0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت نبشی هفته گذشته

بازار طی روزهای گذشته حرکات متفاوتی در بخش آهن آلات از جمله قیمت نبشی ناودانی داشته است. به نظر می رسد که  بازار آهن پس از نوسانات روز گذشته ، دچار نوعی سردر گمی به جهت عدم تحقق انتظاراتش  در حوزه مقاطع فولادی شده و چهره یا نشانه این وضعیت  خود را در اعلام نرخ ها نمایان ساخته است امروز در بازار آهن ما هر سه الگوی روند قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی ناودانی را در اعلانات واحدهای تولیدی و توزیعی شاهد بودیم ( افزایش ، ثبات ، کاهش ).

تسری این وضعیت به بازار مواد اولیه موجب شد ضمن کاهش تقاضا در حوزه شمش نسبت به روزهای گذشته ، افت قیمتی محسوسی را در عرضه های شمش  شاهد باشیم اگر بخواهیم برای حوزه شمش بر اساس واقعیات فعلی بازار قیمتی را ارایه کنیم می توان گفت که دامنه قیمت در حوزه شمش القایی بین 1980 تا 2035 تومان در نوسان بوده است.

که البته اطلاع چندانی از اینکه آیا معاملاتی در این قیمت ها انجام شده و یا معامله انجام شده از حجم متناسب و مطلوبی برخوردار بوده در دست نیست از سوی دیگر در حوزه شمش قوسی مانند خوزستان ، خراسان ، پاسارگاد  و … گزارشات حکایت از عدم تمایل به اعلان قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی ناودانی، یا فروش دارد چرا که بخش اعظمی از واحدهای تولیدی این حوزه در خلال یک هفته گذشته معاملاتی ( بین 10 تا 20 هزار تن هر واحد ) را به ثبت رسانده و در حال انجام تعهدات خود هستند.

تاثیر نرخ قراضه

در سوی دیگر این ماجرا نرخ قراضه در برخی مبادی همچنان به روند صعودی خود با شیب ملایم ادامه می دهد و قیمت آهن اسفنجی نیز بین 1040 تا 1060 تومان در بازار پیشنهاد می گردد که به عقیده برخی فعالان بازار عرضه آهن اسفنجی تقریبا قطره چکانی و محدود است آنچه استنباط می شود این است که دو بخش بازار مواد اولیه ( ضایعات آهن و آهن اسفنجی ) تمایل به تثبیت قیمت های فعلی داشته و در حال مدیریت آن می باشند.

اما هنوز در حوزه هایی مانند شمش و مقاطع فولادی علایم چندانی از تثبیت نرخ مشاهده نمی شود گرچه باید گفت دامنه رفت و برگشت قیمت ها در این بخش ها کم شده و آن تلرانس یا فاصله قیمتی 6 ماهه اول سال جاری فعلا مشاهده نمی شود.

قیمت نبشی

قیمت نبشی ناودانی طی هفته جاری هم چون سایر محصولات فولادی نوسانات زیادی داشته و روند صعودی را طی کرده است. از جمله عوامل موثر بر قیمت این محصولات می توان به افزایش نرخ دلار طی روزهای اخیر اشاره کرد که سبب افزایش شدید در قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی ناودانی شده است. با این حال طی روز گذشته مشاهده کردیم که قیمت این محصولات وارد فاز نزولی گشته است و عوامل زیادی بر این روند موثر بوده است

عوامل منفی تاثیرگذار بر قیمت نبشی

از عوامل منفی تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی ناودانی می توان به روند نزولی قیمت شمش و هم چنین کاهش قیمت آهن آلات در بازار جهانی اشاره کرد. ولی این روند بیشتر تحت تاثیر قیمت دلار بوده است. طی روز گذشته مشاهده کردیم که نرخ دلار مجددا افت کرده و این موضوع سبب شد که شتاب رشد قیمت ها کاهش یابد و بازار اندکی آرام تر گردد.

مساله مهمی که هم چنان در بازار آهن آلات خودنمایی می کند کاهش میزان تقاضا برای خرید این محصولات می باشد که هم چنان به دلیل عدم جذابیت قیمت ها برای خریداران پایین می باشد. تا زمانی که میزان تقاضا برای خرید آهن آلات افزایش نیابد نمی توان به رونق یافتن این بازار و نیز افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی ناودانی امید داشت.

از دیگر عوامل موثر بر بی رونقی بازار و افت مجدد قیمت ها نیز می توان به برودت هوا اشاره کرد که سبب کاهش میزان پروژه های عمرانی و نیز کاهش میزان ساخت و ساز اشاره کرد که سبب کاهش میزان تقاضا در این بازار گشته و در حال حاضر مهم ترین معضل موجود در بازار آهن آلات می باشد. برای پیش بینی دقیق از روند تغییرات قیمت محصولات فولادی طی روزهای آینده و هم چنین هفته آینده بایستی اطلاعات دقیق تری از بازار به دست آوریم و هم چنین برای ثابت شدن قیمت ها باید تا تثبیت نرخ دلار منتظر بمانیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0