0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

نرخ دلار و حباب تشکیل شده در بازار آهن آلات

در روزهای گذشته که قیمت دلار افزایش شدیدی داشته است قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن نیز تحت تاثیر آن روند صعودی را در پیش گرفته است. این در حالی است که برخی از فعالان بازار معتقدند این روند موقتی بوده و حبابی بیش نمی باشد.

مشکل عمده ای که پس از افزایش دلار صادرکنندگان فولاد را با مشکلات جدی مواجه ساخته است تصمیم متوقف شدن فعالیت صرافی ها می باشد زیرا این امر سبب ایجاد مشکلات زیادی برای صادرکنندگان برای تامین دلارهای صادراتی می شود. طبق آماری منتشر شده قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی در روند تصمیمات اخیر با افزایش زیادی همراه بوده است.

این در حالی است که با تصمیم دولت مبنی بر کنترل نرخ ارز قیمت آهن آلات نیز مجددا روند نزولی را پیش گرفته است. هم چنین مشکل دیگری که بازار فولاد در روزهای اخیر با آن مواجه بوده است صادرات مواد اولیه از کشور می باشد که این امر بر روی قیمت های پیشنهادی بازار داخلی نیز تاثیر داشته و به تبع آن بر نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن تاثیرگذار بوده است.

طبق گفته های برخی از فعالان بازار مبنی بر پیش بینی روند حاکم بر بازار بیان شده است که نرخ برخی از محصولات فولادی همچنان به قیمت دلار وابسته می باشد و به همین دلیل روند افزایش قیمت آن ها ادامه خواهد داشت. هم چنین این روند تا ثبات کامل قیمت ها ادامه خواهد داشت و ثبات قیمت ها نیز تنها در صورتی امکان پذیر می باشد که تامین ارزی داخل از طریق دولت امکان پذیر باشد.

تاثیر افزایش قیمت مواد اولیه بر قیمت تیرآهن و سایر محصولات

در غیر این صورت حباب قیمت ها همچنان ادامه خواهد داشت. هم چنین در زمینه فراهم کردن مواد اولیه نیز قابل ذکر است که مواد اولیه زیادی برای تولید محصولات فولادی نیاز می باشد ولی مبنای اصلی این تاثیرگذاری نرخ شمش می باشد و این نرخ نیز در بازار داخلی مشخص می گردد و چندان از بازار جهانی تبعیت نخواهد کرد. با این حال مساله اصلی در حال حاضر که می تواند بازار فولاد را نجات دهد کنترل نرخ ارز و ثبات قیمت دلار در بازار می باشد.

این تصمیم نباید تنها در حد یک دستور باقی بماند و باید به زودی این روند را در بازار اقتصاد مشاهده کنیم. تنها در آن صورت است که می توان به آینده بازار فولاد خوش بین بود. با این حال آن چه از کلیت بازار مشخص است این است که افزایش نرخ دلار تاثیر شدیدی بر قیمت اکثر محصولات فولادی داشته است.

قیمت تیرآهن اصفهان

به گفته منابع خبری قیمت محصولات فولادی در روزهای پایانی سال گذشته و پیش از افزایش نرخ دلار به طور میانگین به میزان 2200 تومان بوده است در حالی که در روزهای جاری میانگین قیمت آهن آلات به میزان 2600 رسیده است. این افزایش قیمت بیشتر بر قیمت مواد اولیه تاثیر داشته که این امر سبب افزایش شدید قیمت تیرآهن و سایر محصولات نیز گردیده است.

افزایش شتاب کاهش قیمت آهن آلات

هم چنین این روند به طور مستقیم بر میزان تقاضا خرید نیز تاثیر داشته است به طوری که با توجه به نوسانات موجود در بازار خریداران تمایل چندانی به خرید نداشته و قیمت روز تیرآهن و سایر محصولات فولادی به سبب آن افزایش شدیدی یافته است. چنانچه این هفته نیز نوسانات در بازار فولاد مشاهده گردد این روند کاهش میزان تقاضا ادامه خواهد یافت.

با این حال انتظار می رود که قیمت محصولات فولادی در هفته جاری با شتاب بیشتری کاهش یابد. اگرچه قیمت ها به میزان پیش از افزایش نخواهند رسید ولی بهرحال حباب قیمت در هفته جاری از بین خواهد رفت. به گفته فعالان حوزه اقتصاد روند صعودی نرخ دلار بر تورم نیز تاثیر خواهد داشت.

امید به بهبود بازار ارز کشور با دلار تک نرخی

چندین ماه شاهد دلار 5000 تومانی بودیم که این امر بر تورم تاثیر داشته ولی چنانچه این نرخ بر روی 4200 تومان ثابت بماند می توان امید داشت که تاثیر چندانی بر تورم نداشته باشد. پیشنهاداتی از سوی دولت مبنی بر تک نرخی شدن ارز به گوش رسیده است ولی اینکه دولت تا چه حد بتواند بر روی تعهدات خود پابرجا بماند خود مساله مهمی می باشد.

چنانچه دسترسی مردم به دلار 4200 تومانی فراهم گردد . تقسیم بندی مناسبی نیز صورت گیرد می توان به بهبود بازار فولاد در روزهای آتی و ثبات قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن امید داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0