2.7/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

دستورالعمل جدید شورای رقابت برای قیمت ورق فولادی

شورای رقابت پس از نوسانات متعدد راجع به قیمت مواد اولیه کارخانجات تکمیلی لوله و پروفیل، اقدام به حذف تعرفه های واردات کرده و قیمت های جدیدی را به بازار بورس کالا اعلام کرده است. طی این ابلاغیه ها بازار بورس قیمت ورق های فولادی با ضخامت کم تر از 5 میلی متر در تابلوی خود اعلام خواهد کرد. سازمان شورای رقابت طی هفته گذشته دستورالعمل جدیدی را برای تنظیم بازار ورق گرم فولادی ابلاغ کرده است.

طی این دستورالعمل در جهت تنظیم بازار انحصاری ورق های فولادی با ضخامت کم تر از 5 میلی متر طبق میانگین قیمت جهانی این محصول و نرخ ارز اعمال خواهد شد. در حال حاضر در مورد نحوه عملکرد شورای رقابت در تعیین قیمت ها بیان شده است که روند بازار بورس کالا براساس تعیین قیمت ها بنا شده است با این حال متخصصان دولتی در برابر این مسئله مقاومت نشان می دهند. در حال حاضر بنابر ابلاغیه شورای رقابت قیمت گذاری جدید ورق های فولادی با ضخامت کم تر از 5 میلی متر براساس شیوه جدید با توجه به متوسط نرخ جهانی این محصول و نیز نرخ ارز تعیین می گردد.

قیمت آهن آلات میلگرد

برخی بر این باورند که این تصمیم گامی در جهت به وجود آوردن بازار رقابتی برای این محصول می باشد به گونه ای که خریداران قادر باشند در قیمت های رقابتی که برای آن ها مناسب تر بوده شرکت کنند. هم چنین ابلاغ این دستورالعمل قیمت گذاری نه تنها بر روی ورق گرم b فولادی تاثیرگذار می باشد بلکه بر روی ورق گرم c نیز با ضخامت های بیشتر تاثیر بیشتری داشته و برخی معتقدند که در صورتی که تمامی محصولات شرکت فولاد مبارکه به صورت رقابتی در بازار بورس عرضه گردد شرایط بهتری در بازار حاکم خواهد شد.

در حال حاضر قیمت تمام شده برای مواد اولیه در تولید کارخانجات لوله و پروفیل بسیار بالا بوده و باید هزینه ها کاهش یابد. بنابراین دستورالعمل جدید می تواند سبب خارج شدن شرکت ها از رکود گشته و لازم است سایر بخش های اقتصادی کشور نیز کمک کرده تا این مشکلات در صنعت فولاد به زودی تمام گردد. هم چنین در حال حاضر بازار بورس کالا تحت تاثیر کارخانه فولاد مبارکه بوده و رانت موجود را می توان دلیلی بر عدم اجرای دستورالعمل جدید شورای رقابت بر شمرد.

مطمئنا تا زمانی که شفاف سازی ایجاد نگردد فساد و رانت در شرکت های دولتی و شبه دولتی وجود دارد و زمانی کاملا شفافیت سازی ایجاد خواهد شد که همگی به نهادهایی که ایجاد شده است تن دهیم. به گفته دکتر هاشم باروتی فعال کالا و کارشناس بورس در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه از طریق کدهایی که دارد و هم چنین کارگزاری که با آن هماهنگ می باشد به مشتریان خود اجازه نمی دهد که رقابت صحیح و سالمی داشته باشند که این کار برخلاف عرف بین المللی می باشد. شرکت فولاد مبارکه عمده عرضه هایی که انجام می دهد به صورت فروش درب کارخانه (مچینگ) با قیمت های تعیین شده از سوی کارخانه می باشد با این حال می تواند ادعا کند که تمامی عرضه محصولات خود را در داخل بازار بورس انجام می دهد.

این عرضه شامل اعمال 20 درصد عوارض گمرکی می گردد که اگر شرکت فولاد مبارکه بخواهد به این صورت قیمت گذاری کند به طور کلی صنایع زیر دستی و نیز مصرف کنندگانی را که به محصولات این شرکت نیاز دارند تضعیف خواهد کرد. به گفته منابع خبری در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه به میزان 20 درصد عرضه مستقیم در بازار بورس دارد این در حالی است که بیش از 80 درصد عرضه این کارخانه به صورت فروش درب کارخانه بوده که فقط در بازار بورس ثبت می گردد. با این حال برخی از خبرگذاری ها نیز انجام پروسه های اداری و اعمال برخی تغییرات را دلیلی بر اجرا نشدن دستورالعمل شورای رقابت مبنی بر قیمت گذاری جدید ورق گرم دانسته اند. اجرای این دستورالعمل لازم بوده و در صورت اجرا نشدن جرم محسوب شده و پیگرد قانونی دارد. با این حال کوتاهی در اجرای این دستورالعمل به نفع هیچ کس نمی باشد. به گفته دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی ایران با نگاه به شرح وظایف شورای رقابت به چرائی ورود اینشورای فرا قوه ای به موضوع فروش محصولات فولاد مبارکه در بازار بورس کالا پی خواهیم برد.

در مسائلی که انحصار و تمرکز بیش از حد وجود داشته باشد به گونه ای که فروشنده انحصاری بتواند با اعمال خود بر فروش بالاتر از نرخ های معقول اثر بگذارد این شورا وارد عمل میگردد. فولاد مبارکه در صورت تصمیم گیری شورای رقابت بورس کالا ملزم می گردد تا منصفانه تر با مصرف کنندگان برخورد کرده و رفتاری معقول و تجاری داشته باشد. نباید احساس شود که بازار بورس کالا دفتر فروش یک عرضه کننده بوده و تصمیم شورای رقابت بایستی سبب جلب اعتماد مصرف کنندگان گردد.

قیمت آهن اصفهان

درخواست سقف مجاز 5 درصدی محصولات فولادی و اجرای دستورالعمل قیمت گذاری ورق فولادی در بازار بورس

چند روز اخیر نامه ای از سوی سندیکای لوله و پروفیل ایران به مدیر شرکت بورس مبنی بر درخواست تعیین سقف مجاز زقابت محصولات فولادی تا 5 درصد فرستاده شده است. مشروح این نامه به این صورت است که قیمت ورق فولادی و آهن آلات طی دو ماه گذشته در بورس کالا به شدت افزایش یافته است که یکی از دلایل آن سقف مجاز رقابت تا 10 درصد در هر عرضه بوده است. افزایش 10 درصدی قیمت پایه ی محصولات سبب تخریب و تلاطم قیمتی در بازار بوده و در یک روز در معاملات محصولات فولادی بسیار سنگین و شکننده می باشد. بنابراین درخواست شده است که ضمن دستورالعمل شورای رقابت در خصوص تنظیم بازار ورق سقف مجاز محصولات فولادی در بازار بورس کالا حداکثر 5 درصد تعیین گردد.

 

2.7/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0