0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

روند کند بازار تیرآهن در روزهای پایانی سال

بازار تیرآهن نیز هم چون سایر محصولات فولادی در نخستین روز هفته جاری بسیار کم رمق بوده است. این در حالی است که در روزهای ابتدایی اسفندماه شاهد رونق بازار محصولات فولادی بوده ایم ولی در حال حاضر با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال این روند بسیار کندتر شده است و قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی روند کاهشی را در پیش گرفته است.

با این حال برخی از کارخانجات هم چنان در مقابل کاهش قیمت محصولات تولیدی خود مقاومت کرده و سعی دارند قیمت ها را ثابت نگه دارند. میزان تقاضا نیز در بازار افت شدیدی یافته است به طوری که در روزهای جاری این میزان به حداقل رسیده است و به نظر می رسد شاهد معامله ای در بازار فولاد نباشیم.

بنابراین امید به افزایش میزان تقاضا در روزهای آتی کامل امید واهی می باشد و به نظر می رسد بازار به روند ثابت خود ادامه دهد. با این حال در برخی مبادی نیز شاهد نوسانات جزئی قیمت این محصولات بوده ایم. فاز کاهشی قیمت ها از نخستین روز هفته به خصوص برای قیمت تیرآهن اصفهان مشاهده گردیده است و حجم معاملات صورت گرفته نیز به حداقل میزان خود رسیده است.

با این حال نمی توان راجع به بازار فولاد چشم انداز دقیقی را پیش بینی کرد زیرا با توجه به روزهای پایانی سال زمانی برای خودنمایی این بازار وجود نداشته و تنها پیش بینی کاهش میزان تقاضا و رکود در روزهای آتی می باشد. به گفته منابع خبری در حال حاضر بازار با مشکل مازاد عرضه روبرو بوده  این امر بر قیمت روز تیرآهن تاثیرگذار بوده است.

تشدید رکود در بازار با توجه به رخدادهای جهانی

هم چنین رخدادهای پیش آمده در در بازار جهانی نیز این روند را تشدید کرده است و به همین جهت باید در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها طی روزهای آتی باشیم. در بیشتر مبادی نیز ثبات در قیمت محصولات فولادی مشاهده شده است و دلیل اصلی این امر نیز کاهش میزان معاملات صورت گرفته طی روزهای اخیر بوده است.

اکثر تولیدکنندگان تیرآهن قیمت این محصول را با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال کاهش داده اند و برخی نیز با ثابت نگه داشتن این قیمت ها تخفیفاتی را ارائه داده اند. هم چنین مشکل دیگر موجود در بازار فولاد با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال افزایش میزان حمل و نقل جاده ای و شلوغ شدن جاده ها می باشد که این امر نیز سبب رکود در بازار این محصولات خواهد شد.

مشکل دیگری که در روزهای ابتدایی اسفند بازار فولاد با آن مواجه بود افزایش قیمت مواد اولیه بوده که تاثیر شدیدی بر قیمت این محصولات داشت ولی در حال حاضر نرخ شمش و سایر مواد اولیه هم جهت با قیمت تیرآهن 14 و سایر سایزهای تیرآهن پیش رفته و به همین دلیل شاهد ثبات در بازار می باشیم.

با توجه به اطلاعات منتشر شده از منابع خبری نرخ شمش در روزهای پایانی هفته گذشته ثابت اعلام شده است و این قیمت در محدوده 2250-2190 تومان اعلام گردیده است. هم چنین با توجه به آمار معاملات بورس کالا نیز مشاهده می کنیم که قیمت های پیشنهادی در این بازار نیز به شدت نسبت به قیمت های هفته گذشته افت کرده است و تنها یک عرضه در بازار بورس با رشد قیمت مواجه شده است.

مشکلات حمل و نقل جاده ای و تاثیر بر قیمت تیرآهن

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شد مشکلات حمل و نقل جاده ای در روزهای سال نو به مرور بر قیمت محصولات فولادی کارخانجات مختلف از جمله قیمت تیرآهن اهواز و قیمت تیرآهن کرمانشاه تاثیر شدیدی خواهد گذاشت و قیمت های اعلامی این کارخانجات را با کاهش روبرو خواهد کرد. هم چنین به زودی شاهد به حداقل رسیدن تعداد معاملات صورت گرفته در بازار فولاد خواهیم بود.

در واقع می توان گفت که این هفته پایانی برای معاملات در بازار محصولات فولادی خواهد بود و بخش زیادی از معاملات به هفته های پس از تعطیلات موکول خواهد شد. بنابراین میزان معاملات صورت گرفته با افت شدیدی طی روزهای آتی مواجه خواهد شد. از سوی دیگر تحولات رخ داده در آمریکا و کاهش 25 درصدی میزان تعرفه واردات محصولات فولادی به بازار آمریکا بر قیمت این محصولات در بازار جهانی تاثیر زیادی داشته است.

قیمت ورق فولادی و سایر محصولات فولادی در روزهای اخیر افت شدیدی یافته است و این امر سبب فشار آوردن بر قیمت سایر محصولات از جمله قیمت تیرآهن بوده است. بسیاری از تحلیل گران بازار فولاد معتقدند که تصمیم ترامپ به زودی بر بازار ایران نیز تاثیر خواهد گذاشت و در واقع باید در روزهای آتی در انتظار وقوع جنگ تجاری در بازار جهانی فولاد باشیم. در حال حاضر این تصمیم تاثیر زیادی بر بازار ایران نداشته است و اکثر کارخانجات از جمله قیمت تیرآهن تبریز با ثبات روبرو بوده اند. این روند طی روزهای جاری برای قیمت تیرآهن هاش نیز مشاهده شده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0