0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار کم رمق ورق رنگی به دلیل ضعیف بودن تقاضا

طی بررسی هایی که در مورد قیمت ورق رنگی در بازار داخلی طی روز یکشنبه ٢٩ بهمن ماه ١٣٩۶ به عمل آمد، مشخص شد که قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه و همچنین قیمت ورق رنگی چینی در بازار امروز با ثبات همراه بوده است. در حقیقت ثابت ماندن قیمت ورق رنگی در بازار داخلی شاید به این دلیل باشد که قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه به دلیل مبارزه اروپا با دامپینگ این کارخانه باعث سرکوب بازار داخلی شده است.

علاوه بر این دلیل، فشار های داخلی هم برای کاهش صادرات چندان بی تاثیر نبوده است زیرا به طور غیر مستقیم باعث کاهش و یا ثبات قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه شده است، چرا که تجمع این کالا در بازار و عدم وجود خریدار کافی چنین مشکلاتی را به وجود می آورد. بنابراین علاوه بر این که ما صادرات این محصول را از دست داده ایم، فعلا قیمت ورق رنگی نیز سود چندانی را عاید کارخانه ها نمی کند.

به علاوه، این سوال هم همواره ذهن کارشناسان را به خود مشغول می کند که به غیر از کارخانه فولاد مبارکه، وضع نرخ ورق رنگی در مبادی دیگر چگونه است؟ یا به طور مثال نسبت قیمت ورق رنگی چینی امسال نسبت به سال قبل چقدر تغییر کرده است؟

قیمت ورق رنگی در کارخانجات مختلف

یکی از مسئولین چندی پیش در این باره گفت: من موافقتی با سیاست های انحصار طلبانه فولاد مبارکه در خصوص تولید ورق رنگی ندارم اما دلیلی هم ندارد که صادرات این کارخانه را محدود کنیم تا برای مثال به صنعت لوله و پروفیل بپردازیم. علاوه بر این، بسیاری از منتقدین مبارکه خودشان توانائی آن را دارند که این کارخانه را راه اندازی کنند.

خرید ورق رنگی دز اصفهان

همچنین به غیر از بررسی قیمت ورق رنگی، تحلیل گران قیمت ورق گرم را نیز مورد ارزیابی قرار دادند تا اوضاع ورق در بازار داخلی به خوبی نمایان شود. در کارخانه انزلی این مواد در روز شنبه با افزایش قیمت ارز به 3000 تومان رسید. اما لازم به ذکر است که رقابت تولیدات داخلی اجازه مانور جدی را به حوزه ورق های فولادی نمی دهد.

علاوه بر این، اکثر این کالا ها که به شکل اعتبار اسنادی مدت دار توسط مشتریان خریداری شده، دوباره به بازار در قیمت ارزان تر پیشنهاد شد. اما فارغ از این امر، قیمت تمام شده ورق گرم اهواز یا گیلان نیز حداکثر معادل 2600 تومان تمام شده خواهد بود که حتی با در نظر گرفتن سود فروشنده، هنوز با کالای وارداتی فاصله دارد، هر چند که در حال حاضر سود واردات هم زیر سوال است.

آمار تولید انواع ورق طی سال های اخیر

در ادامه باید بگوییم که طبق آمار انجمن تولید کنندگان ورق های فولادی، تولید ورق گرم در 9 ماهه سال گذشته معادل 5259 هزار تن بوده است که در سال جاری برای همان دوره به مقدار 5751 هزار تن رسیده اما صادرات در سال 95 معادل 978 هزار تن ثبت شده در حالی که امسال تنها 440 هزار تن ورق صادر کرده ایم. یعنی علیرغم افزایش تولید ورق و بالا رفتن قیمت ارز، صادرات این کالا روند کاهشی داشته و محصولات تولید شده تماما به بازار داخلی سرازیر شده است. همچنین این مساله در مورد ورق سرد و ورق گالوانیزه هم دیده می شود.

علاوه بر این، در حال حاضر حجم خرید و فروش ورق محدود است و تمایل به انجام معاملات از بین رفته است. یکی از بخش هائی که دولت نسبت به آن بی توجه است، مساله کارخانه ورق سازی اکسین است. کارشناسان بر این عقیده اند که می توان با اطمینان خاطر از عرضه کارخانه به بازار داخلی روی صادرات آن هم برنامه ریزی کرد چرا که بسیار سود آور می باشد. اما در حال حاضر صحبت واگذاری آن به کارخانه فولاد خوزستان شنیده می شود که در چنبره سیاست افتاده و فعلا نتیجه آن معلوم نیست.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0