0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

چشم انداز بازار ورق گالوانیزه در روز های آغازین هفته

طبق بررسی های انجام شده، هفته گذشته، هفته سختی برای فولادی ها به حساب می آید. اخبار منتشر شده در روز های گذشته هم نشان دهنده این است که در نخستین روز های کاری هفته، بورس تهران شاهد فشار فروش و اصلاح قیمت ها به خصوص در نماد های کامودیتی محور مواجه شد. علاوه بر این، در روز های پایانی هفته گذشته هم افت قیمت فلزات رنگین اتفاق افتاد که به قرار گرفتن بازار در روز های پایانی سال و شب عید، دامن زده است. به گفته کارشناسان، اگر بازار مدیریت نشود امکان بروز نوسانات در قیمت ورق گالوانیزه و سایر محصولات فولادی به وجود خواهد آمد.

زیرا کلیه بخش های صنعت فولاد حالت زنجیره وار و متصل به هم است و تغییراتی که در نرخ مواد اولیه، بخش انرژی، قیمت های جهانی و… بروز می کند به طور مستقیم و غیر مستقیم بر محصولات نهایی تاثیر گذار است.

از طرفی عکس این ماجرا هم صادق است. برای مثال تغییراتی که در گروه خودرویی به وجود می آید نیز می تواند نشات گرفته از تغییرات قیمت ورق در بازار باشد. خصوصا در شرایط کنونی بازار که بخش خودرو با تقاضای خوبی مواجه بود و نمادهای این گروه موفق شدند هفته گذشته را با ثبت یک رشد دیگر ( البته در نمادهای سایز متوسط به پائین ) پشت سر بگذارند.

علاوه بر این، با توجه به بحث نوسازی خودرو های فرسوده و نزدیک شدن به روز های پایانی سال که موجب داغ تر شدن بازار خودرو شده است، انتظار می رود که میزان تقاضا برای خرید ورق نیز افزایش پیدا کند. البته تجربه ثابت کرده است که در صنعت فولاد هر کجا افزایش تقاضا مطرح باشد، احتمال رشد قیمت ها نیز وجود دارد.

قیمت ورق گالوانیزه کارخانجات مختلف در هفته جاری

علاوه بر این، اخبار منتشر شده حاکی از آن است که در گروه فولادی و سنگ آهنی علیرغم این که بورس کالا شاهد رشد قیمت ورق و شمش بوده است اما معاملات انجام شده ضعیف ، کم رمق و با فشار نسبی فروش همراه بود. در حال حاضر قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس بارگیری از انبار اصفهان با ضخامت 0.5 میلی متر و عرض  1 متر در حدود 3870 تومان اعلام می شود. اما کارشناسان فعلا هیچ حدسی را در مورد چگونگی روند قیمت این محصول در سال آینده ارائه نمی کنند.

شنیده ها حاکی از آن است که تحولات بورس کالا نتوانسته است  آن طور که باید و شاید روند معاملات اوراق بهادار مربوطه را تحت تاثیر قرار دهد. در این میان، طی روز های اخیر، فولاد در بازار شانگهای نیز رشد قیمت قابل توجهی را تجربه کرده است. که احتمال می رود این موضوع به دنبال مشغول بودن این کشور به ساخت و ساز های داخلی به وجود آمده باشد.

قیمت ورق گالوانیزه

از بررسی این مسایل که بگذریم، در بازار صادرات ورق گالوانیزه رشد قابل توجهی دیده نمی شود. وضع بازار داخلی نیز در این روز ها به این صورت است که گاها معاملات انجام شده حاوی محصولاتی با کیفیت پایین بوده است. البته گفته می شود که در امر تولید ورق گالوانیزه و به طور کلی ورق، این مسئله کمتر به چشم می خورد و تولید مقاطع طویل بی کیفیت بیش تر اتفاق می افتد اما در حوزه ورق هم کمابیش شاهد این مسئله هستیم.

مروری بر نوسانات قیمت محصولات فولادی در هفته جاری

در حال حاضر قیمت ورق گالوانیزه فولاد با ضخامت ۵٠ و عرض ١.٢۵ در حدود ٣٩٣٠ تومان اعلام می شود. علاوه بر این، ورق گالوانیزه ۶٠ هم با عرض ١.٢۵ با قیمتی معادل ٣٩٢٠ تومان و با نرخ ثابت به بازار عرضه می گردد. اما نکته این جاست که وقتی ورق یا سایر محصولات فولادی در بازار داخلی با کیفیت پایین عرضه می شود، خواه ناخواه خبر آن به کشور های دیگر هم انتقال پیدا کرده و باعث سلب اعتماد از خریداران خارجی و در نهایت ضعیف شدن بازار صادراتی خواهد شد.

به طور کلی بازار داخلی و خارجی به صورت دو سویه به شدت بر هم تاثیر می گذارند و کسی نمی تواند منکر این تاثیرات دو جانبه باشد. همان طور که در حال حاضر شاهد آن هستیم که با توجه با قیمت های جهانی و نزدیک شدن به روز های پایانی سال، قیمت ورق گالوانیزه، ورق رنگی و ورق سیاه با نرخ ثابت اعلام می شود. برای مثال امروز در تاریخ سه شنبه ١۵ اسفند ٩۶ نرخ انواع ورق در کارخانه ذوب آهن اصفهان با ثبات نسبی همراه بوده است.

تاثیر اقدامات ضد دامپینگ بر بازار صادرات

از طرف دیگر سوالاتی هم در مورد محصولات کارخانه فولاد مبارکه اصفهان برای کارشناسان به وجود آمده است. آن ها بر این باورند که مدیران فولاد مبارکه قیمت های محصولات صادراتی خود را افشا نمی کنند و پیوسته از این مدیران درخواست می کنند که در این مورد پاسخ گو باشند. برخی هم معتقدند که دامپینگ اعتبار  فولاد ایران را در سطح جهانی خدشه دار کرده است.

با این حال تا کنون کسی به این سوالات پاسخ مشخصی نداده است و معلوم نیست که چرا یوروفر و انجمن اهن و فولاد اروپا تصمیم گرفت که چنین رایی اتخاذ کرده و تنبیهات ضد دامیپینگ را برای صادرات  فولاد ایران وضع کرد. اما شاید پاسخ این سوال را بتوان در معاملات صادراتی اخیر این کارخانه با طرفین خارجی جست و جو کرد.

زیرا گفته می شود که این کارخانه نرخ محصولات خود را ارزان تر از حد معمول عرضه می کند و همین امر سبب بروز چنین مشکلاتی شده است اما هیچ کس هیچ توضیحی در این باره نمی دهد. البته همان قضیه فولاد بی کیفیت و شایعاتی که در مورد ورق فولادی و سایر محصولات این کارخانه منشر شد نیز شاید بی تاثیر نباشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0