0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تغییرات جوی و سردرگمی بازار تیرآهن

روز گذشته بازار محصولات فولادی بویژه بازار میلگرد و تیرآهن شاهد ثبات نسبی در قیمت و مبادلات بود و اکثر تولیدکنندگان ترجیح دادند که با توجه به شرایط بازار قیمت تیرآهن و میلگرد تولیدی خود را نسبت به روز پنجشنبه ثابت اعلام کنند. در بازار نیز معاملات در شرایط معمول و بدون نوسان خاص انجام شد.

با توجه به حجم محصول موجود در انبارها احتمالا امروز و طی این هفته شاهد حداقل نوسان در بازار خواهیم بود و فقط ممکن است ارائه تخفیف از طرف برخی تجار و تولیدکنندگان مشاهده شود.

بخصوص این که در بازار ارز نیز پس از یک هفته پر نوسان, طی چند روز گذشته ارامش تا حدودی برقرار شده و شاهد تخلیه حباب قیمت تیرآهن و میلگرد ایجاد شده بوده ایم.

در بخش شمش نیز روز گذشته اکثر تولید کنندگان قیمت خود را ثابت اعلام نمودند و شاید آنها نیز منتظر بازار پر رونق تری از نیمه دوم بهمن به بعد هستند.

در بازار بورس نیز شاهد یک روز نسبتا منطقی بودیم به طوری که با روند نزولی قیمت ها میزان تقاضا نیز برای خرید افزایش یافته و بازار اندکی رونق یافته است. هم چنین مشاهده شد که دلیل اصلی افت قیمت ها طی هفته جاری روند نزولی قیمت دلار بوده است که به کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن کمک کرده است.

تاثیر نوسانات نرخ ارز و سکه بر قیمت تیرآهن

علاوه بر بازار فولاد این روند در بازار سایر محصولات نیز مشاهده گردیده است و این هفته را می توان هفته نسبتا آرامی برای بازار آهن آلات و سایر بازارها دانست. در کنار این عوامل روند نزولی قیمت سکه نیز بر این اوضاع دامن زده است و در کنار کاهش نرخ دلار سبب افت بازار گردیده است. آن چه واضح است این است که برخلاف تصور فعالان بازار کاهش نرخ دلار بر بازار فولاد تاثیر زیادی داشته است و سبب روند نزولی قیمت این محصولات شده است.

خرید تیرآهن اصفهان

هم چنین از عوامل مهم تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن می توان به کاهش قیمت شمش اشاره کرد که تاثیر زیادی بر روند نزولی قیمت ها طی روزهای پایانی هفته گذشته و دو روز نخست هفته جاری شده است. تمامی این شرایط در کنار مقاومت نشان دادن فروشندگان برای کاهش قیمت محصولات فولادی خود سبب شده است که افت در برخی از بازارها شدیدتر گردد و این روند سبب رکود در بازار گشته است.

تمامی این عوامل سبب شده است که بازار روند نزولی را در پیش گیرد و قیمت ها با افت مواجه گردند. به علت کاهش میزان تقاضا برخی از کارخانجات در تلاش بوده اند که با پیشنهاد تخفیفات ویژه سبب جذب مشتری گردند و بتوانند فروش محصولات خود را افزایش دهند. با این حال هم چنان مشکل عمده بازار آهن آلات کاهش میزان تقاضا می باشد که برای این موضوع تولیدکنندگان بایستی چاره ای بیندیشند.

ناهماهنگی میزان عرضه و تقاضا

بنابراین آن ها می توانند در حال حاضر میزان عرضه و تقاضا را هماهنگ کرده و سبب بهبود اوضاع بازار گردند. با افزایش میزان تقاضا می توان به بهبود بازار طی روزهای اخیر امیدوار بود. بنابراین افزایش میزان تقاضا در روزهای پایانی سال جاری و با نزدیک شدن به سال جدید می تواند سیگنال خوبی برای بهبود بازار و افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد باشد.

طبق پیش بینی فعالان بازار میزان تقاضا برای خرید محصولات فولادی طی روزهای میانی بهمن ماه افزایش می یابد و می توان به رونق بازار در روزهای آینده امیدوار بود. با این حال نوسانات دلار طی هفته گذشته سبب شده است که جو روانی منفی در بازار آهن آلات ایجاد گردد و این امر سبب کاهش میزان تقاضا و نگرانی فعالان بازار از روند بازار طی روزهای آتی گردد.

بنابراین تا زمانی که سیگنال مثبتی در بازار آهن آلات به وجود نیاید روند نزولی قیمت تیرآهن و سایر محصولات ادامه خواهد داشت و یا شاهد ثبات در بازار این محصولات خواهیم بود. در بازار قراضه نیز طی هفته جاری هیچ گونه کاهش جدی مشاهده نشده است و میزان عرضه آن نیز با محدودیت روبرو شده است. بنابراین این مساله نیز بازار را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

هم چنین روند نزولی قیمت شمش نیز طی روزهای آینده ادامه خواهد داشت زیرا میزان تقاضا برای خرید شمش در بازار داخلی در حال حاضر به شدت افت کرده است. با این حال می توان گفت که در حال حاضر آرامش نسبی در بازار حکمفرما شده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0