0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت تیرآهن با رشد قیمت مواجه گردید

طی روز گذشته قیمت آهن آلات در برخی از بخش ها از جمله قیمت تیرآهن وارد فاز صعودی شده است. این روند ابهامات جدیدی را در بازار این محصولات ایجاد کرده است. نکته قابل تاملی که وجود دارد کاهش میزان تقاضا برای خرید محصولات فولادی است که با روند افزایشی مشاهده شده در برخی مبادی هم خوانی ندارد. این شرایط در برخی از بازارهای دیگر نیز مشاهده گردیده است.

با این حال مشاهده می شود که بازار اکثر محصولات فولادی هم چنان در آرامش به سر می برند. این در حالی است که در روز دوشنبه هفته جاری در بازار برخی محصولات افزایش قیمت و در برخی دیگر نیز کاهش قیمت مشاهده گردیده است. با این حال به دلیل نوسانات اندک موجود در این بخش ها برای مثال در مورد قیمت تیرآهن این روند چندان جدی تلقی نمی شود.

به گفته برخی منابع خبری چنانچه بازار هم چنان به روند ثبات قیمت ها ادامه دهد تولیدکنندگان باید در انتظار روند کاهشی قیمت ها تا چند روز آینده باشند. چندین سیگنال مثبت در بازار آهن آلات طی هفته جاری مشاهده شده است که ممکن است طی هفته آینده سبب رشد قیمت تیرآهن و سایر محصولات گردد. ولی در حال حاضر این سیگنال های مثبت تنها سبب شده است که از سرعت بالای کاهش قیمت ها جلوگیری شود.

اوضاع نامعلوم بازار آهن آلات

این عوامل باعث شده است که نتوان راجع به آینده بازار چندان تصمیم گیری کرد. با این حال تمامی این شرایط ممکن است سبب آرامش بیشتر در بازار گردد. در بازار آهن آلات جهانی نیز اوضاع دست کمی از بازار داخلی ندارد و رشد قیمت آهن آلات در بازار جهانی نیز اندک بوده و نمی تواند تاثیر چندانی بر قیمت های داخلی داشته باشد. عامل تاثیرگذار دیگر بر قیمت آهن آلات نوسانات نرخ دلار می باشد.

قیمت تیرآهن اصفهان

طی هفته جاری شاهد افزایش نرخ دلار بوده ایم. این در حالی است که نرخ دلار تنها در صورتی می تواند بر بازار آهن آلات و قیمت تیرآهن تاثیر گذارد که میزان صادرات این محصولات افزایش یابد. تا زمانی که میزان صادرات آهن آلات افزایش نیابد نرخ دلار نیز بر قیمت این محصولات تاثیر چندانی نخواهد داشت. در حال حاضر نمی توان راجع به بازار تصمیم قطعی گرفته و آینده بازار طی روزهای آتی در هاله ای از ابهام می باشد.

این ابهام موجود در بازار نشان دهنده تمایل بازار به کاهش قیمت محصولات فولادی می باشد که می تواند نکته منفی برای بازار داخلی محسوب گردد. هنوز نمی توان راجع به نوسانات قیمتی طی هفته آینده اظهار نظر درستی داشت و بایستی تا روزهای پایانی هفته جاری منتظر باشیم. هم چنین در هفته جاری قیمت ورق فولادی نیز در بازار بورس روند صعودی داشته است و این شرایط نسبت به هفته گذشته تغییر چندانی نداشته است.

تاثیرات بازار جهانی

هم چنین روند تغییرات قیمت آهن آلات و قیمت تیرآهن در بازار جهانی نیز تا حدودی بر بازار داخلی تاثیرگذار بوده است. از وقایع موثر بر بازار فولاد جهانی می توان به وقوع طوفان در استرالیا اشاره کرد که در مرکز صادرات این کشور به وقوع پیوست. به همین دلیل صادرکنندگان انتظار داشتند که میزان صادرات سنگ آهن در این کشور در روزهای پایانی هفته کاهش یابد.

هم چنین قیمت محصولات فولادی در این کشور نیز افزایش یافته و قیمت سنگ آهن به میزان بیشتر از 70 دلار به ازای هر تن افزایش یافت. هم چنین انتظار می رود که این روند افزایشی تداوم یابد. هم چنین قیمت شمش نیز در کشور چین طی هفته جاری روند صعودی داشته است و به میزان 3700 یوان به ازای هر تن رسیده است.

هم چنین به گفته منابع خبری تعرفه موجود برای صادرات محصولات فولادی از سال 2018 حذف گردیده و این روند برای محصولات فولاد بلند به طور کامل صورت گرفته است. طبق پیش بینی های صورت گرفته در حال حاضر میزان صادرات در کشور چین کاهش یافته است ولی به نظر می رسد پس از ماه مارس این میزان افزایش یابد که علت این امر حذف و کاهش میزان تعرفه صادرات در این کشور می باشد.

با این حال به نظر می رسد که با توجه به افزایش میزان تقاضا در بازار صادراتی کشور چین افزایش میزان صادرات در این کشور چندان به چشم نخواهد آمد. هم چنین میزان عرضه محصولات نیز در سال جاری نسبت به سال گذشته بهبود خواهد یافت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0