0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش التهاب بازار سیاه ارز با دلار ۶ هزار تومانی

در روزهای اخیر به دنبال تشدید نگرانی‌ های موجود در خصوص احتمال خروج از برجام و پیرو آن افزایش التهابات بازار سیاه ارز موجب شد تا قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد تحت تاثیر قرار گرفته و خط مشی فعلی فولادسازان گروه B نیز هموارتر گردد. همان طور که مشاهده شد دلار در روزهای گذشته با تمهیدات دولت برای تک نرخی شدن ارز تقریبا کنترل شد و فشارهایی به تولیدکنندگان برای تنظیم قیمت های پیشنهادی خود با دلار 4200 تومانی وارد شد که نشانه های آن در بورس کالا به وضوح ملاحظه گردید.

با این حال هنوز تعداد زیادی از تولیدکنندگان در برابر کاهش قیمت محصولات خود مقاومت کرده و هم چنان قیمت ها را به صورت افزایشی ارائه می دهند.
نظر به این که چندی پیش شمش قوس گروه A به دلیل اختلاف قیمت قابل تامل آن، با حوزه القایی؛ علی رغم نزدیک به دلار 4200 تومانی، با اقبال ضعیف تقاضا در بورس کالا روبرو شد؛ ظاهرا سناریوی تعریف شده و پیش روی این گروه از فولادسازان در تعامل با فولادسازان گروه A در یک رابطه هماهنگ؛ توافق برای ادامه افزایش قیمت ها تا فراهم شدن شرایط توجیه پذیر برای پذیرش سطوح قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی تعریف شده برای حوزه نورد در خصوص دور بعدی عرضه های شمش قوس و یا محصولات میانی بورس کالا باشد.

در این میان تشدید نگرانی های حاصل از احتمال لغو برجام؛ و افزایش التهاب بازار سیاه ارز؛ به کمک این حوزه آمد تا راحت تر بتوانند در این مسیر قدم بردارند؛ در حال حاضر مساله ای که به شدت ذهن فعالان بازار را درگیر کرده است احتمال لغو برجام می باشد که این امر زیان های زیادی را به خصوص برای بازار صادراتی ایران به دنبال خواهد داشت. در حال حاضر اکثر تولیدکنندگان برای ارائه قیمت های جدید منتظر نهایی شدن تصمیم ترامپ برای ماندن یا خروج از برجام می باشند و این امر تاثیر زیادی بر بازار و قیمت محصولات از جمله قیمت میلگرد در روزهای آتی خواهد داشت.

از طرفی در سمت تقاضا؛ صرف نظر از تقاضاهای مستاصل؛ به نظر می رسد که غالب بازار فعلا در وضعیت صبر و انتظار؛ تنها نظاره گر این تحولات و موج سازی ها هستند؛ اگرچه نگرانی ها در بطن بازار و در خصوص تعیین تکلیف برجام وجود دارد؛ اما علی رغم تلاش برای بازارسازی ها؛ به نظر می رسد که شرایط و متغیرهای موجود؛ نتوانسته است پتانسیل لازم به منظور متقاعد نمودن تقاضای انباری را به فراهم آورده باشد؛ به طوری که علی رغم سیگنال های افزایش قیمت میلگرد و سایر مقاطع صادر شده از سمت عرضه، تکاپوی قابل توجهی در سمت تقاضا دیده نشد و تقاضای انباری به خصوص در نیمه پایانی روز سه شنبه مجددا به حداقل رسید.

تاثیر ماه مبارک رمضان بر بازار فولاد ایران

روند نزولی بازارهای جهانی فولاد؛ و حرکت به سوی استقبال از ماه رمضان؛ تصنعی بودن قیمت های شمش گروه B و عدم هم خوانی آن به نسبت بازار قوس و برجسته بودن مارجین غیر موجه در این حوزه؛ تکیه به دلار ۶ هزار تومانی بازار سیاه توسط فعالان این حوزه در شرایطی که شمش فولادسازان بزرگ کشور بر اساس دلار 4200 تومان و یا نزدیک به آن در بازار داخلی عرضه شده و یا می شود؛ از جمله مهمترین دلایل و موانعی هستند که مانع پذیرش جو به وجود آمده فعلی و قیمت پیشنهادی برای مقاطع از جمله قیمت روز میلگرد برای تقاضای مؤثر بازار می باشد. در این میان تعطیلات سه روزه پیش رو هم کمی به آشفتگی بازار قبل تعطیلات کمک نموده است.

قیمت میلگرد
در حال حاضر به دلیل وجود نگرانی های مرتبط با برجام در کالبد اقتصاد کشور؛ فعلا بازارهای کالایی و به خصوص بازار ارز، علی رغم تمهیدات دولت؛ به دلیل التهابات به وجود آمده از شفافیت فاصله گرفته و در این میان و در این هنگامه آشفته، گروهی هم تنها به فکر صید خود هستند و تا مشخص نشدن وضعیت برجام که ظاهرا خیلی هم دور نیست؛ نمی توان وضعیت قابل پیش‌بینی را متصور شد؛
ولی آنچه که بدیهی به نظر می رسد؛ با فروکش نمودن مجدد این التهابات؛ و تعیین و تکلیف موضوع برجام؛ شرایط مجددا به وضعیت نرمال برگشته و برخی نوسان گیری های قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن و سایر محصولات مجددا تعدیل خواهد شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0