0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

رکود در بازار آهن متاثر از چیست ؟

بازار تقاضا متاثر از شوک اخیر وارد شده به بازارهای کالایی، کاملا در بایکوت قرار گرفته است؛ به طوری که شنیدیم حتی برخی از پروژه های نیمه کاره هم به منظور حصول ثبات و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی قابل اطمینان بازار، به حالت تعلیق درآمده است…

واقعیت این است که همه بازیگران بازار، هر کدام به سهم خودشان در پدید آوردن این وضعیت نقش آفرینی کرده و مقصر هستند…

فولادسازان به عنوان پرچمداران این نوسان گیری نقش اول را ایفا نمودند؛ اما اگر برآیند تقاضای بازار خردمند بود، به بهانه افزایش نرخ دلار، هجوم هیجانی خود را به بازار منتقل نمی کرد تا زمینه فرصت سازی و نوسان گیری قیمت ناودانی امروز و نبشی و سایر محصولات فولادی را برای فولادساز فراهم سازد.

برآیند تقاضای نوردکار اگر دوراندیش بود به آتش خرمن بازار نمی دمید و به طمع حاشیه سود ایجاد شده موقت و کوتاه مدت به این نوسان گیری ها دامن نمی زد تا اکنون گرفتار شمش یا ورق گران خرید آچمز و چشم انتظار مشتری چشم بسته بماند…

خرید و فروش محصولات فولادی از ابتدای هفته کاری امسال

در حال حاضر و تقریبا از ابتدای هفته جاری، عمده تبادلات صورت گرفته در سطح بازار فقط محدود به خبرهایی در خصوص تغییرات قیمت ناودانی و سایر محصولات فولادی بوده است و دیگر هیچ؛ فعلا خبری از تبادلات کالایی نیست، چرا که انتظارها از سوی تقاضا در خصوص روند تعدیلی به مراتب بالاتر از دفعات گذشته دیده می شود که البته به حق هم هست چرا که فراز و فرود موج سازی های اخیر خیلی کوتاه مدت و با شدت زیاد و البته بدون منطق و رعایت قوانین جاری بازار بود و در واقع قدرت تخریبی بالای آن بازار را به کما برده است.

اما همین توقف بازار و انباشت روزانه تقاضاهای در انتظار و پشت صف خرید، به مثابه یک هشدار، خبر از احتمال وقوع هجوم آتی دیگری می دهد که قطعا در لحظه تغییر مسیر بازار خودنمایی خواهد کرد، چرا که حتی آبراهه های باریک هم در مواجه با سد و پس از انباشت طولانی مدت، از قدرت تخریبی غیر قابل پیش بینی برخوردار خواهند شد هر چند که این تخریب در زمانی بسیار کوتاه و اندک حادث گردد…

قیمت ناودانی امروز

بازار شمش خلاف جهت دیگر محصولات فولادی

بازار شمش نیز طی هفته گذشته روند صعودی داشته است که این امر نیز ناشی از روند صعودی نرخ ارز بوده است. اکثر فعالان بازار نوسانات نرخ ارز را دست ساخته دولت می دانند در حالی که برخی از آن ها نیز تعطیلات نوروزی را بر این امر تاثیرگذار دانسته اند. با این حال پس از تصمیم دولت مبنی بر تک نرخی کردن نرخ ارز قیمت محصولات از جمله قیمت ناودانی نیز مجددا سقوط کرد.

این تصمیم دولت تاثیر زیادی بر آرامش بازار آهن آلات داشته است و باعث شده تا فولادسازان با ارامش بیشتری برای قیمت این محصولات تصمیم گیری کنند. با این حال این تصمیم ممکن است بر روی صادرات محصولات فولادی داشته باشد ولی این افت نیز تا یک یا دو ماه آینده بهبود خواهد یافت. هم چنین باید توجه داشت که در روزهای پایانی سال گذشته دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت کالاهای داخلی از جمله قیمت محصولات فولادی صادر گردید در حالی که پیشنهادات مطرح شده در بورس کالا در همان روزها چندان مطابق این دستور پیش نرفت.

پیگیری قیمت محصولات فولادی در بورس کالا از امسال به چه نحوی بوده است

نخستین افزایش قیمت در بورس کالا مربوط به شمش فولاد خوزستان بوده است که به میزان 23864 ریال معامله گردید. این روند صعودی در بازار مقاطع فولادی از روزهای نخستین شروع کاری در سال جدید آغاز گردید به طوری که در روزهای ابتدایی قیمت میلگرد به میزان 27896 ریال نیز رسید.

با این حال قیمت مقاطع از جمله قیمت ناودانی نیز پس از تصمیم دولت جهت کنترل نرخ ارز روند نزولی را در پیش گرفت و هنوز نیز به ثبات نرسیده است. تنها بازار تیرآهن روندی معکوس را در پیش گرفت و تا روزهای پایانی هفته قیمت این محصول روند صعودی را در پیش گرفت.

این در حالی است که روند صعودی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی وابستگی شدیدی به افزایش قیمت مواد اولیه از جمله قیمت قراضه آهنی و آهن اسفنجی داشته است. با این حال پس از کنترل نرخ ارز قیمت مواد اولیه نیز تا حدودی به ثبات رسیده و این امر سبب ثبات قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی نیز گردید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0