0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت ورق گالوانیزه طی هفته گذشته

قیمت ورق گالوانیزه طی هفته جاری نوسانات زیادی داشته است. نوسان هاي قيمتي همواره دو روي يك سكه اند كه شرايط متفاوتي را براي فعالان بازار و مشتريان ايجاد مي كنند و بازار ورق فولادی نيز از اين امر مستثنا نيست.

افزايش قيمت آهن آلات و به خصوص قیمت میلگرد و قیمت ورق گالوانیزه در اوايل دي ماه كه همزمان با استقبال خريداران بود، باعث انتقال بخش زيادي از محصول كارخانه ها به انبار ها و انباش محصول گرديد. با فروكش كردن جو افزايشي قيمت ورق فولادی از جمله قیمت ورق گالوانیزه و حجم موجودي بالاي واسطه ها ، عملا  كفه ترازوي بازار در سمت عرضه كننده سنگين تر شد و باعث  ايجاد رقابت منفي در قيمت و كاهش قيمت ها در اين بخش شد.

با توجه به نوسانات بازار مشاهده شد که قیمت ورق گالوانیزه نیز از این امر مستثنا نبوده است و تغییرات زیادی داشته است. همان طور که مشاهده شد قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه برای ضخامت 50 میلی متر به میزان 3910 تومان گزارش شده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی ثابت باقی مانده است. این در حالی است که پیش از این طی هفته گذشته شاهد روند افزایشی قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه بودیم.

ولی با فرا رسیدن هفته جاری و کاهش بیشتر میزان تقاضا کارخانجات ناچار به کاهش قیمت های پیشنهادی خود شدند و قیمت ورق فولاد مبارکه نیز از همین روند تبعیت کرده است. هم چنین مشاهده شد که قیمت ورق فولاد مبارکه طی روزهای پایانی هفته جاری مجددا ثابت شده است.

افت میزان تقاضا طی هفته گذشته

به نظر مي رسد رسوب كالا در انبار ها و خريدهايي كه در اين شرايط و با قيمت پايين انجام مي شوند، عملا امكان تعيين قيمت واقعي را دشوارتر از هميشه نموده و همه اين عوامل گريبان بازار بيمار آهن آلات را گرفته است.

بازار اكنون با يك شرايط خاص و سكون روبروست و رقابت منفي قيمت محصولات فولادی و قیمت ورق گالوانیزه برای برخي توليدكنندگان و فعالان نيز با ايجاد دو دلي در خريداران، بيش از پيش به اين وضع دامن مي زند.

ورق سیاه اصفهان

طی هفته گذشته بازار ورق فولادی روند رو به رشدی داشته است و رشد شدیدی در قیمت ها ملاحظه گردید. در بازار داخلی عملا فعالیت خرید عمده ای وجود نداشته و میزان تقاضا بسیار کم بوده است. این در حالی است که در بازار بورس معاملات نسبتا خوبی صورت گرفت. این در حالی است که طی هفته جاری بازار ورق فولادی روند منفی را تجربه کرده است.

اگرچه می توان گفت که هنوز تمامی واحدها از روند کاهشی قیمت ورق گالوانیزه پیروی نکرده است ولی جهت گیری کلی بازار به سمت کاهش قیمت ها می باشد. هم چنین با در نظر گرفتن کاهش نرخ دلار در بازار داخلی باید منتظر افت بیشتر قیمت ها در بازار باشیم. طی هفته جاری بازار بورس یک روز آرام را تجربه کرده است و اکثرا نسبت به آینده بازار امیدوار شده اند.

کاهش میزان معاملات صورت گرفته

با این حال معاملات صورت گرفته در حجم اندکی بوده است و ظرفیت های بالا معامله نشده است. بنابراین طی هفته جاری شاهد عقبگرد بازار ورق فولادی بودیم و از هیجانات موجود در بازار طی هفته گذشته کاسته شده است. این روند در بازار جهانی نیز مشاهده شده است به طوری که در کشور چین طی هفته جاری قیمت ورق سیاه در بازار داخلی روند نزولی داشته است.

این در حالی است که سطح فعالیت های تجاری و معاملات پایین رو به متوسط بوده است. در طی این هفته قیمت بازار فیوچرز چین نیز نوسان داشته است و همه خریداران منتظر یک وضعیت مشخص می باشند. به علاوه به دلیل فصل زمستان تقاضا در چین پایین آمده است. موجودی انبارهای بازار به طبع در سطح پایین می باشند که این امر به افزایش قیمت ورق سیاه کمک می کند. در هر حال قیمت فولاد خام کاهش یافته که تاثیر منفی بر قیمت ورق فولادی گذاشته است. انتظار می رود که قیمت ورف فولادی در بازار جهانی طی هفته آتی روند نزولی داشته باشد.

بايد منتظر ماند تا با كاهش تدريجي موجودي انبارها كه احتمالا تا نيمه هاي بهمن ماه به طول خواهد انجاميد، بار ديگر شاهد بهبود معاملات و ورود تقاضاي تازه به بازار باشيم. البته با توجه به افزايش اخير نرخ ارز و كم رمقي بازار داخلي ، احتمالا توجه آن دسته از توليدكنندگاني كه توانايي آن را دارند، بيشتر به سمت افزايش صادرات خواهد بود كه طبيعتا آن هم به مرور با كمتر شدن عرضه داخلي تأثير خود را بر بهبود شرايط و واقعي تر شدن قيمت ها خواهد گذاشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0