0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت آهن آلات در هفته ای که گذشت

درهفته گذشته، قیمت آهن آلات در بازار جهانی نوسانات زیادی داشته است. به گفته منابع خبری این امر سبب شده است که این روند در تعیین قیمت آهن آلات در بازار داخلی نیز مشاهده گردد. در میلگرد در بازار داخلی چین از ۷۴۰ تا ۷۴۸ دلار به ۷۱۵ تا ۷۲۵ دلار هر تن درب کارخانه برگشت. میلگرد صادراتی چین ۱۰ دلار ارزان تر شده ۵۴۰ دلار هر تن فوب شد. البته کارخانه ها در بهای بالاتر ارائه داشتند.

میلگرد صادراتی سی آی اس با توجه به بالا رفتن بازار شمش صعودی بود و  ۵۳۰ دلار هر تن فوب ثبت شده که ۲۰ دلار نسبت به نیمه دوم نوامبر افزایش یافته است. میلگرد صادراتی ترکیه هم ۱۵ دلار بالا رفته ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار هر تن فوب شد.

در بازار داخلی شمال اروپا میلگرد از ۵۵۸ یورو در هر تن درب کارخانه به ۵۵۶ یورو رسید. در بازار امریکا میلگرد در ۵۵۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.

میلگرد در بازار ایران

قیمت آهن آلات در بخش میلگرد نیز روند صعودی داشته است. روز یکشنبه قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان افزایش یافت که این افزایش بطور متوسط هر کیلو ۵۰ تومان بوده است. ولی انعکاس آن در بازار جدی نبود چون تقاضا ضعیف است. روهینا از اول هفته با متوسط ۲۱۶۰ تومان شروع کرد ولی تا آخر هفته سعی کرد تخفیف ۴۰ تومانی اول هفته را حذف کند که کمابیش موفق بود.

از روز سه شنبه روند صعودی قیمت آهن آلات شروع شد و تا پنج شنبه ادامه یافت. به نظر می رسد که روزهای آتی این روند تشدید شود، دو علت برای این افزایش قیمت آهن آلات هست. قیمت میلگرد ابرکوه یزد در مقایسه با هفته گذشته با ۵ تومان کاهش قیمت محصول میلگرد ۱۰ و ۱۴ و ۱۶ خودرا به بازار عرضه کرد وقیمت سایر محصولات میلگرد ابرکوه نیزبا ۵ تومان کاهش قیمت همراه است .

قیمت میلگرد بافق یزد هم در هفته گذشته با ۲۰ تومان افزایش روبه رو بود این درحالی است که قیمت میلگرد بافق یزد در سایز های ۲۲ تا ۳۲ نیز با۲۰  تومان افزایش قیمت روبه رو شد . قیمت میلگرد کویر کاشان نیز در طول هفته گذشته برای میلگرد ۸ تا ۱۲ ثابت بود قیمت برای میلگرد کویرکاشان A3 از سایز ۸ تا ۳۲ با قیمت ۲۲۳۰ تومان ثابت باقی مانده است .

قیمت آهن آلات

تاثیر نوسانات قیمت شمش

اول افزایش قیمت شمش که شایعاتی مبنی بر بالا بردن آن در سطح جهانی است و محدودیت عرضه آن ناشی از پایین بودن درخواست. دوم در هفته های گذشته شاهد بوده ایم که وزارت راه از طریق پرداخت اوراق خزانه بخشی از پروژه ها را فعال کرده است و قسمتی از بدهی های خود را از این طریق پرداخت کرده همین امر باعث شده تا درخواست به جنب و جوش در بیاید.

اما بازار میلگرد مثل مهره های دومینو شده است ، اگر شمش بالا برود بهای میلگرد بالا خواهد رفت در غیر اینصورت بازار میلگرد ساکت می ایستد. با بحث و سخن هایی که در مورد بهای شمش هست امکان بالا رفتن نرخ میلگرد جدی است بخصوص آنکه انبارها هم خالی است. اگر روند تزریق اوراق خزانه از طرف وزارت راه ادامه یابد امکان افزایش نرخ میلگرد تا هر کیلو ۲۰۵ تومان را هم دارد در غیر اینصورت شاهد بسته شدن و تعطیلی بعضی واحدها خواهیم بود.

میانگین نرخ تیرآهن سایز ۱۴ تا ۱۸ ذوب آهن روز شنبه ۲۷۱۶۸ ریال بود که تا آخر هفته به ۲۷۲۳۴ ریال رسید انتظار می رود نرخ تیرآهن به روند صعودی خود ادامه دهد علیرغم آنکه انواع تیرآهن در کارخانه های مختلف تولید میشود اما وابسته به شمش استاندارد است. با تغییر نرخ شمش در واحدهای رتبه اول کشور، بالا رفتن نرخ تیرآهن منطقی است.

