0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قسمت پنهان فروش خارجی آهن ایران

تولیدکنندگان آهن ایران با ۵۰ سال سابقه تولید و صدها کارخانه بخش خصوصی کوچک و متوسط و دهها هزار نفر کارگر شاغل همانند دیگر صنایع پایین دستی و مصرف کنندگان در سه سال اخیر با مشکلات و معضلات عدیده ای در خصوص تامین مواد اولیه مصرفی خود مواجه شده اند. مصرف کارخانجات عضو این سندیکا، آهن است که با تبدیل آن به لوله و پروفیل ۶۰۰ گروه کالایی با ارزش افزوده بالا و اشتغال آفرینی تولید می شود.

با این حال نبود مواد اولیه در دسترس و گرانی داخلی و بالا بودن تعرفه واردات این مواد اولیه مورد نیاز منجر به کاهش قدرت رقابتی و افزایش نامتعارف قیمت تمام شده و به تبع آن تشدید رکود و زیان دهی این بخش مهم تولیدی اقتصادی شده است.

و بدتر اینکه در این راستا صنایع بزرگ خصولتی تولیدکننده آهن ضمن گرانفروشی به صنایع پایین دستی و مصرف کنندگان داخلی، اقدام به صادرات مواد اولیه مورد نیاز داخل آن هم به روش ارزان فروشی صادراتی به چندین کشور و حتی دامپینگ برای اروپایی ها می کند (بعلت صادرات ارزان قیمت مجتمع فولاد؛ علیه آهن ایران در اروپا پرونده شکایت دامپینگ گشوده شده و در جریان است) و ما را مجبور به واردات همان ورق سیاه با قیمت های بالاتر کرده‌اند.

 و این اقدامات سبب تضعیفات جهت تامین مواد اولیه کلیدی مورد نیاز داخل کشور شده و متاسفانه صادرات آهن خام مورد نیاز کشور از جمله ورق سیاه هماکنون نیز در حال انجام است. صادرات ورق سیاه ایران به اتحادیه اروپا رشد بالایی را در سال­های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی تجربه کرد، اما در سال ۲۰۱۶ میلادی صادرات این کالا کاهش یافت و در سال ۲۰۱۷ میلادی عملاً متوقف گردید.

مشکلات تامین مواد اولیه

در پنج­ماهه اول سال ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن، صادرات ورق سیاه ایران با ۹۷ درصد کاهش از ۴۳۵ هزار تن به ۱۵ هزار تن تنرل پیدا کرد. نظر به اهمیت بازار اتحادیه اروپا برای صادرات ورق سیاه ، از دست دادن بازار این اتحادیه منجر به کاهش ۸۰ درصدی کل صادرات ورق سیاه کشور شد. بررسی آمارهای تجاری نشان­دهنده این موضوع می­باشد که با توجه به عدم تغییر در حجم واردات ورق سیاه اتحادیه اروپا در هفت­ماهه اول سال ۲۰۱۷ میلادی، ایران بازار ورق سیاه خود در اتحادیه اروپا را به کشورهای ترکیه، هند و مصر واگذار کرده است.

بررسی و واکاوی روند صادرات ورق سیاه ایران به اتحادیه اروپا نشان می­دهد که صادرات ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی با ارزان­فروشی گسترده توام است، به صورتی که بهای واحد صادراتی ایران به اتحادیه اروپا تا سطح ۳۰ درصد زیر قیمت­های مرجع جهانی تحویل بنادر جنوب اروپا تنزل پیدا کرد. در همین شرایط بهای اظهاری صادراتی در گمرک­های داخلی توسط صادرکنندگان دو برابر و بهای فروش داخلی تا بیش از ۵۰ درصد بالاتر از بهای صادراتی به اتحادیه اروپا بود.

نظر به وسعت و حجم و ارزش بالای میزان دامپینگ (فروش زیر قیمت) در صادرات ورق سیاه ایران و چهار کشور دیگر به اتحادیه اروپا، این اتحادیه از تابستان سال ۱۳۹۵ بررسی موضوع و انجام اقدامات در این خصوص را در دستور کار خود قرار داد. در نهایت با توجه به بررسی­های صورت گرفته و مدارک و مستندات، شرکت مجتمع فولاد به همراه چند شرکت دیگر در کشورهای روسیه، آکراین و برزیل متخلف شناخته شدند و به عنوان جریمه دامپینگ (فروش با قیمت زیر بهای بازار) عوارض قطعی ۵۷.۵ یورو بر کیلوگرم بر واردات ورق سیاه از ایران وضع شد که به کل واردات از ایران تعمیم داده شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0