0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

اوج گرفتن نسبی قیمت نبشی و ناودانی در بازار داخلی

طبق گزارشاتی که از گوشه و کنار به گوش می رسد، قیمت نبشی و ناودانی توسط اکثر کارخانه های تولید کننده این محصولات امروز در تاریخ چهارشنبه ٢۵ بهمن ماه ٩۶ با افزایش نسبی اعلام شد. این در حالی است که نرخ دلار نیز امروز صبح از ۴۹۳۰ تومان گذشت. بازار ارز امروز در حالی فعالیت رسمی خود را شروع کرد که صف های طویلی مقابل صرافی های مختلف مشاهده می شد.

تحلیل گران بخش فولاد هم نظر به این نوسانات در حال وقوع، بر این عقیده می باشند که افزایش قیمت نبشی و ناودانی هم احتمالا متاثر از همین جریانات می باشد زیرا معمولا در کشور ما افت و خیز نرخ ارز بر قیمت اکثر تولیدات و اقلام مختلف به طور مستقیم و غیر مستقیم تاثیر گذار می باشد.

همچنین به گزارش یکی از خبرگزاری های داخلی ظهر امروز قیمت دلار تزریقی به صرافی ها توسط بانک در حدود ٤٨٩٢ تومان اعلام شد که نسبت به روز گذشته با نرخ ۴٨۶٠ تومان، در حدود ٣٠ تومان افزایش یافته است. علاوه بر این، دیروز و امروز هم مانند روز های گذشته بازار ارز بسیار شلوغ و ملتهب بود و این التهابات بر قیمت نبشی و ناودانی نیز موثر واقع شد و امروز شاهد این امر بودیم که اکثر کارخانه های داخلی قیمت نبشی تولیدی خود را با افزایش اعلام کردند.

برای صحت این مدعا به قیمت نبشی ۵ در کارخانه های مختلف رجوع کردیم تا بررسی کنیم که آیا این روند افزایشی گزارش شده به واقع اتفاق افتاده است یا خیر. با ارزیابی نمودار ها متوجه شدیم که قیمت نبشی ۵ با وزن ١۵ در کارخانه مشهد در حدود ٢۴٨٠ تومان بود که از روز ١٧ بهمن تا کنون در حدود ١٢٠ تومان افزایش پیدا کرده است.

قیمت نبشی

قیمت نبشی کارخانجات مختلف طی هفته گذشته

قیمت نبشی ۵ ناب تبریز با وزن ١۵ معادل ٢۵٠٠ تومان اعلام شد که نسبت به روز شنبه حدودا ١٠٠ تومان افزایش داشته است. علاوه بر این، قیمت نبشی ۵ انبار اصفهان با وزن ١۵ نیز در مقایسه با روز دوشنبه حدود ١١۵ تومان بالا تر رفته است. علاوه بر این سه کارخانه، قیمت نبشی تولید کنندگان دیگر نیز با افزایش نسبی مواجه بود و کاملا مشخص است که این روند صعودی به احتمال قوی نشات گرفته از افزایش قیمت دلار در این روز ها بوده است.

علاوه بر این، برخی از کارشناسان این حوزه هم پیش بینی می کنند که قیمت ارز باز هم در هفته های آینده افزایش داشته باشد و به دنبال افزایش نرخ ارز، قیمت نبشی و ناودانی هم روند صعودی به خود بگیرد. آن ها در جواب کسانی که این نظریه را رد می کنند می گویند: پیش از این هم رئیس جمهور کشورمان با گفتن این جمله که: “ذخایر کافی برای ارز داریم” به فعالان بازار ارز این اطمینان را داده بود که نرخ ارز تغییر چندانی نخواهد کرد اما از روزی که روحانی خیال مردم را در مورد عدم افزایش دلار راحت کرده است، نرخ دلار بیش از 300 تومان تا امروز گران شده است.

وابستگی به نرخ دلار

پس با این اوصاف اگر باز هم طی هفته های آینده نرخ دلار بالا تر رود، گریزی از افزایش نسبی قیمت نبشی و ناودانی و حتی سایر محصولات فولادی هم نخواهد بود. البته از طرفی افزایش قیمت ارز برای اقتصاد و صنایع کشور می‌تواند  به نوعی مفید باشد و به گفته برخی، گاهی نرخ ارز برای جبران کسری بودجه افزایش می یابد اما مسئولین نباید از آثار مخرب این امر بر افزایش تورم و نوسانات قیمت فولاد هم غافل شوند.

به همین دلیل مدیریت ارزی دولت‌ باید به‌ شکلی صورت گیرد که توازن درست و منطقی بین منافع افزایش قیمت ارز و زیان های حاصل از آن هم ایجاد شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0