5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ثابت ماندن قیمت تیرآهن و تصور غلط خریداران در مورد کاهش نرخ این محصول

گفته می شود که قیمت تیرآهن طی روز پنج شنبه ١٢ بهمن ٩۶ در بازار داخلی بدون نوسان بوده است. اکثر کارخانه های تولیدی قیمت تیرآهن خود را ثابت اعلام کردند. در بازار اصفهان قیمت تیرآهن ١۴ با وزن ١۵۵ در حدود ٢٨٨٣ تومان اعلام شد. همین محصول با سایز ١٨ و وزن ٢۵۵ با قیمتی معادل ٢٨١٨ تومان خرید و فروش شد.

به علاوه، قیمت تیرآهن کارخانه اصفهان با سایز ٢٠ تا ٢٧ نیز به مبلغ ٣٠٠۵ تومان در دسترس خریداران قرار گرفت. طبق آخرین گزارشات، خریداران با وجود عدم افزایش قیمت تیرآهن و روند ثابت آن باز هم تا جایی که ممکن است از خرید این محصول به صورت انبوه سر باز می زنند و همچنان منتظر کاهش قیمت ها می باشند.

علاوه بر این، در کارخانه های دیگر هم مانند کارخانه آرین، تبریز، اشتهارد، یزد و … نیز اوضاع به همین منوال است و حداقل نسبت به یکی دو روز گذشته هیچ نوسانی گزارش نشده است. در این میان تنها کارخانه اهواز بود که قیمت تیرآهن تولیدی خود را اعلام نکرد و فروش خود را بست. در حال حاضر قیمت تیرآهن ١۶ کارخانه آرین با وزن ١٧٨ در حدود ۴٣٠٠٠٠ تومان شنیده می شود که از تاریخ هشتم بهمن ماه تا کنون ثابت باقی مانده است.

نوسانات نرخ مواد اولیه

تیرآهن ١٨ با وزن ٢١۵ با قیمتی معادل ۵١۵٠٠٠ تومان به بازار عرضه شد و قیمت تیرآهن ٢٠ با وزن ٢۵۵ نیز در حدود ۶٣٠٠٠٠ تومان خرید و فروش شد که نسبت به دی ماه هیچ نوسانی نداشته است. کارشناسان و تحلیل گران معتقدند که بسیاری از المان ها وجود دارد که می تواند بر قیمت تیرآهن داخلی تاثیر گذار باشد. به طور مثال نوسانات نرخ مسکن، برودت هوا، قیمت مواد اولیه، نرخ دلار و … . در اینجا به بررسی قیمت مواد اولیه طی یک ماه گذشته تا کنون می پردازیم تا دلیل روند ثابت نرخ تیرآهن بیش تر برایمان آشکار شود.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

با یک مرور کلی بر نرخ مواد اولیه طی مدت زمان یک ماه گذشته درمی یابیم که قیمت این مواد خصوصا قراضه آهن تا اواخر دی ماه سال جاری روند صعودی داشته است. با توجه به روند رشد قیمت قراضه طی مدت زمان ذکر شده، قیمت تیرآهن نیز در بازار داخلی کمی رونق پیدا کرد اما از آن جا که خریداران همیشه به دنبال خرید با مناسب ترین قیمت ها هستند، از خرید تیرآهن به جز مواردی محدود سر باز زدند و ترجیح دادن تا ثابت شدن قیمت تیرآهن صبر پیشه کنند.

همین امر باعث شد که نرخ این محصول از اوایل بهمن ماه تا کنون به دلیل تقاضای ضعیف در بازار دوباره روند کاهشی پیدا کند. هرچند در اوایل بهمن ماه با نوسانات نرخ ارز و یکی دو عاما تاثیر گذار دیگر افت و خیز های کوچکی در بازار تیرآهن داخلی مشاهده شد اما این نوسانات دیری نپایید و قیمت تیرآهن اکثر کارخانه ها مجددا روند ثابت خود را در پیش گرفت.

نوسانات نرخ قراضه

بنابراین با توجه به گزارشات ذکر شده پیش بینی می شود که فعلا در اوایل هفته جاری نیز نوسان خاصی اتفاق نیفتد و یا سریعا فروکش کند اما حتی اگر شاهد افزایش قیمت ها هم باشیم، باز کاهش نخواهیم داشت و مشتریان منتظر کاهش قیمت تیرآهن داخلی نباشند.

طبق نمودار قیمت رشد، داده ها نشان می دهند که نرخ قراضه از اوایل امسال تا اواسط مرداد ماه با رشد پلکانی و به صورت تدریجی تقریباً ١٠ ال ٢٠ تومان در هر هفته افزایش داشته است. طبق نظر کارشناسان، پس از آن تا اوایل بهمن ماه با وجود این که همچنان نرخ قراضه روند رو به جلو داشته است اما هیجان خاصی در بازار آن گزارش نشده است و همین امر هم به ثابت ماندن قیمت تیرآهن تا حد زیادی کمک کرده است.

به طور کلی قیمت تیرآهن به جز هفته اولیه اردیبهشت ماه سال جاری، تا کنون برگشت قیمت رو به عقب نداشته است. بنابراین با این اوصافی که ذکر شد انتظار کاهش قیمت تیرآهن توسط کارخانه های داخلی یک پیش بینی نادرست و واهی است و خریداران هم منتظر این اتفاق نباشند.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0