3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عوامل موثر بر صادرات آهن آلات

از عوامل مهم و تاثیرگذار بر صادرات دو عامل اهمیت بیشتری دارد؛  یکی قیمت جهانی محصولات فولادی از جمله قیمت لوله آهنی و دوم نرخ دلار ( یا به طور کلی نرخ ارز)

در حالی که عمده رشد شاخص صادراتی در سال گذشته تحت تاثیر بهبود قیمت‌ محصولات فولادی از جمله قیمت لوله فولادی در بازار جهانی بوده است، از اواخر سال ۹۶‌ تا‌کنون عامل دوم یعنی نرخ دلار نیز به شدت فعال شده است.

دلار که در سال گذشته به ‌طور میانگین ۴۰۴۰ تومان معامله شد، این روزها از ۵ هزار تومان نیز فراتر رفته است (رشدی حدودا ۲۵ درصدی). بنابراین، انتظار بهبود چشم گیر مبلغ فروش شرکت‌ های صادرات‌ محور کاملا مشهود است.

فارغ از این اثر مستقیم، رشد نرخ دلار بر بسیاری دیگر از صنایع داخلی نیز می ‌‌تواند اثر مثبت داشته باشد. گروه ‌هایی که رقیب اصلی آنها واردات ارزان ‌قیمت بوده و کالاهای خارجی اجازه توسعه و تولید بیشتر را به آنها نمی‌داده، اکنون با قدرت بیشتری می ‌توانند به فعالیت بپردازند. بنابراین در میان ‌مدت سایر گروه‌ های غیر صادراتی نیز می ‌توانند از تعدیل نرخ ارز منتفع شوند.

تاثیر این موضوع بر بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله گالوانیزه و سایر محصولات نیز بسیار با اهمیت است؛ از آنجایی که طی دو سه سال گذشته رکود باعث کاهش فروش تولید شرکت ها و نتیجتا تولید با مقادیری بسیار کمتر از ظرفیت اسمی شده بود طی سال گذشته برخی تولیدکنندگان با تمرکز بیشتر بر صادرات و استفاده از شرایط خاص ایجاد شده ضمن افزایش تولید که منجر به افزایش تولید کلی کشور در سال گذشته شد راه را برای حضور گسترده‌ تر در بازارهای خارجی و به خصوص کشورهای همسایه هموار نمودند.

از طرفی افزایش نرخ ارز باعث ایجاد اختلاف قیمت قابل توجه بین قیمت لوله فلزی و سایر محصولات فولادی بازار داخلی و خارجی در مقاطع  طویل و غیر اقتصادی شدن واردات این دسته از محصولات شده که این به نوبه خود نوعی حمایت پنهان از تولیدکنندگان داخلی (به ویژه آن دسته از تولیدکنندگان که امکان صادرات ندارند) شده است.

قیمت لوله آهنی

اگر این تصمیم اجرایی شود فولاد سازان چه برنامه ای خواهند داشت؟

پیشنهاد شده است تا نرخ مس، آلومینیوم و محصولات فولادی از جمله قیمت لوله سیاه و سایر محصولات در بورس کالا بر اساس نرخ دلار مبادله ای تعیین گردد.

نیاز به تخصص نیست، هر کسی می داند عرضه فلز با قیمتی کمتر از قیمت جهانی یا بازار آزاد باعث رانت می شود از این جهت که به راحتی جریانی اتفاق می افتد که از بورس کالا با مبادلاتی خرید کرده و در بازار آزاد می فروشد.

اما اگر این پیشنهاد واقعی شود فولاد سازان چه راهکاری خواهند داشت؟

از آن جهت که صادرات آهن معاف از مالیات است، اگر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله داربست بازار داخلی با دلار مبادلاتی و محصول صادراتی با دلار آزاد به فروش برسد آن گاه:

 • فرض اول: شرکت در داخل محصول خود را به نرخ 520 دلار هر تن و دلار مبادلاتی با در نظر گرفتن مالیات بفروشد شبیه آن است که فولاد را 350 دلار و با دلار آزاد 5 هزار تومنی فروخته باشند.
 • فرض دوم: در دنیای فلزات اگر 10 دلار یک تولید کننده تخفیف بدهد، محصول را به راحتی خواهد فروخت. تمامی شرکت های ایرانی در داخل کم فروشی می کنند و محصول خود را با تخفیف هایی در 30 دلار بفروشد به راحتی محصول به فروش می رسد. همین حالا عرضه کنندگان شمش 490 دلاری در بازار جهانی، محصول خود را به سادگی می فروشند.
 • نتیجه: این موضوع پیشنهاد است اما چون در کشورمان مسائل کارشناسی نمی شود احتمالا این موضوع تصویب شود. در حالی که ترامپ تعرفه واردات فولاد به کشورش را 25درصد تعیین کرده، کشورمان تعرفه را به 10درصد کاهش داده و حتی ممکن است حذف کند! به نظر می رسد این موضوع تصویب شود اما قطعا فولاد سازان به سادگی محصول خود را با تخفیفی اندک صادر خواهند کرد و اساسا نگرانی ندارد.

بنابراین باید دید که این روند در روزهای آتی به چه صورت خواهد بود و چه تاثیری بر قیمت لوله سپاهان و سایر کارخانجات و محصولات فولادی برای صادرات آهن آلات به کشورهای دیگر خواهد داشت.

3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0