3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تصویب دلار 4200 تومانی دغدغه جدید فولادی ها

یکی از موضوعات مهمی که در روزهای اخیر در بازار فولاد و به خصوص قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی بسیار مورد توجه قرار گرفته است ؛ مساعدت های صورت گرفته در خصوص حفظ آرامش بازار ارز و خصوصا نرخ دلار می باشد.

با این حال این روند چندان مورد استقبال برخی از صادرکنندگان مطرح خصولتی از جمله تولیدکنندگان آهن آلات مطرح کشور که در بازارهای صادراتی ایران فعال هستند؛ واقع نگردید و به نظر می رسد این صادرکنندگان تمایل چندانی به تک نرخی شدن ارز از خود نشان نداده اند؛ از اساسی ترین عوامل ایجاد این نارضایتی می تواند به موارد زیر مربوط باشد :

1) هنگامی که محصولات تولیدی صادرکنندگان با مواد اولیه بر پایه نرخ ریال داخلی و قیمت مناسب تولید و با دلار بین المللی فروخته می شود؛ واضح است که زمانی که قیمت دلار در بازار داخلی از تغییرات و ابهامات بیشتری برخوردار باشد و به نسبت آن ارزش ریال کم تر باشد؛ این صادرکنندگان با بازگشت مجدد دلار در چرخه پول داخل کشور سود بیشتری را خواهند برد.

2) از دیگر عواملی که نشان دهنده این نارضایتی ها می باشد بنابر گزارش برخی از خبرگذاری ها این است که در برهه کنونی صادرکنندگان تمایلی به فروش محصولات خود در بازارهای صادراتی نداشته که بر قیمت ناودانی و سایر محصولات فولادی بازار داخلی تاثیرگذار می باشد.

امید به تخلیه حباب قیمت محصولات فولادی

زیرا بر اساس تصویب جدید دولت مبنی بر ارائه دلار 4200 تومانی و هم چنین عدم معاملات دلار در بازار آزاد و جدا از چرخه بانکی؛ ناچار به تزریق دلار حاصل از فروختن محصولات خود با این دلار 4200 تومانی در چرخه ارز داخلی خواهند بود؛ به همین دلیل به نظر می رسد که این صادرکنندگان ترجیح می دهند صبر پیشه کرده زمان را بخرند تا شاید از طریق لابی بتوانند در خصوص تصویبات جدید دولت در خصوص مقاومت دلار 4200 تومانی تک نرخی، تغییراتی را انجام دهند.

و یا این که می توانند راه دیگری را در جهت تزریق این دلار حاصل از فروختن محصولات خود، با قیمتی بالاتر از قیمت تصویب شده در چرخه پول داخلی و نزدیک به نرخ بازار آزاد پیدا کنند.

خودداری از وارد شدن به بازارهای صادراتی آهن آلات توسط برخی از صادرکنندگان عمده خصولتی در زمان حاضر براساس گزارش برخی از رسانه های بین المللی؛ در صورتی که دولت در کنترل قیمت ارز بازار داخلی و فائق آمدن از فشار و مقاومت این گروه موفق گردد؛

قیمت ناودانی اصفهان

جذاب نبودن بازارهای بین المللی و قیمت ناودانی و سایر محصولات فولادی بازار جهانی برای آن ها و فشار عرضه به بازار داخلی را به همراه خواهد داشت که در نتیجه این امر با اهرم آربیتراژ بازار خارجی؛ امید به تداوم تخلیه حباب قیمت ناودانی و سایر محصولات فولادی کاذب در بازار آهن آلات که قبل از این به بهانه افزایش قیمت دلار؛ افزایش یافته بود و به واقعیت نزدیک تر شدن قیمت ها، خصوصا محصولاتی مانند آهن آلات که مواد اولیه عمده آن از بازار داخلی تامین می شود؛ دور از  انتظار نخواهد بود.

آیا شعار حمایت از کالای ایرانی در بازار فولاد محقق خواهد شد؟

با این حال با نگاه از جهت دیگر به نظر می رسد که برخی تلاش ها توسط تولیدکنندگان آهن آلات شبه دولتی برای فشار وارد کردن به دولت به بهانه شعار حمایت از کالای ایرانی، به منظور ایجاد نوسانات و افزایش مجدد تعرفه های وارداتی و کم رنگ تر نمودن اثر آربیتراژی قیمت ناودانی و سایر محصولات فولادی رقابتی بازارهای بین المللی، هم چنان ادامه داشته باشد.

هم چنین بنا بر گزارش نرخ باکس از حوزه قراضه آهن، آرامش بر این حوزه با روند ملایم کاهشی همچنان مستولی است. اعلام کاهش در حداقل 3 مرکز خرید و افزایش در یک مرکز و کاهش کمتر از 5- تومان متوسط نرخ امروز این حوزه با نرخ متوسط 1584 تومان یا 1727 تومان با احتساب VAT از دیگر نکات قابل ذکر هفته گذشته این حوزه بوده است.

علاوه بر قراضه آهن در بازار سایر محصولات اولیه نیز تغییرات زیادی مشاهده شده است و شاهد افت مجدد قیمت شمش آهن در بازار ایران در روزهای پایانی هفته گذشته نیز بوده ایم. این در حالی است که فعالیت کارخانجات تولید مواد اولیه به شدت کاهش یافته است و تغییرات اندک مشاهده شده نیز صرفا به علت تغییرات نرخ ارز و نوسانات قیمت در بازار بورس بوده است.

تصمیمات اخیر بانک مرکزی بر نرخ شمش نیز تاثیر داشته است و سبب کاهش قیمت این محصول شده است. با این حال به نظر نمی رسد که نرخ ارز به همین میزان باقی بماند زیرا در این صورت بازار صادراتی بایستی خسارات زیادی را متحمل گردد.

3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0