآلياژها، و نسوزها طي ماه هاي اخير به ترتيب 135 دلار، 50 دلار، 4 دلار و 1/5 دلار هستند و صادر كنندگان ترك معتقدند كه پيمانكاران ساختماني حاضر به كاهش حاشيه سود 50 درصدي خود نشده و تصميم گرفته اند تا تقصيرات را به گردن صنعت آهن آلات تركيه اندازند، صنعتي كه با حاشيه سود بسيار پايين 5/5 درصدي و مخاطرات زيادي فعاليت خود را ادامه مي دهد. اين در حاليست كه حاشيه سود ميلگردسازان در امريكا 14 درصد و حاشيه سود پيمانكاران ساختماني تنها 9 درصد مي باشد.

خطرات دامپینگ

رئيس انجمن صادر كنندگان آهن آلات تركيه افزود: اين احتمال وجود دارد كه كشورهايي مثل ايران، روسيه و اوكراين كه از سرانه كم مصرف داخلي خود رنج مي برند، با توجه به حذف تعرفه واردات مازاد مصرف خود را به تركيه گسيل نموده و حتي شروع به دامپينگ نمايند. مصرف كنندگان در تركيه به يكي از ارزان ترين و با كيفيت ترين ميلگردهاي جهان دسترسي دارند و قابل قبول نيست كه صنعتي در حمايت از صنعتي ديگر قرباني شود، در حاليكه ديگر نقاط دنيا همواره در جهت حمايت از صنايع داخلي خود گام بر مي دارند.

از منظر وي با ورود محصولات دامپينگي، صنعت فولاد و در كل اشتغال اين كشور تحت ريسك قرار خواهد گرفت و 40 هزار شغل مستقيم و 250 هزار شغل غير مستقيم مرتبط با صنعت فولاد به مخاطره خواهد افتاد. بر طبق آمار، توليد ميلگرد تركيه در سال قبل 15/7 ميليون تن بوده كه در حدود 10 ميليون تن آن مصرف داخلي بوده است. اين مسئله نشان مي دهد كه الويت بازار ميلگرد تركيه مصرف داخلي است و پيش بيني شده در سال 2018 صادرات ميلگرد كشور 1 ميليون تن ديگر كاهش يابد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0