0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شدیدتر شدن شعله های جنگ تجاری با تصمیم امروز دونالد ترامپ در خصوص تعرفه آهن آلات

رئیس جمهوری آمریکا اعلام تعرفه های آهن آلات جدید علیه واردات از چین را به امروز موکول نموده است، حرکتی که به قطع یقین واکنش تلافی جویانه پکن را به دنبال خواهد داشت و باعث افت احتمالی بازارهای مالی دنیا از بیم شدت گرفتن جنگ تجاری خواهد شد.
هنوز جزئیاتی از حجم و چشم انداز این تعرفه ها که بخش فناوری چین و سرمایه گذاری این کشور در امریکا را هدف گرفته منتشر نشده است. واشنگتن معتقد است که چین با واردات ارزان قیمت به بخش تکنولوژی امریکا صدمه وارد کرده است. ترامپ در ساعت ۱۲/۳۰ به وقت امریکا این تعرفه ها را امضا خواهد نمود.
در مقابل، دولت مرکزی اعلام نموده در صورت امضای تعرفه ها توسط امریکا، واردات محصولات کشاورزی امریکایی خصوصا سویا که یک تجارت ۱۴ میلیارد دلاری در سال می باشد را هدف تعرفه های خود قرار خواهد داد. پکن اعلام نموده در حالی که قصد شروع جنگ تجاری با هیچکس را ندارد، اما در صورت لزوم نه بیمی وجود داشته و نه کوتاه خواهد آمد.
ترس از شدت گرفتن جنگ تجاری میان دو قدرت اول اقتصادی دنیا باعث شده تا پیش بینی ها برای افت دلار و بازار سهام نیویورک شدت گیرند. پس از اعلام وضع تعرفه آهن آلات علیه چین در روز پنجشنبه، نرخ بازدهی اوراق خزانه امریکا نیز افت نموده و به ۲/۸۷۴ درصد رسید. این در حالیست که در فاصله یک روز مانده به اجرا، هنوز لیست قطعی کشورهایی که از معافیت تعرفه های آهن آلات و آلومینیوم برخوردار خواهند بود مشخص نشده است.

افت ناچیز بهای آهن آلات در چین، مواد اولیه کمی رشد نمودند

در معاملات امروز بازار فیوچرز شانگهای، قیمت میلگرد با افت ۲۷ یوان به ۳۶۱۹ یوان به ازای هر تن رسید. این در حالیست که قیمت ورق سیاه با کاهش ۳۸ یوان روبرو شد و به کانال ۳۷۴۷ یوان به ازای هر تن وارد شد. در بازار فیزیکی نیز قیمت روز میلگرد در ۲۵ شهر مهم چین بین ۱۰ تا ۵۰ یوان افت پیدا کرد. این مسئله باعث شد تا بهای بیلت تانگشان نیز ۳۰ یوان دیگر کاهش پیدا کند.
موجودی انبارهای میلگرد و ورق گرم در ۳۵ شهر چین به ترتیب ۱۰/۳۸۶۹ و ۲/۷۱ میلیون تن اعلام شده است که افت هفتگی ۳/۳۹ و ۲/۲۴ درصد را نشان می دهند. افت موجودی انبارها از یک سو به فشار بر روی تجار برای انجام معاملات و از سوی دیگر به رشد تدریجی تقاضای بازار مربوط می شود. اما خریداران همچنان به خرید در نقطه حمایت بعدی یعنی محدوده ۳۶۰۰ تا ۳۶۸۰ یوان اعتقاد دارند. از سوی دیگر سیاست های دولت مرکزی هنوز نتوانسته عرضه آهن آلات را با تقاضای موجود همسان سازد.
بهای سنگ آهن اما امروز نیز کمی رشد نمود. قیمت در بازار فیوچرز دالیان ۴ یوان دیگر رشد یافت و به ۴۶۶/۵ یوان به ازای هر تن رسید. تانگشان دیشب اعلام نمود که لیست شرکتهایی که تحت محدودیت تولید قرار خواهند گرفت را اعلام خواهد نمود. همچنین، استرالیا اعلام کرد که عرضه سنگ آهن را به دلیل قیمتهای پایین تا ۱۱ میلیون تن محدود خواهد نمود. با این وجود انتظارات منفی برای سنگ آهن همچنان در سطح بالایی است و امید به رشد چشمگیر بهای این نهاده تولید ناچیز به نظر می رسد.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

ارزيابي بازار سنگ آهن چين

به گزارش متال بولتن 22 مارس شاخص سنگ آهن وارداتی چین از استرالیا با کاهش 0.67 دلاری همراه شد و به 67.18 دلار CFR رسید.
با اتمام فصل زمستان و محدوديتهاي توليد ، تولیدکنندگان آهن آلات شمال چين در تانگشان در صورتي كه به استانداردهاي خروج گازهاي آلاينده رسيده باشند مي توانند به طور معمول به توليد خود ادامه دهند. البته براي كوره بلندها محدوديت توليد باقي خواهد ماند اما به جاي 50 درصد مي توانند با 85 تا 90 درصد ظرفيت كار كنند.
شايد افزايش توليد در اين منطقه دليل رشد قيمت معاملات آتي سنگ آهن تحويل ماه مي و افت قيمت ميلگرد و قیمت ورق سیاه در دو روز گذشته باشد.
برخي از فولاد سازهاي تانگشان شروع به خريد سنگ آهن از از بنادر نزديك نمودند و باعث افزايش قيمت برخي از انواع ان شد.
امروز سنگ آهن بنادر چین به قیمت 465 تا 473 یوان بر تن به فروش رسيد در حالی که روز گذشته 455 تا 467 یوان معامله می شد. قیمت سنگ آهن تر در بنادر معادل 63.80 تا 64.90 دلار بر تن CFR شاخص سنگ آهن وارداتی می باشد.

سنگ آهن معاملاتی تحویل ماه می در بورس دالیان با افزايش 3.5 يوان نسبت به روز قبل به 466.5 يوان معادل 74 دلار رسید.

ارزيابي اسلب در بازار خاور دور

به دليل محدود بودن عرضه اسلب در بازار در هفته منتهي به 21 مارس خريد و فروش به صورت پراكنده انجام شد و البته پيشنهادهاي فروش با اندكي كاهش همراه شد.
پيشنهاد فروش اسلب CIS با 5 دلار افزايش به 590 تا 595 دلار CFR شرق اسيا و ژاپن 570 دلار CFR بود.
در اندونزي يكي از نورد كارها در نظر دارد اسلب مورد نياز را از توليدهاي خود تامين كند و در تايلند بازار كلاف گرم تحت تاثير فشار خريداران براي قيمتهاي پايين تر قرار دارد.
قيمت محصولات پايين دستي فولادي به تناسب رشد قيمت اسلب افزايش نيافته اند و به همين دليل خريداران اسلب از پذيرش قيمتهاي بالاي اسلب امتناع مي كنند.
خريداران تايلندي 540 تا 560 دلار CFR و در اندونزي 560 تا 565 دلار CFR پيشنهاد خريد ارايه كردند.
برخي منابع معتقدند با وضع تعرفه بر واردات اسلب از سوي امريكا كه از 23 مارس اجرائي خواهد شد؛ تامين كننده هاي اسلب با قيمتهاي فروش پايين تري به بازار وارد خواهند شد.
در نهايت ارزيابي متال بولتن از اسلب وارداتي به شرق آسيا با 5 دلار كاهش نسبت به يك هفته قبل به 565 تا 575 دلار CFR رسيد

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0