0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

رکود در بازار فولاد هم چنان ادامه دارد

براساس تحلیل های صورت گرفته سال گذشته روند نسبتا منطقی در بازار فولاد حاکم گردید به طوری که به علت افزایش قیمت این محصولات برای مثال قیمت میلگرد در بازار جهانی نرخ محصولات بازار داخلی نیز از روند ثابت و منطقی پیروی کرد.

این در حالی است که میزان تقاضا برای خرید این محصولات هم چنان در سطح پایینی قرار داشت. هم چنان از لحاظ بازار صادراتی نیز در حوزه فولاد شاهد رشد آمار منتشر شده در سال گذشته بودیم به طوری که میزان صادرات محصولات فولادی در سال گذشته از 5/9 درصد نیز گذشت.

با این حال آن چه که از شواهد امر و شروع سال گذشته مشخص است این است که بازار فولاد در سال جدید رونق بیشتری را تجربه خواهد کرد. هر چند فروردین را نمی توان به عنوان یک ماه کامل کاری در نظر گرفت با این حال به عنوان شروع کننده سال تاثیر زیادی را بر روند آتی بازار خواهد داشت.

فروردین ماه با تغییرات نرخ ارزی شدید شروع شد و این روند تا پایان ماه نیز ادامه یافته و شاهد نوسانات سینوسی در بازار فولاد بودیم. پس از افزایش شدید نرخ ارز قیمت میلگرد و سایر محصولات در جهت افزایشی پیش رفته و پس از مصوبه دولت برای ارز مجددا روند کاهشی را طی کرد.

هرچند افزایش ناگهانی قیمت ها در حال حاضر از کاهش بیشتر آن ها جلوگیری کرده است و قیمت ها به حالت قبلی باز نخواهد گشت. با این حال نوسانات آرامش را از بازار داخلی ربوده است و سبب انتظار خریداران برای ثبات قیمت ها شده است. این روند به فروردین ماه ختم نشده است بلکه سایه آن بر سر اردیبهشت نیز افتاده است.

انتظار رکود در بازار آهن با توجه به نزدیکی ماه رمضان

در ماه جاری نیز با توجه به شروع ماه رمضان انتظار بیشتری برای رکود در بازار داخلی وجود دارد و این امر تا خردادماه نیز ادامه خواهد داشت. هم چنین انتظار می رود بازار صادرات نیز با توجه به جایگزینی یورو به جای دلار ممکن است با مشکلاتی مواجه گردد و این امر صادرات را دچار افت کند. بنابراین با توجه به شواهد موجود به نظر می رسد بهار با شروع ماه رمضان نتواند رونق زیادی را در بازار فولاد به همراه داشته باشد.

قیمت میلگرد روهینا

نکته دیگری که وجود دارد این است که در اواخر اردیبهشت ماه نظر قطعی رئیس جمهور آمریکا راجع به برجام مشخص خواهد شد و پس از آن می توان در مورد آینده بازار فولاد به طور واضح تر سخن گفت. باید دید آیا تابستان برای بازار آهن آلات حرفی برای گفتن خواهد داشت؟

در گزارشی که از رئیس اتحادیه آهن و فولاد گزارش شده است وی اعلام کرد که قیمت محصولات فولادی کارخانجات از جمله قیمت میلگرد از آبان ماه سال گذشته تا پایان سال حدودا به میزان هفتاد درصد افزایش یافته است و علت این امر را نیز روند صعودی قیمت محصولات فولادی اعلام کرده است.

در سال قبل از آن شاهد روند نزولی قیمت ها به دنبال روال حاکم بر بازار جهانی فولاد بودیم ولی در سال گذشته این روند منطقی تر پیش رفت. هم چنین عمده افزایش قیمت در سال گذشته مربوط به در ماه های پایانی سال بوده است که به سبب افزایش ساخت و ساز خرید و فروش نیز افزایش یافت.

انتظار بهبود شرایط بازار ارز برای صادرکنندگان

با این حال در فروردین ماه قیمت محصولات تولیدی کارخانجات برای مثال قیمت میلگرد روهینا و قیمت میلگرد بافق یزد حدودا به میزان 500 تومان افزایش یافت. هم چنین در روزهای اخیر نرخ محصولات فولادی در بورس کالا حدودا به میزان 180 تومان کاهش یافت و سبب آرامش نسبی در روزهای پایانی هفته گردید.

به نظر می رسد در روزهای آتی این کاهش قیمت توسط بازار چین شکسته شده و با افزایش میزان عرضه با قیمت پایین تر توسط این کشور تولیدکنندگان داخلی نیز نرخ های پیشنهادی خود را متعادل کنند. به طور کلی وی بیان کرد که در سال جاری با تمهیدات دولت شاهد افزایش شدیدی برای قیمت آهن آلات نخواهیم بود.

مطلب دیگری که ذهن فعالان بازار را در روزهای اخیر مشغول کرده است این است که در حال حاضر با نرخ ارز جدید فروش محصولات در بازار داخل برای مثال قیمت کلاف ساده و قیمت کلاف آجدار به صرفه تر بوده و فعالیت در بازار خارجی با مشکلات زیادی مواجه شده است.

هم چنین امکان دارد که در روزهای آتی این شرکت ها دیگر نتوانند ارتباطی با بازارهای جهانی داشته باشند بنابراین انتظار داریم که قیمت ارز در روزهای آتی تا حدودی آزاد شده تا صادرکنندگان با مشکلات کم تری روبرو شوند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0