0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شرايط سه ماهه پيش روي بازار فولاد و سنگ آهن چين

با رسيدن به پايان سال و كاهش نقدينگي شركتها، بالانس دو بخش عرضه و تقاضا در بازار آهن آلات چين به هم خورده و بازار آهن آلات داخلي اين كشور با موجي از كاهش قيمت روبرو شد. در اين ميان البته هواي سرد و بارندگي هاي شديد خصوصا در شمال چين نيز مزيد بر علت شده اند.

با اين حال، بهاي سنگ آهن روند رو به رشدي داشته كه به گفته فعالان بازار، بخشي حاصل از تقاضاي تولیدکنندگان آهن آلات براي بالا بردن موجودي انبارهاي خود و بخشي ديگر نتيجه سفته بازي برخي از شركتهاي تريدينگ در بازار فيوچرز داليان براي كنترل اين بازار مي باشد.

پايان سال مالي همواره براي شركتها به دليل ارزيابي هاي پايان سال با كاهش نقدينگي همراه است كه يكي از مهمترين دلايل كاهش قيمت در دسامبر مي باشد. با ورود به سه ماهه ابتدايي 2018 اين شرايط به تدريج بهبود خواهند يافت.

کاهش میزان موجودی انبارها

از طرفي، با مراجعه به آمار و ارقام، مشاهده مي شود كه سرمايه گذاري ها در سه ماهه ابتدايي سال بيشترين حجم را دارند. نرخ اوراق قرضه يكساله نيز پس از ژانويه كاهش شديدي خواهد داشت و تفاوت آن با نرخ اوراق 10 ساله كمتر خواهد شد كه نشان مي دهد بازار بنا دارد تا محدوديت هاي سرمايه گذاري كوتاه مدت و ميان مدت را كاهش دهد.

با وجود اينكه موجودي انبارهاي ميلگرد از ميانه دسامبر همواره رو به افزايش بوده اند، اما مي توان اين مساله را نتيجه تاخير تجار براي ورود به عمليات ترميم موجودي زمستاني دانست. با اين فرض كه سرمايه گذاران همچنان به بازار آهن آلات در 2018 خوش بين هستند، احتمال شروع انباشت موجودي زمستاني امري محتمل مي نمايد. تنها مسئله، كف قيمتي است كه باعث تحريك خريداران خواهد شد. در حال حاضر، قيمت مورد نظر خريداران ميلگرد در شمال چين در حدود 3500 تا 3700 يوان به ازای هر تن و در شرق چين در محدوده 3600 تا 3800 مي باشد.

قیمت آهن آلات

تاثیر تعطیلات سال نو میلادی

اين مسئله مويد اين مطلب است كه بهاي ميلگرد همچنان بين 100 تا 200 يوان احتمال كاهش بيشتر را دارد. با توجه به زمان تعطيلات سال نو چيني، مي توان شروع افزايش موجودي زمستاني را اواخر ژانويه و يا اوائل فوريه دانست، با اين حال، بعيد نيست در صورت رسيدن قيمت به سطح مورد درخواست تجار اين اتفاق حتي زودتر نيز آغاز شود.

اما با وجود اينكه تضاد بين روند بهاي سنگ آهن و ميزان عرضه در هفته هاي گذشته به وضوح ديده شده است، بايستي در نظر داشت كه سه ماهه ابتدايي سال همواره فصل كاهش عرضه سنگ آهن از سوي استراليا و برزيل مي باشد. بر طبق آمار گمرك، در هفته ابتدايي ژانويه، ميزان واردات سنگ آهن از اين دو كشور در حدود 4/447 ميليون تن نسبت به ماه قبل كاهش يافته است.

با دانستن اين مطلب كه امكان وقوع تند باد در بنادر استراليا در فووريه و مارس چندان بعيد نيست، احتمال افت بيشتر ارسال محموله ها نيز وجود دارد. همانطور كه قبلا نيز گفته شد، موجودي انبارهاي سنگ آهن تولیدکنندگان آهن آلات براي 22 روز توليد كافي است، با اين حال در انتهاي هفته گذشته تعميرات چنديد كوره بلند به پايان رسيد و بر مدار توليد قرار گرفتند و تعدادي ديگر نيز در حال گرم شدن براي توليد مجدد مي باشند كه مي تواند باعث شود موجودي فعلي جوابگوي روزهاي كمتري بوده و تولیدکنندگان آهن آلات نياز به خريد مجدد سنگ آهن داشته باشند.

تاثیرات بهای قراضه

علاوه بر اين، اخيرا بهاي قراضه در برخي از استانهاي شرقي به 2220 يوان رسيده كه در مقايسه با بهاي 2100 يواني فلز مذاب به هيچ وجه صرفه اقتصادي ندارد. با توجه به اين موضوع، به نظر مي رسد كه سنگ آهن تا حدودي جايگزين قراضه شود كه باعث حمايت از بهاي سنگ آهن خواهد شد. لذا، انتظار نزولي شدن بهاي سنگ آهن در سه ماهه ابتدايي سال كمي دور از ذهن مي نمايد.

بر طبق تحليل بالا و با توجه به تقاضاي حاصل از انباشت موجودي زمستانه، عرضه كم در كوتاه مدت و عدم تقاضاي موثر فعلي، به نظر مي رسد كه بهاي ميلگرد در بازار چين پيش از شروع تعطيلات سال نو از روند نزولي خارج شده و پس از عيد شكوفه ها روند بهتري را در پيش گيرد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0