بازار ورق فولادی

فولاد ایران: در هفته گذشته ورق گرم در بازار داخلی چین از  ۶۴۹ تا ۶۵۴ دلار به ۶۳۹ تا ۶۴۳ دلار هر تن درب کارخانه رسید. ورق گرم چین ۲۰ تا ۲۵ دلار هر تن رشد داشته ۵۸۱ تا ۶۰۱ دلار هر تن فوب شده است. البته فروش داخلی خوب است و کسی تمایلی به صادرات ندارد.

در جنوب شرق آسیا ورق گرم هند و روسیه ۵۶۶ تا ۵۷۱ دلار هر تن سی اف آر بود و چینی ها قدرت رقابت نداشتند. در بازار داخلی ترکیه ورق گرم نسبت به اواسط نوامبر تا ۲۶ دلار رشد داشته به ۵۷۱ تا ۵۸۱ دلار هر تن درب کارخانه رسید. ورق گرم صادراتی ترکیه هم ۱۰ تا ۱۵ دلار رشد داشته ۵۷۱ تا ۵۷۶ دلار هر تن فوب شده است.

دو هفته گذشته ورق گرم سی آی اس تا ۲۰ دلار رشد قیمت داشته به ۵۴۱ تا ۵۵۶ دلار هر تن فوب رسید. نرخ پیشنهادی ورق گرم روسیه هم در ترکیه ۵۶۶ تا ۵۷۱ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

قیمت آهن آلات

 ورق در بازار ایران

فولاد ایران: نرخ ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه ۲۷۸۱ تومان بود ولی با افزایش نرخ در بازار جهانی بها این کالا هم تا پایان هفته بهبود یافت و به ۲۷۰۰ تومان رسید. ارائه این کالا در بازار جهانی همراه با کرایه حمل آن حدود ۴۰ دلار افزایش یافته است و با وجود درخواست در خاوردور فعلاً احتمال پایین آمدن نرخ آن نیست، اگر بها اسلب تغییر نکند وضع محصولات داخلی ثابت می ماند در غیر اینصورت نرخ ورق های داخلی هم بالا خواهد رفت.

ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۱۵ میلیمتر مبارکه بازار ثابتی داشت که ناشی از ضعف درخواست آنهاست. نرخ متوسط روز شنبه ۲۵۱۷۰ ریال بود که تا آخر هفته ثابت ماند. با این حال ارائه بعضی از ضخامت های زیر ۶ میلیمتر با محدودیت روبروست که احتمالاً باعث بالا رفتن میانگین نرخ این کالاها در هفته بعد خواهد شد.

ورق های گرم ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا محصول اکسین با موج روبرو شد. علیرغم ضعف درخواست سه شنبه با عقب نشستن یک فروشنده بازار جو تصاعدی به خود گرفت. شنیده شد که بازار باید خودش را برای افزایش نرخ تا هر کیلو ۱۰۰ تومان آماده کند ولی فروشنده های کوچک خلاء را پر کردند.

بازار ورق سرد

قیمت آهن آلات در بخش ورق سرد نیز نوساناتی داشته است. در نتیجه میانگین نرخ ضخامت های ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر این کارخانه که روز سه شنبه ۲۳۸۳۹ ریال بود روز چهارشنبه به ۲۳۶۴۵ ریال رسید، هنوز فضای بازار از شایعه افزایش نرخ پر است ولی درخواست ضعیف اجازه این مانورها را نمی دهد . محصولات کاویان با محدودیت درخواست روبرو بود و همین امر باعث کاهش نرخ آنها شد. میانگین نرخ روز شنبه ۲۲۸۳۳ ریال بود که تا آخر هفته به ۲۲۴۴۶ ریال سقوط کرد.

ورق سرد بازار بی رونقی داشت نرخ متوسط آن روز شنبه ۳۱۸۸۶ ریال بود ولی تا آخر هفته به ۳۱۷۷۱ ریال رسید . نرخ این کالا حدود ۳۰ دلار در هفته های قبل افزایش داشته و به ۶۳۰ دلار هر تن سی اف آر بندر انزلی برای ضخامت های ۰٫۷۰ تا ۱٫۵ میلیمتر رسیده است ولی درخواست آن در بازار داخلی محدود است. ورق گالوانیزه با کاهش نرخ روبرو شد آنچنان که پیش بینی میشد نرخ ها تا ۲۰۰ ریال هر کیلو بطور متوسط کاهش یافت.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری