0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

روند صعودی قیمت نبشی و ناودانی در روزهای ابتدایی هفته

خواسته یا ناخواسته روند افزایشی نرخ ارز طی هفته گذشته تاثیر شدیدی بر قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی گذاشته است. این امر سبب شد تا شاهد افزایش شدید قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی طی هفته گذشته باشیم. با این حال فعالان بازار بر این باورند که روند صعودی افزایش نرخ این محصولات شدیدا غیر منطقی بوده و دیر یا زود شاهد افت نرخ و یا ثبات محصولات در بازار خواهیم بود. این در حالی است که تقاضای واقعی در بازار از بین رفته است و اکثر تقاضاها بیشتر به صورت خرده در بازار وجود دارد.

در روزهای اخیر افزایش قیمت محصولات بیشتر هیجانی بوده و این روند برای بازار داخلی و صادراتی ایران چندان مناسب نمی باشد. علت این امر این است که این خریدها در شرایط هیجانی در بازار به وجود آمده است. نوسانات شدید در بازار ارز سبب شده است که تمایل به خرید و انبار کردن محصول در نتیجه نگرانی از افزایش بیشتر قیمت ها افزایش یافته است.

نخستین افزایش قیمت در سال جدید افزایش قیمت آهن اسفنجی بوده است و پس از آن سایر محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی نیز افزایش یافت. برخی از فعالان بازار در خصوص روند کلی بازار آهن آلات در سال جاری اعلام کرده اند که با افزایش قیمت محصولات فولادی موافق نمی باشند.

آرشیو قیمت ناودانی

تاثیر نرخ ارز بر قیمت مواد اولیه محصولات فولادی

با این حال به علت این که مواد اولیه تولید فولاد به کشور وارد می شود نرخ ارز و قیمت محصولات فولادی در بازار جهانی بر روی قیمت ناودانی و سایر محصولات فولادی در بازار داخلی تاثیر شدیدی خواهد داشت. هم چنین برخی از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات فولادی با افزایش قیمت مواجه گردیده است و این امر نیز مستقیما بر روی قیمت سایر محصولات تاثیرگذار می باشد. در صدر این جدول می توان به افزایش قیمت الکترود گرافیتی اشاره کرد که در سال گذشته افزایش شدیدی داشته است.

این افزایش قیمت در برخی نقاط حتی به میزان 25000 دلار نیز بوده است. هم چنین برخی از فعالان بازار بر این عقیده اند که با افزایش میزان حقوق به میزان 20 درصد قیمت محصولات تولیدی نیز افزایش خواهد یافت.

بنابراین یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی را می توان افزایش میزان دستمزدها دانست. با این حال نمی توان روند ثابتی برای قیمت آهن آلات در سال جاری پیش بینی کرد. با این حال کارخانجات بیان کرده اند که در سال جدید افزایش قیمت غیر منطقی نخواهند داشت و برای مثال با کاهش میزان عرضه قیمت محصولات را افزایش نخواهند داد.

عدم تعادل عرضه و تقاضا محصولات فولادی

در سال گذشته مشاهده کردیم که میزان تولید محصولات فولادی افزایش شدیدی یافته و میزان تقاضا نیز به همان نسبت بالا بوده است به همین دلیل اکثر تولیدکنندگان تمایل شدیدی به افزایش میزان صادرات محصولات خود داشته اند. در سال 95 اکثر تولیدکنندگان نسبت به کم تر بودن قیمت محصولات داخلی نسبت به قیمت های بازار جهانی معترض بودند ولی در سال 96 قیمت محصولات فولادی از جمله ناودانی مشهد و  ناودانی تبریز ثابت گردیده و نوسانات کمی را در قیمت ها مشاهده کردیم. با این حال در سال جاری بازار فولاد در هاله ای از ابهام به سر می برد و هنوز مشخص نیست که قیمت ها چه روندی را پیش بگیرند.

علت این امر نیز نوسانات شدید نرخ ارز در روزهای ابتدایی سال جاری بوده است. به گفته برخی از فعالان بازار تولید محصولات فولادی در کشور ایران دارای مزیت های زیادی می باشد که از جمله آن ها می توان به افزایش میزان تقاضا اشاره کرد. به همین دلیل این شرایط باید با تدبیراندیشی های دولت بهبود یابد. با افزایش نرخ دلار میزان صادرات محصولات فولادی نیز افزایش شدیدی خواهد یافت و به همان نسبت میزان عرضه در بازار داخلی با کاهش مواجه خواهد شد.

خرید آهن آلات و خرید مسکن موازی با هم پیش می روند

یکی از عوامل افزایش میزان تقاضا برای خرید آهن آلات رشد مسکن می باشد ولی در این بخش هنوز رشد خاصی صورت نگرفته است. با این حال پیش بینی می شود که در روزهای آتی و در سال جاری میزان رشد مسکن افزایش یابد و به همان نسبت نیز میزان تقاضا افزایش خواهد یافت. هم چنین پیش بینی می شود که میزان تولید فولاد در سال جاری افزایش شدیدی یافته و به همان نسبت نیز میزان مصرف افزایش یابد. به همین دلیل نمی توان نظر قطعی راجع به قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی و ناودانی در سال جاری داد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0