0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت محصولات فولادی در شوک نرخ ارز

افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر بازار فولاد را همچون سایر بازارهای کالایی در شوک عمیقی فرو برد. هیجانات ایجاد شده در این بازار سبب افزایش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی در روزهای گذشته گردید. این در حالی است که اکثر فعالان بازار بر این باورند که این افزایش قیمت هیجانی بوده و به زودی افزایش قیمت ها متوقف خواهد شد. علت این امر این است که در حال حاضر تقاضای موثری در بازار وجود نداشته و خریداران در انتظار ثبات قیمت ها می باشند.

این افزایش هیجانی قیمت ها چندان خوش بینانه نبوده زیرا نرخ ارز در هر صورت ثابت نبوده و افزایش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی نیز متاثر از افزایش نرخ بی ثبات ارز صورت گرفته است.  هم چنین بررسی نشان می دهد که در هفته جاری قیمت ورق فولاد مبارکه به میزان 12 درصد افزایش یافته است و این میزان افزایش قیمت در بازار داخلی بی سابقه بوده است. نکته ای که باید مورد بررسی قرار گیرد این است که چرا نرخ دلار تا این حد بر قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر کارخانجات تولیدی تاثیرگذار بوده است.

این در حالی است که این کالاها در حال حاضر مصرف داخلی دارند. بنابراین رشد نرخ دلار نباید تاثیر چندانی بر قیمت این محصولات داشته باشد. هم چنین در حال حاضر تقاضای واقعی در بازار وجود ندارد بنابراین تاثیر 24 ساعته نرخ دلار بر افزایش قیمت این محصولات جای تعجب دارد. بنابراین باید دید به چه دلیل نرخ ارز توانسته بر قیمت محصولاتی که با ارز ارتباطی نداشته و داخلی می باشد تاثیر بگذارد.

تاثیر جهانی بر افزایش قیمت محصولات فولادی

جو روانی ایجاد شده به علت افزایش ناگهانی قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی کارخانجات داخلی تحلیل گران و فعلان بازار را نگران کرده است. نخستین افزایش قیمت محصولات فولادی در سال 97 با افزایش قیمت آهن اسفنجی آغاز گردید و شاهد افزایش قیمت 80 تومانی این محصول در بورس کالا و در نخستین روزهای سال بودیم. پس از آن شاهد افزایش نرخ شمش در بازار داخلی بودیم و پس از آن نیز قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر کارخانجات، قیمت تیرآهن و در نهایت ورق با افزایش مواجه گردید.

هم چنین باید در نظر داشت که این افزایش قیمت مداوم نخواهد بود و شاهد ایست در روزهای آتی خواهیم بود. دلیل این ایست قیمت نیز این است که تقاضای واقعی در حال حاضر در بازار وجود نداشته و همین امر ترمز افزایش قیمت محصولات خواهد بود. بنابراین مشاهده کردیم که معاملات انجام شده در بازار بورس در روز یکشنبه تنها جنبه روانی داشته و محصولات با قیمت هایی غیر عقلانی به فروش رسیدند. هم چنین نکته حائز اهمیت دیگر این است که برخی به علت دسترسی نداشتن به بازار ارز برای اندوختن سرمایه به بازار فولاد دل بسته اند و همین امر بهانه ای برای افزایش قیمت محصولات فولادی شده است.

قیمت امروز میلگرد ذوب آهن اصفهان

هم چنین به علت عدم ثبات قیمت ارز در بازار باید توجه داشته باشیم که در نهایت واسطه گرهایی که در حال حاضر به این جو روانی دامن زده اند دچار زیان خواهند شد. بنابراین با توجه به این که در حال حاضر جو روانی در بازار فولاد ایجاد شده است میزان تقاضا چندان مطلوب نبوده و بازار به حالت رکود در آمده است. در حقیقت می توان گفت که بازار فولاد در روزهای اخیر حالتی بیمارگونه داشته و روند افزایشی و یا کاهشی نامنظمی را در پیش گرفته است.

تصمیم دولت بر حمایت از تولید کنندگان ایران بر محصولات فولادی

در سال های گذشته در روزهای ابتدایی فروردین تمامی خریدارانی که در روزهای پایانی اسفند اقدام به خرید کرده بودند محصولات خود را می فروختند این در حالی است که در سال های قبل افزایش قیمتی به این اندازه در فروردین ماه مشاهده نشده است. هم چنین در روزهای ابتدایی سال به علت افزایش نرخ بی سابقه ارز میزان محصولات انباشته شده در انبار افزایش یافت.

هم چنین پیش بینی شد که با افت نرخ ارز قیمت محصولات فولادی نیز کاهش خواهد یافت و تولیدکنندگان در انتظار کنترل نرخ ارز از سوی دولت می باشند. هم چنین آمار منتشر شده نشان می دهد که بازار تاکنون چنین شیب قیمتی را تجربه نکرده است و در سال های گذشته با افزایش نرخ ارز تنها شاهد افزایش اندکی در بازار محصولات فولادی بودیم.

این در حالی است که این بار افزایش ناگهانی نرخ ارز حتی موجب افزایش شدید در قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس کالا نیز گردید. در روزهای اخیر بازار به گونه ای شده است که تولیدکنندگان ترجیح می دهند تنها مواد اولیه تولید کنند زیرا فروش این محصولات برای آن ها مقرون به صرفه تر می باشد. با این حال با توجه به تصمیم دولت در خصوص حمایت از کالای ایرانی تولیدکنندگان به تولید سایر محصولات فولادی نیز تمایل نشان داده اند.

هم چنین مشکل دیگری که در حال حاضر در بازار این محصولات وجود دارد این است که با توجه به کاهش میزان تقاضا خرید در بازار داخلی تولیدکنندگان ترجیح می دهند که حجم زیادی از تولیدات خود را به صادرات اختصاص دهند و برای آن میزان تولید داخلی نیز با کمبود آب و مواد اولیه مواجه می باشند. بنابراین می توان گفت که عدم تقاضای واقعی نیز عامل دیگری برای افزایش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر کارخانجات می باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0