0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر عرضه شمش فولاد کاوه بر قیمت محصولات فولادی

همان طور که ملاحظه شد اکثر تحلیل گران حوزه فولاد در روز گذشته از وجود رقابت در عرضه شمش از کارخانه فولاد کاوه و تاثیر بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن خبر داده بودند، این در حالی است که محموله شمش 2000 تنی با قیمت پیش بینی نشده به میزان 2140 تومان با رقابت اندک در بازار بورس فروخته شد.

این امر نشان دهنده این است که خریداران با وجود قیمت های پایین ارائه شده نیز در حال حاضر تمایلی به خرید آهن آلات نداشته و به نظر می رسد چهره های دیگر نقشه های پیش بینی شده نیز در روزهای آتی مشخص نخواهد شد.

هم چنین می دانیم که ماه مبارک رمضان در راه است و تجربه نشان می دهد که در این ماه شاهد افت تقاضا و کاهش قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی بوده ایم. هم چنین تسویه محموله شمش نیز به صورت نقدی بوده است، با این حال با توجه به حجم عرضه در روز دوشنبه ، نمی توان گفت که نزدیکی به ماه مبارک رمضان دلیلی برای عرضه و خرید شمش با قیمت پایین بوده است.

شبهات ایجاد شده در زمینه عرضه شمش فولاد کاوه

حال این سوال پیش می آید که آیا عرضه با قیمت پایین شمش فولاد کاوه دستوری بوده و تنها در جهت پیش برد بازار فولاد به سمت دلار 4200 تومانی بوده و آیا این امر برای خریداران مشخص شده است که برای ممانعت از افزایش قیمت محصولات فولادی در این رقابت وارد نشوند؟ هم چنین آیا این عرضه با قیمت پایین در جهت اعلام قیمت پایین به سایر تولیدکنندگان می باشد؟

در صورتی که این حدس و گمان ها درست نباشد می توان نتیجه گرفت که بازار هم چنان در سرگردانی به سر می برد و خریداران سعی دارند که در اوضاع فعلی صبر پیشه کنند. هم چنین گمان دیگری که در این شرایط وجود دارد این است که خریداران تصور می کنند که به دلیل کاهش قیمت ها ممکن است این روند ادامه داشته و ترجیح می دهند در حال حاضر خرید نکنند.

تداوم صادرات تنها راه نجات رکود صنعت فولاد کشور

با این حال با توجه به عدم رقابت برای خرید شمش به نظر می رسد که این بازار با کاهش تقاضا روبرو شده است و تنها راه نجات صنعت فولاد و خصوصا در زمینه شمش قوسی افزایش میزان صادرات می باشد.

قیمت تیرآهن

موضوع دیگری که به تازگی بسیار مورد توجه بازار فولاد قرار گرفته است این است که در روزهای پایانی سال گذشته مصوبه ای از سوی رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت محصولات فولادی تا خردادماه سال جاری گزارش گردید. این در حالی است که برخلاف مصوبه اخیر از روزهای ابتدایی سال جاری کماکان شاهد افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و نوسانات مکرر در قیمت های پیشنهادی از سوی کارخانجات می باشیم.

مبنای اصلی این مصوبه این است که دولت معتقد است مواد اولیه محصولات فولادی امکان تامین در بازار داخلی را داشته بنابراین تغییرات قیمت این محصولات با نوسانات نرخ ارز نمی تواند معنایی داشته باشد. با این حال تغییرات اساسی در قیمت آهن آلات در سال جاری شوک بزرگی را به بازار و فعالان این حوزه وارد کرده است.

آرامش بازار در گرو پذیرش دلار 4200 تومانی

اگرچه از شواهد بازار این گونه به نظر می رسد که تا زمانی که قیمت ها با نرخ جدید ارز ارائه نگردد بازار نیز به آرامش نخواهد رسید. بنابراین می توان گفت آرامش بیشتر در بازار آهن آلات در گرو دل سپردن تولیدکنندگان به مصوبات جدید دولت و تبعیت از آن ها می باشد. این بخش نامه جدید دولت تنها در جهت آرامش یافتن بیشتر بازار می باشد چراکه نوسانات شدید نرخ این محصولات مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان و خریداران این حوزه ایجاد کرده است.

این در حالی است که با شروع سال جدید نوسانات نرخ ارز مجددا آرامش بازار را بر هم زده است و سبب ایجاد تغییرات هیجانی در قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی گردیده است. تمام تلاش دولت در سال جدید تنها در جهت ثبات هر چه بیشتر قیمت محصولات می باشد و تلاش می کند تا تولیدکنندگان نتوانند براساس هیجانات کاذب موجود در بازار به افزایش بیش از حد قیمت محصولات بپردازند.

کاهش قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی نسبت به بازار وارداتی

با توجه به تمام تلاش های صورت گرفته توسط دولت مشاهده می کنیم که در حال حاضر قیمت اکثر محصولات فولادی از جمله قیمت روز تیرآهن در بازار داخلی نسبت به قیمت های اعلام شده در بازارهای وارداتی کم تر بوده و همین امر سبب آرامش بیشتر بازار در روزهای آتی خواهد شد.

هم چنین پس از هیجانات ایجاد شده به سبب افزایش نرخ دلار دولت و بانک مرکزی با چاره اندیشی برای مهار نرخ دلار قیمت محصولات فولادی را به روند نزولی هدایت کرده اند.

با اینحال باید دید پس از تبعیت شرکت فولاد کاوه و فولاد مبارکه از نرخ 4200 تومانی دلار در روزهای آتی سایر کارخانجات چه اقداماتی را در پیش خواهند گرفت و بازار فولاد به چه سمتی هدایت خواهد شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0