0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

چشم انداز بازار میلگرد

قیمت میلگرد ذوب آهن ایران درحال‌حاضر حدود۲۳۰۰ تومان است که نشانگر سهم ۶۱ درصدی از کل ظرفیت خرید میلگرد ذوب آهن در کشور است. در عین حال، ظرفیت تولید و ساخت  در سال گذشته ۱۵/۱ میلیون تن و تولید  حدود ۹/۵ میلیون تن بوده است. این در حالی است که فهرستی طولانی از پروژه‌های ساختمانی در حال ساخت در ایران وجود دارد که از آنها در راستای دستیابی به سند چشم‌انداز صنعت  در کشور در سال ۱۴۰۴ خورشیدی (۲۰۲۵ میلادی) بهره‌برداری می‌شود.

جهت مشاهده شرایط صادرات میلگرد کلیک کنید.

قیمت خرید میلگرد ذوب آهن ایران در سال گذشته میلادی حدود ۱۹۰۰ تومان افزایش یافت وتولید از رقم ۱۵/۱ به رقم ۱۸/۳ میلیون تن در سال گذشته میلادی رسید. در سال جاری میلادی نیز ظرفیت تولید حدود ۱/۹ میلیون تن افزایش خواهد یافت. همچنین پیش‌بینی می‌شود ظرفیت تولید در سال آینده میلادی (۲۰۱۸) به میزان ۲/۵۲ میلیون تن، در سال پس از آن (۲۰۱۹ میلادی)   به میزان ۳/۱ میلیون تن و در سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹ خورشیدی) به میزان ۳/۸ میلیون تن افزایش پیدا کند و در نهایت در سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰ خورشیدی) ظرفیت تولید میلگرد ذوب آهن ایران به حدود ۳۰ میلیون تن برسد.

 

افزایش ظرفیت برای صادرات میلگرد ذوب آهن

 

با توجه به اینكه پیش بینی افزایش صادرات برای محصول میلگرد ذوب آهن شده ، ایران نیز تدابیری برای افزایش ظرفیت اندیشیده است. کارخانه جدیدی در ایران تولید را آغاز کرد. با شروع تولید این واحد، نه تنها تولید داخلی ایران افزایش می یابد بلکه توان صادراتی این کشورهم بالا می رود. یک کنسرسیوم متشکل از شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و همچنین شرکت احداث صنایع و معادن سرزمین پارس (پامیدکو) در منطقه اردکان استان یزد تولید به ظرفیت ۱.۲ میلیون تن به صورت سالیانه را آغاز کردند.

 

کارخانه های میلگرد ذوب آهن  که در حال حاضر در بازارداخلی ایران مشغول به فعالیت هستند از افتتاح این کارخانه سود خواهند برد. در عین حال کارخانه  قصد دارد وارد بازار صادراتی نیز شود.

قیمت میلگرد روز اصفهان

کاهش ۱۸ درصدی صادرات میلگرد ذوب آهن ایران در مهر ماه

هرچند كه پیش بینی ها حاكی از روند افزایشی قیمت میلگرد ذوب آهن بود اما شواهد در ماه گذشته عكس آن را نشان داد. بر اساس آمار کشتی های صادراتی از بنادر ایران، صادرات  در هفتمین ماه از سال ۹۶ بالغ بر ۲۱۷ هزار تن گزارش شده که ۱۸ درصد کمتر از شهریور ماه است. صادرات میلگرد ذوب آهن ایران در شهریور ماه امسال ۲۶۴ هزار و ۵۰۰ تن گزارش شده است.

 

دكتر جعفری طهرانی معتقد است دلیل  کاهش قیمت میلگرد ذوب آهن احتمالا محدودیت معاملاتی بود که در چین به علت تعطیلات  اول تا نهم اکتبر روی داد. همچنین بازار داخلی  ایران نیز بسیار ناپایدار بود چرا که در اواسط ماه مذکور نوسانات قیمت میلگرد ذوب آهن در بازار مشاهده شد.

 

اصلی ترین واردکنندگان  ایران در مهر ماه مصر با واردات ۶۰ هزار تن، امارات با ۵۷ هزار تن و سودان با ۳۵ هزار تن بودند.

 

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری