تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

سنت‌شکنی در تعیین قیمت نبشی تولیدی به نفع مصرف‌کننده نهایی

نادرست بودن حدس مشتریان در مورد کاهش قیمت نبشی

طبق ارزیابی های صورت گرفته، نه تنها قیمت نبشی طی روز های اخیر روند کاهشی نداشته است بلکه در برخی از کارخانه ها با افزایش مواجه شد و در برخی دیگر هم ثابت باقی ماند. به عنوان مثال در حال حاضر در تاریخ دوشنبه ١۶ بهمن ٩۶ قیمت نبشی مشهد با سایز ٣ و وزن ٧ در حدود ٢٣٣٠ تومان اعلام شده است که نسبت به روز سه شنبه هفته گذشته حدودا به میزان ٨٠ تومان افزایش پیدا کرده است.

قیمت نبشی مشهد با سایز ۴ و وزن ١۵ هم با همان مبلغ ٢٣٣٠ تومان به فروش رسید که نسبت به دیروز ۴٠ تومان بالا تر رفته است. به طور کلی قیمت نبشی مشهد در حال حاضر در اکثر سایز ها اعلام نمی شود. فروشندگان با اعتقاد به این که نبشی باز هم افزایش خواهد یافت فروش خود را بسته اند. قیمت نبشی تبریز پس از این که در روز سه شنبه هفته گذشته با افزایش حدود ۵٠ تومانی رو به رو شد، در حال حاضر ثابت اعلام شده است.

امروز قیمت نبشی تبریز با سایز ۴ و وزن ١٠.۵ در حدود ٢٣٧٠ تومان خرید و فروش شد. قیمت نبشی ناب تبریز با سایز ۵ و وزن ١٩ نیز معادل ٢۴٩٠ تومان به بازار عرضه شد. در این میان نبشی اصفهان طی دو روز گذشته تا میزان ٣٠ تومان افزایش پیدا کرد اما دیروز و امروز با قیمت ثابت اعلام شد. قیمت نبشی اصفهان با سایز ١٢ و وزن ١٢۵ در حدود ٢٣١٠ تومان اعلام شد. پیش بینی می شود که قیمت نبشی اصفهان تا آخر هفته جاری نوسانات خاصی را تجربه نکند.

حتما بخوانید :  غیبت تولیدکنندگان ایران در بازار صادراتی و مانور رقیبان

سنت‌شکنی در تعیین قیمت نبشی تولیدی

تغییرات نبشی طی هفته های قبل در بورس کالا سبب شد تا نرخ این کالا حتی از قیمت های پایه هم کمتر ثبت شود که این مسئله یک سیگنال پر اهمیت برای دورنمای این بازار به حساب آمده است. این مطلب مهم یعنی پذیرفتن قیمت نبشی آن هم کمتر از نرخ‌های پایه از سوی تولید کنندگان داخلی در بورس کالا نشان می‌دهد که اگر چه حمایت عرضه‌کننده اصلی از خریدار نهایی در این رویکرد قابل مشاهده است اما روند بازار در بستر بورس کالا نهایتا راهگشای فعالیت تجاری معامله گران، خریداران و فروشندگان بوده است.

خرید نبشی و ناودانی

علاوه بر این، از جمله شوه های معاملات مستتر، آرامش نسبی در بازار داخلی کشور و فاصله گرفتن از نوسانات شدید قیمت نبشی و همچنین حمایت تولید کنندگان این محصول از مصرف ‌کنندگان در صنایع پایین دستی است. با استفاده از این رویکرد در خرید و فروش نبشی و سایر محصولات فولادی می‌توان به حفظ بازار داخلی و ثابت نگه‌داشتن نبشی در بازار کمک کرد.

کارشناسان و متخصصان این حوزه می گویند: امیدواریم که این رویکرد همان طور که مورد استفاده عرضه کنندگان نبشی کشور می باشد، مورد توجه عرضه‌ کنندگان سایر محصولات فولادی نیز قرار بگیرد. از دیگر ویژگی های مهم رخداد های قیمت نبشی که اخیرا مورد توجه قرار گرفت، در نظر گرفتن جایگاه بورس کالا در کشور در تعیین و کشف قیمت‌ این محصول است.

افزایش میزان تقاضا و دلایل آن

علاوه بر این، با توجه به مطالبی که گفته شد، پس از مدت این کاهش نرخ که به سود مصرف کننده بود موجب افزایش تقاضا در بازار شد و نهایتا افزایش و یا تثبیت قیمت نبشی را در اکثر کارخانه ها رقم زد. به همین دلیل در هفته گذشته نبشی با میل به روند افزایشی همراه بود اگرچه در برخی از لیست‌های فروش هنوز هم قیمت های ثابت را برای فروش نبشی برخی از کارخانه ها می‌توان رهگیری کرد اما بسیاری از همین کارخانه ها هم قیمت نبشی تولیدی خود را اعلام نمی کنند و فروش را متوقف کرده اند زیرا منتظر افزایش قیمت ها هستند.

حتما بخوانید :  به رغم افزايش قيمت ورق سیاه در بورس شانگهاي قيمتهاي بازار نقدي بدون تغيير بودند.

همچنین افزایش قیمت دلار در اواسط هفته گذشته، و همچنین رشد نرخ قراضه به دلیل محدودیت‌های جدی آب و هوایی منجر به جرقه هایی برای افزایش قیمت نبشی در بازار داخلی شد که از جمله سیگنال‌هایی بود که در هفته گذشته به ثبت رسید. به طور کلی در بازار آزاد نبشی در روز‌ های گذشته اطلاعاتی در مورد افزایش نبشی دیده شد ولی پیش بینی می شود که این روند به‌صورت مقطعی بر بازار تاثیرگذار باشد و حرکت ‌های نوسانی پلکانی به ثبت برسد.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button