0
مرکزآهنمقالات آهنخبرهای بازار آهنپیشامدهای تعیین قیمت آهن آلات در بازار توسط دولت

پیشامدهای تعیین قیمت آهن آلات در بازار توسط دولت

5 سال پیش1330بازدید0دیدگاه
پیشامدهای تعیین قیمت آهن آلات در بازار توسط دولت

موارد اثرگذار بر قیمت آهن آلات در بازار

قیمت آهن آلات یکی از تاثیر پذیرترین مسائلی است که پیشامدهای هر نوع دخالت و ایجاد حدود توسط دولت در بازار، ناهماهنگی نرخ تولیدات با کیفیت آنها خواهد بود.اگرقیمت شمش یا میلگرد بر پایه واقعیت های بازار، نرخ مواد اولیه، هزینه های انرژی و دستمزد و…و البته مطابق با قیمت آهن آلات در بازار جهانی تعیین شود بهتر از این است که به صورت دستوری قیمت ویژه ای مشخص شود ویا اینکه قوانینی به تولیدکنندگان و بازار تحمیل شود که با تعیین دستوری نرخ فرقی نداشته باشد. سالها نظاره گر نتایج تعیین نرخ و مداخله دولت در بازار را بودیم. پیامدهای آن تصمیم ها تا سال گذشته نیز ادامه داشت.وقتی یک نیرو خارج از بازار وضعیت قیمت را کنترل میکند کمترین اتفاقی که می افتد غیرواقعی بودن قیمت هاست.بصورت حتم نرخ واحدهای تولیدآهن آلات همیشه ثابت نخواهد ماند. دراین شرایط تولیدکننده ورق یا میلگرد و یا هر فرآورده دیگر دو راه بیشتر ندارد:

  1. قیمت آهن آلات تولیدی خود را با بهره بسیار ناچیز و حتی با ضرر بفروشد.
  2. باید با اندیشه قیمت آهن آلات را کم کند.

مدیرشرکت ام سون متالز در این باره می گوید :حدود ١١ درصد تفاوت قیمت شمش فولادی بابت پوشش هزینه تولید و تبدیل آن به میلگرد از موارد سود نوردکاران در نظر گرفته شده است.طبق تجربه ٣٠ ساله دخالت دولت در اقتصاد قیمت آهن آلات نتیجه خوبی نداشته ودر آینده نیز به همین صورت خواهد بود.همچنین رضا زائر حیدری به عنوان یکی ازتحلیلگران بازار در خصوص این قانون می گوید:دخالت دولت در قیمت گذاری در روال روزمره عرضه و تقاضا اختلال ایجاد می کند.

دولت باید یا به هیچ عنوان و در هیچ قسمت از روند تولید آهن آلات دخالت نداشته باشد یا اینکه با دخالت در شروع زنجیره تولید بهره تولیدکنندگان شبه دولتی را تضمین کند، تا پایان زنجیره نیز این شیوه دستوری را وادار است که اعمال کند .به صورتی که مقررات جدید وزارت صنعت،معدن و تجارت نشانه این گفته است.

قیمت آهن آلات,قیمت میلگرد

 

تصویبات وزارت صنعت و معدن در خصوص تعیین قیمت آهن آلات

قیمت آهن آلات برای فروش شمش در بازار بورس ۸۹ درصد نرخ فروش میلگرد در بورس به شرح توضیحات زیر تعیین می شود قابل ذکر است رعایت قیمت بالا به دلیل تنظیم بازار تولید فولاد و در مسیر سیاست های این وزارت خانه لازم است.

  • قیمت میلگرد بر پایه فروش متوسط میلگرد آج دار و میلگرد کلاف دار شرکتهایی همچون فولاد خراسان ،فولاد میانه ،ذوب آهن اصفهان و فولاد سپند فراب کویر کاشان در بورس کالا تعیین می شود.
  • شرکتهای گفته شده موظف به ارائه ۵۰ درصد از تولیدات خود در بازار بورس هستند.
  • محاسبه قیمت میلگرد، براساس نرخ هفتگی فروش نقدی میلگردهای شرکت های یاد شده در بورس میباشند.
  • بورس کالا موظف به تعیین قیمت میلگرد به صورت هفتگی بوده و قیمت شمش بر اساس آن قابل محاسبه است.
سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
جهت ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید