0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر نوسانات نرخ ارز بر قیمت تیرآهن

نوسانات دلار هم چنان در بازار آهن آلات خودنمایی می کند و افزایش نرخ دلار سبب رشد قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد طی روزهای اخیر گشته است. هم چنین روند صعودی قیمت ارز طی روزهای اخیر علاوه بر بازار آهن آلات سایر بازارها را نیز در بر گرفته است. هم چنین روند صعودی در بازار بورس نیز مشاهده گردیده است و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن نیز در بازار بورس افزایشی بوده است.

پیش بینی های صورت گرفته نشان می دهد که نرخ ارز طی روزهای آتی کاهش نخواهد یافت و طبق آن بازار محصولات فولادی نیز به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. طی روزهای اخیر بازار مقاطع فولادی در اوج بوده و شاهد روند صعودی قیمت این محصولات از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد طی روزهای اخیر بوده ایم. تداوم این روند صعودی در بازار نشان داده است که قیمت محصولات طی روزهای اخیر افزایش بیشتری خواهد یافت.

بنابراین با توجه به ظهور سیگنال های مثبت در بازار به نظر نمی رسد که طی روزهای آتی شاهد عقبگرد این بازار باشیم. از جمله عوامل مثبت تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن می توان به افزایش قیمت شمش و قراضه آهنی اشاره کرد که سبب روند صعودی روزهای اخیر گشته است.

هم چنین عامل مهم موثر بر این بازار روند افزایشی نرخ ارز می باشد که تاثیر زیادی بر قیمت محصولات فولادی طی روزهای اخیر داشته است. این در حالی است که میزان تقاضا برای خرید آهن آلات در بازار داخلی کشور هم چنان پایین می باشد و به همین دلیل هم چنان سیگنال منفی در بازار این محصولات مشاهده می گردد.

بازار متناقض تیرآهن طی روزهای اخیر

با این حال قیمت ها بدون در نظر گرفتن کاهش میزان تقاضا و برودت هوا طی روزهای اخیر به روند صعودی خود ادامه داده است. تجربه ثابت می کند که در چنین شرایطی روند صعودی بازار تداوم خواهد داشت و قیمت ها به روند افزایشی خود ادامه خواهند داد. به همین دلیل تمامی پیش بینی ها برای بازار مقاطع فولادی طی روزهای آتی افزایش بیشتر قیمت این محصولات از جمله قیمت تیرآهن می باشد.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

بنابراین وضعیت نامساعد آب و هوایی و هم چنین کاهش میزان تقاضا نیز نتوانسته است از افزایش قیمت محصولات فولادی جلوگیری کند. پیش بینی بازار آهن آلات در چنین شرایطی بسیار دشوار می باشد زیرا از یک سو شرایط مثبت زیادی در بازار ایجاد گشته است که سبب روند صعودی بازار طی روزهای اخیر گشته است و از سوی دیگر سیگنال های منفی هم چنان در بازار موجود بوده و مشخص نیست که چه زمانی بتواند بر این بازار غلبه کند.

آن چه واضح است این است که سیگنال های منفی موجود در بازار از جمله برودت هوا و کاهش میزان تقاضا هنوز نتوانسته بر بازار تاثیر منفی داشته باشد. همان طور که مشاهده شد قیمت شمش از پنج شنبه هفته گذشته روند صعودی را در پیش گرفته است و این امر سبب شده است که قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد در این هفته روند صعودی داشته باشد.

تاثیر نوسانات قیمت شمش بر بازار مقاطع طویل

بنابراین می توان گفت که دلیل عمده روند صعودی قیمت این محصولات افزایش قیمت شمش در روزهای پایانی هفته گذشته بوده است. در هفته جاری به دنبال بهبود آب  و هوا در اکثر شهرها و نیز رفع مشکلات جاده ای و هم چنین روند صعودی قیمت دلار و به دنبال آن بهبود نسبی میزان تقاضا شاهد جهش زیاد در قیمت مقاطع طویل و قیمت تیرآهن اصفهان بودیم. قیمت تیرآهن 14 کارخانه ذوب آهن اصفهان در روزهای اخیر روند ثابتی را در پیش گرفته است به طوری که از تاریخ 14 بهمن قیمت این محصول در کارخانه ذوب آهن اصفهان به میزان 2890 تومان گزارش شده است.

این در حالی است که قیمت تیرآهن 14 این کارخانه در روز 11 بهمن ماه به میزان 2883 تومان گزارش گردیده است. بنابراین مشاهده می کنیم که قیمت این محصول نسبت به هفته گذشته حدودا به میزان 10 تومان افزایش یافته است. هم چنین قیمت تیرآهن 16 این کارخانه نیز همین روند را داشته است به طوری که قیمت این محصول طی روزهای اخیر به میزان 2796 تومان اعلام گردیده است.

این در حالی است که قیمت این محصول در هفته گذشته کم از این میزان و به قیمت 2780 تومان گزارش شده بود. بنابراین این محصول نیز نسبت به هفته گذشته حدودا به میزان 10 تومان افزایش داشته است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0