0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار آهن آلات ایران

با توجه به افزایش قیمت آهن آلات که از دیروز اغاز شده بود امروز هم برخی از مبادی افزایشی بودند ، اما به نظر میرسد با توجه به کمبود تقاضا که سایه سنگینی بر بازار انداخته این افزایش قیمت ها بیشتر حالت شوک به بازار را دارد که در نهایت تا حدودی میتواند باعث تخلیه انبار های تولیدگنندگان و انباشته شدن آن در انبار های کسبه بازار شود .

جنوب شرق آسیا بزرگترین مقصد صادراتی بیلت ایران

ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان بیلت در جهان حدود ٢/٣٢٥/٤٦٤  تن در طول ٨ ماه نخست سال شمسی جاری بوده است که رشد ٤٦ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به خود اختصاص داده است . محل اصلی صادرات برای بیلت ایرانی، کشورهای تایلند با ( ٥٧٣/١٥٥ تن)، اندونزی ( ٤١٢/٤١٦ تن)، امارات متحده عربی ( ٢٩٢/٨٦٠ تن)، ایتالیا ( ٢٥٩/٩٠٤ تن) و تایوان ( ٢١٤/٤٦٩ تن) بوده است.

در سال های اخیر، شرکت فولاد خوزستان بزرگترين صادرکننده بیلت و بلوم بوده است. صادرات بیلت و بلوم این شرکت در طول این دوره حدود( ١/٣٠٠/٠٠٠ تن )بوده است. در سال جاری شرکت فولاد جنوب کاوه یکی از صادرکنندگان اصلی بیلت بود، این شرکت طی ٨ ماه نخست سال جاری ، ٤٥٨ هزار تن بیلت صادر کرد.

امارات متحده عربی، وارد کننده اصلی اسلب در سال شمسی جاری از ایران است.

ایران در ٨ ماه نخست سال جاری، حدود ( ١/٩٠٠/٠٠٠ تن ) اسلب را صادر کرده است، و رشد ١٧١ درصدي را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته که ( معادل ٧٠١/٠٠٠ تن) بود را به نام خود ثبت نمود.

مهمترین محل صادرات اسلب ایرانی در این دوره، امارات متحده عربی با (،٥٨٣/٥٨١ تن)، تایلند ( ٣٦٣/٤٥١ تن )عمان، اردن ( ٣٤٩/٦٩٥ تن) و مصر ( ٢٠٤/٠٨٦ تن) بود.

عمده صادرکنندگان اسلب در طول این دوره شرکت فولاد خوزستان (KSC) و شرکت فولاد هرمزگان (HOSCO) بودند.

شرکت فولاد خوزستان،  بزرگترین صادر کننده فولاد نيمه تمام ، در طول این مدت حدود ٤٣١/٩٥٧ تن اسلب صادرات داشته است در همین راستا، شرکت فولاد هرمزگان نيز ، در سال جاری حدود ٧٧٧/٨٩٧ تن صادرات داشته است.

قیمت آهن آلات

سایه تهدید نتایج بررسی های بند ۲۳۲ ایالات متحده همچنان بر سر صنعت آهن آلات جهان

عرضه کنندگان آهن آلات به امریکا همچنان سعی دارند تا از پنجره موجود پیش از اعلام رسمی تعرفه ها و محدودیت های واردات فولاد به ایالات متحده در نتیجه اعلام نتایج بررسی های بند ۲۳۲ امنیت ملی این کشور نهایت استفاده را ببرند.

در این میان، ترکیه، برزیل و مکزیک که امریکا را جزء بازارهای اصلی خود می دانند بیشترین خطر را احساس می کنند. این در حالیست که مکزیک و برزیل پیشتر سعی نموده اند تا با استفاده از روابط دیپلماتیک با کابینه ترامپ، این خطر را تا حد زیادی از سر تولیدکنندگان آهن آلات کشور خود دور نمایند.

با این وجود، ترامپ که وعده به تولیدکنندگان آهن آلات امریکایی مبنی بر حمایت تمام قد از این صنعت را جزء لاینفک وعده های انتخاباتی خود می دانست اعلام نموده که در این خصوص هیچ گزینه ای را از روی میز حذف نخواهد نمود.

تاثیر بازار آهن آلات آسیا

از طرفی، تحولات شبه جزیره کره و تلطیف روابط میان دو کشور کره جنوبی و شمالی، این احتمال را که کره جنوبی ممکن است در شمار کشورهای تحت غضب ایالات متحده قرار گیرد تا حدی تقویت نموده است، صرف نظر از اینکه کره جنوبی خود به واردات آهن آلات وابسته است.

با تمام این اوصاف، دونالد ترامپ به طور قانونی تنها تا هجدهم ماه جاری فرصت دارد تا نتیجه بررسی های بند ۲۳۲ را اعلام نماید. اینکه آیا این زمان به تعویق خواهد افتاد یا نه هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد، اما در صورت اتخاذ تصمیمات رادیکال توسط کابینه ترامپ ( که وی بارها نشان داده چندان دور از انتظار نیست)، این احتمال وجود دارد که بازار آهن آلات دنیا با حجمی از عرضه آهن آلات روبرو گردد که دیگر مقصدی برای صادرات نداشته و نیاز به یافتن مقاصد جدید دارد. در این صورت بایستی منتظر بحران تازه ای در صنعت آهن آلات جهان و تبعات آن باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0